şükela:  tümü | bugün
  • space: above and beyond. 1995'de fox icin tek sezon cekilen space opera. wikipedia'nin dedigine gore her bolumu 1.5-2 milyon dolara malolmustur, haliyle zamaninin en pahali scifi dizisi oldugunu soylemek mumkun. ilk iki cheesy (ve kotu efektli/proplu) bolumu atlattiktan sonra (ve o bolumleri saymazsak) cok nefis bir dizi, izleyecekler ilk iki bolumu dislerini sikarak ya da kahkahalar atarak izlemeliler. bazi bolumlerin bsg78'den esinlenildigini kestirmek guc degil. yine de, battlestar galactica 2003 ve stargate sg1'a esin kaynagi olmus nefis bolumleri de mevcut. ornegin bsg2003 2. sezondaki cok sevdigimiz scar bolumu bir s:aab remake'i imis, henuz gelemedim oraya. severek izliyoruz.

ayrica fox'un her zamanki gibi (firefly'in da basina gelmisti) sikik pazarlama, bikac haftada bir timeslot degistirme, yayin aksatma problemlerinden muzdarip bir dizimiz imis. fox, programming acisindan su an gerzekce yonetilen bir network, bundan 12 sene once de cok farkli degilmis yani.
  • ne kadar izlense tadindan yenmeyen, izledikce de (bsg dvd extra'larini izleyip ron moore ve david eick commentary dinlemek de gerekebilir bunun icin) kendisinden 8 sene sonra gelmis battlestar galactica 2003'e benzeyen daha fazla detay bulmanin mumkun oldugu dizi. james morrison'in yaptigi voice overlara da ayrica hasta oldugumu belirteyim.
  • glen morgan/james wong'un the x-files patlatmadan onceki (patlamamis) son projeleri oldugunu da eklemek gerek. glen morgan basroldeki kristen cloke'la evlendi bi de sonra zaten.
  • bugün bitirdiğim harika ötesi dizidir. 1 sezon sürdüğü içinde küfretmiştir. spoiler ibaresi vereyim ne olur ne olmaz

--- spoiler ---

şimdük çoğu uzaylıları işleyen film/dizilerde ille aşırı gelişmiş, gücümüzün yetmediği mahlukatları işliyorlar . dizi olarak ilk aklıma gelen star trek te borg, stargate te goa'uld. film olaraksa ilk aklıma gelenler war of the worlds, predator, independence day falan. demek istediğim hep aşırı gelişmiş ve bir süreliğine onlara karşı bi bok yiyemediğimiz uzaylılar vardı. bunda ise durum tam tersi. tamam bizden gelişmiş bir ırk olarak karşımıza çıkıyor ama baş edemeyeceğimiz türden değiller. komik bir örnek olacak belki ama m-16 kullanan biriyle thompson m1a1 kullanan iki düşmanın hayat mücadelesi verdiğini düşünün. böle bişey işte. onlarda korkuyor, onlarında taktikleri bize benzer, onlarda bizim gibi birçok farklı teçhizata mahkum ` :uydu iletişimi vb.` hani öyle tek bir askerle ortalığı dağıtan, bir uzay aracıyla 40 tane gemiyi alt edecek şekilde değiller. işte bu yüzden ben diziye hayran oldum. gerçekten harika bir muhtemel gelecek tasviri yapmışlar. ayrıca oyuncular arasındaki bağı çok güzel işlemişler. tek kelimeyle kaçırmayın derim ama son bölümde küfretmeniz kesin. o yüzden son bölümü evde yalnızken veya kimsenin sesinizi duymayacağından emin olduğunuz bir zaman izleyin.

--- spoiler ---

bu arada ekşiduyuru da bu diziyi tavsiye eden greywolf a teşekkür etmeyi bir borç bilirim. o kadar google da dizi aradımda rastlamadım bu diziye iyi mi
  • altyazısı bulunamayan bilim kurgu dizisi.

yıllar sonra da olsa altyazı bulan yeşillendirsin.