şükela:  tümü | bugün soru sor
  • begenseniz de begenmeseniz de onlar bu ulkenin vatandasi olamayacak. bunun olmamasi icin kendi adima elimden geleni yapacagim.
    hak hukuk nedir ne degildir herkes ogrensin de gelsin once.
    buna dusmanlik da denemez. bu ulkede ozgurce ve rahat bir sekilde yasamak benim hakkimdir, cunku ailecek emek vermisim yasadigim yere. yillarca calismis didinmisim bi katkim olsun diye. saga sola agac dikmisim, sehrin ortasindaki son parkini korumak icin sokaga cikip polisle catismisim, gaz yemisim, cop yemisim, vurulmus, oldurulmusum.
    corak ic anadolu topraklari yesersin diye paralar bagislamisim,
    ortaokuldan itibaren her yil gitmis, agac dikme senliklerine katilmisim,
    suyunu itinali kullanmisim,
    yanan her bir isigi sondurmusum,
    ekmek ve yemek artiklarini sokak hayvanlarina dagitmisim,
    elin oglu gelip de konsun bunlara. paylasmak baskadir, zorda kalana yardim etmek baskadir, bazilarinin gelip bunu kullanmasi baskadir.
    yardimseverlik ile enayilik arasindaki ince cizgidir.
  • türkiye cumhuriyeti'ndeki türk düşmanlığının yanında esamesi bile okunmaz.

lan bize kendi vatanımızda düşmanlık yapılıyor, elin suriyelisine yapılmış çok mu?

belki sebepleri arasında;

sınavsız eğitim haklarının olması (benim yok)

vatandaş olmamalarına rağmen maaşlarının olması (benim yok)

ücretsiz sağlık hizmetlerinden yararlanma haklarının olması (benim yok)

vergi verme yükümlülüklerinin olmaması (benim yok)

çalışmak istemesi halinde devlet tarafından anında iş bulunma olanağı (benim yok)

suç işleme özgürlüğü (benim yok)

madem vatandaş olarak benim hiçbir şeyim yok, bırakın bari nefretim olsun.

not: ülkede bunlardan milyonlarca var. çok zoruna gidiyorsa bu nefret, al bir tane besle evinde. sevgi ve şefkat göster. elini taşın altına koy burada zırlayacağına.
  • suriyeliler sınavsız üniversiteye giriyooğğ" gibi asılsız iftiralardır demiş bir de zekası az.
    al : https://www.youtube.com/watch?v=xp2jcvn8paa

ne oldu topram? bu da mı montaj?
  • vatandaşına prim borcu kitleyip bunlara bedava sağlık hizmeti sunan,
    vatandaşı açlıktan nefesi kokarken bunlara maaş bağlayan,
    kısacası vatandaşını it yerine koyup bunları baş üstünde tutan hükumet sayesindedir.
  • kendi devletine duyduğun kızgınlığı insanların yanlış anladığıdır.

dostum suriyeli düşmanlığı değil o. şöyle düşün;

baban seni değil elin oğlunu okutuyor. sen boş boş bakıyorsun olanlara. o adamın yani devletin önce seni okutması sana yatırım yapması gerek. neden ? çünkü vergini veren sensin anlıyor musun ? senin annen baban nasıl vergi veriyorsa ileride sen de verecekesin hatta veriyorsun da. suriyeli nefreti değil bu. bir babadan yani devletten, kendi vatandaşı olarak beklediğin sevgi ve şefkati görememek. önce bunun farkına var ondan sonra yaz.

edit; baban para vermiyorsa babanı suçla insanları diyen ve benim yazdığıma binevi cevap veren müsvette fikirli ve debeye giren entry'e diyorum ki ; yukarıda suriyeli nefreti değil bu diye yazdım zaten. sıkıntımız devletle. sıkıntımız;
    senin gibi hümanistlik yapmaya çalışan, iki üç fav için insanlara kendini güzel gösterici götü kurularadır. sevgi saygı
  • hala bi takim salak da gelmis alin teri tiri viri, diyor yahuu.
    kardesim neyin alinterinden bahsediyorsun sen? alnini da terini de... devletler arasi hukuk denen bir sey var aloooo.
    kimse ait oldugu ulke disinda gidip bir yere boyle ozgurcene yerlesemez.
    kacak calisamaz, izinsiz oturamaz. bedava saglik hizmeti de dogrudur. sinavsiz okula girmeleri konusunu basbakan soyledi.

ustelik bunlarin ne oldugu daha belli bile degil.
    nufusu yirmi milyona dayanmis bir ulkenin 2-3 milyon kisisinden bahsediyoruz.
    savas mavas ok. kalanlarin hepsi oluyor mu suriyede?
  • çalışıp vergi veren, bu toprakta doğup büyüyüp tüm zorluğunu çekmiş vatandaşın hakkını kalkıp cart diye suriye'lilere veren hükümet tarafından, "yaratılmış" bir düşmanlıktır.
    ve sözlüğe özgü değildir.