şükela:  tümü | bugün
  • sp seçmeninin zihninde olan durum. saadet partisinin seçmeni seçilemeyeceğini bilse dahi temel reis'e birinci turda oy verecek. sp seçmenine göre ikinci tura erdoğan ve ''solcu'' bir aday kalması durumunda oylarını erdoğan'a verecekler çünkü ''sol''a alerjileri var adamların.
  • götün birinin göt olan oğlunun iddaası.
  • sp seçmenine gerizekalı muamelesi yapan birinin iddiası. cumhurbaşkanı seçim ittifakı yaptıkları partiden çıkmalı en azından diye düşüneceklerdir. aksi takdirde erdoğan'ın cumhurbaşkanlığında su bile verilmez sp'li seçmene.
  • ince, ikinci tura kaldıktan sonra 3 yardımcımı açıklacağım demişti.

büyük ihtimalle karamollaoğlu bu yardımcılardan birisi.

bu durumda saadet'in tüm oyları ince’ye gelir.
  • (bkz: babam öyle diyo taam mı)
    yacar mı oldün len çen ekçide mi yaciyoşun kıyamam.

edit: kaçmış arkadaş babasının saadet partili arkadaşlarının öyle dediğini söyleyen bir kardeşimizdi allah affetsin.
  • daha önce de söylediğimiz gibi millî görüş hareketinin en önemli hedefi devlette kadrolaşmaktır. bunu geçmişteki koalisyon pazarlıklarını hatırlayanlar bilecektir. millî görüş partileri hep kadro zengini bakanlıklara oynar.

bugün saadet'in "millet ittifakı" içinde yer almasının ana nedeni de budur. 2015'ten beri akp'yle pazarlık yapmaktaydılar. ama partinin beyni oğuzhan asiltürk'ün açıkladığı gibi pazarlıktan sonuç alamadılar. akp ne istedikleri kadroları verdi, ne de mecliste grup kurabilecekleri 20 vekili armağan etti. saadet de dümeni chp'ye kırdı.

24 hazirandan sonra millî görüş'e vadedilecek kadrolar, saadet seçmeninin 8 temmuz tercihini belirleyecektir.
  • benim çevremde fazlasıyla gözlemlediğim (muhafazakar bir çevredeyim) durum.
    akpden ekonomi başta olmak üzere çoğu konuda memnuniyetsiz ve şikayetçi bir kesim var ki bu kesimin tercihi meral akşener ve saadet olacak, oran da öyle az uz değil %5-6 kadar var (akp oylarından geçecek olması bu 5-6 oyun 2 ile çarpılmasımile eşdeğer).
    şimdi 15 yıldır akpye oy veren bir kesimden bahşediyoruz ve bu kesim çoğu zaman chp düşmanlığından dolayı akpye oy verdiler.
    şimdi ikinci tura muharrem ince kaldığı yaktirde bu %5in en az 4ü geri dönecek adım gibi eminim.
    he şimdi meral akşenere 2. turda kalırsa oy verirler mi diye düşünenler de olur bilmiyorum emin değilim ama bu %5 oyun %4ü akpye geri dönmez 2 si döner 3 ü döner ama muharrem ince kadar düşman değiller bu adamlar meral akşenere, fetöcü mü diye düşünüp yok canım ne alaka diyorlar genelde.
    neyse benim görüşüm akşener ikinci tura kaldığı taktirde erdoğanın kaybetmesinin daha bğyğk ihtimal olacağı.
  • incenin yardımcılarından biri karamollaoğlu olacak diğeri akşener. o nedenle çok bir kayıp beklemiyorum.
  • bu ilk tur ile ikinci tur arasında oy değişimi kolay sanılıyor. siyasete aylar boyunca rte karşıtlığı üzerinden baktıktan sonra 2 haftada karar değiştirip rte'ye oy vermek sanıldığı kadar kolay değil. ilk turda rte hariç herhangi bir adaya oy veren seçmenlerin 2. turda alabileceği en büyük aksiyonun sandığa gitmemek olabileceğini düşünüyorum. asıl zorlayıcı faktör ilk turda seçimi önemsemeyip sandığa gitmeyen akp seçmeninin 2. turda sandığa yoğun katılımı olacak bence.
  • sonra'dan alerji değil, başından beri erdoğana kronik alerjisi olan ve şüphe ile veya kerhen oy veren hiç bir saadet partisi seçmeni bu sefer erdoğan'a oy vermeyecek. 35. tur da olsa vermeyecek.

sol - sağ olayı değil bu. onun için biz evet - hayır - yarın - tamam - falan filan değil, #değiştir diyoruz.