*

şükela:  tümü | bugün
 • (bkz: warhammer 40k)

  emperor tarafindan yaratilan 20 primarch'in genleri kullanilarak olu$turulan insanustu askerler (remember brothers, you are superior men to serve emperor to protect his ordinary servants). cocuk ya$ta chapter'lara kabul edilen marine adaylari, 20 adet genetik implantasyonlari tamamlandiklarinda tam eri$kin marine haline gelirler. son implant takilmadan once "space marine scout" olurlar, daha sonra asil zirhlarini kullanmalarini saglayacak implant takilinca surec tamamlanir.

  space marine chapter'lari horus heresy doneminden sonra rogal dorn ve roboutte guilliman tarafindan hazirlanan codex astartes'e bagli olarak organize olmu$lardir. bazi chapter'lar (genelde 1st founding olanlari) codex di$ina cikabilirler, blood angels ve space wolves gibi. codex'e gore her squad 9 marine ve bir marine sergeant'dan olu$ur, 10 squad bir company eder ve her company'nin ba$inda bir brother-captain bulunur. butun captain'ler chapter master'a baglidir.

  1st company, aralarinda en iyi ve en cok sava$ goren marine'leri barindirir. bu company'e mensup butun marine'ler "crux terminatus" sahibidir, yani terminator zirhi giymeye haklari vardir. daha sonraki company'ler kendi aralarinda assault, devastator ve tactical olmak uzere siniflandirilir.

  organizasyon ortacag'daki knights templar organizasyonu gibidir. hiyerar$i ve emperora dogrudan ve kayitsiz baglilik en onemli etiktir. insanligin en zor sava$larinda space marine'ler gorev alirlar.

  kurulu$lari sirasinda emperor space marine'ler icin $u sozleri sarfetmi$tir:
  "they shall be the supreme warriors of mankind, and they shall know no fear, for they are fear incarnate."
 • the enemies of the emperor fear many things
  they fear discovery, defeat, despair and death
  yet there is one thing they fear above all others,
  they fear the wrath of space marines...
 • kaşar olanı yani 1st company den olanı makbuldür . bir de starcraft taki nükleer bomba soğutucuna soğuk kalsın diye kutu bira koyanı vardır ki ne desek boş .
 • dawn of war soulstorm ile gelenbattle sister squad'lar ile eski gücünü yitirmiş gibi görünen askeri birliklerdir. şahsen 3 e 3 squad ile yapılan bir savaşı hep sister'lar almaktadır. gören de sanacak ki hatun diye dövmüyoruz...ağzına ağzına çakıyorum oysa ki ama ellerinin hamuruyla 3 heavy bolter alıyor ablalar...
 • onluk sistemle yönetilmektedirler.

  (bkz: onluk sistem)
 • bu entry warhammer 40 evrenine yabancı olanlar için idealdir.

  space marine nedir? neden böyle muazzam askerler tasarlamaya ihtiyaç duyulmuştur? bi bakalım.

  bir ultramarine
  detaylı bir space marine fizyolojisi
  dost canlısı bir black templar
  gündelik bir blood angel

  şimdi eğer yukarıdaki resimlere bakıp '' nooluyoruz yaa '' demeye başladıysanız okumaya devam edin.

  space marine'ler miladi takvime göre 40.000 yılında insanoğlunu korumak için yetiştirilmiş süper askerlerdir. peki tüm insanlığı bunlar mı koruyor? hayır. 40.000 yılında insanoğlunu normal askerlerden oluşan imperial guard, insan vücudundan sıkılıp sağına soluna bionic taktıran adeptus mechanicus, dişi süper asker formunda rahibe ordusu olan sisters of battle ve benzeri oluşumlar koruyor, tabii en büyük görev imperial guard'a ait bu noktada.

  space marineler bir gerekliliktir. 40.000 yılında uzayın her köşesinden cins cins uzaylılar fırlıyor. bi gün elf bozması kadim ırk eldar sizin başınıza bela olur, bir gün gezegeninizi yemek için yola çıkan tyranidler karşınıza çıkar, bir gün de zevkine savaşan orklar. şimdi her ne kadar imperial guard, ne nazi ordusunun, ne de günümüz modern savaş ordularının hayal bile edemeyeceği tecizatlara sahip olsa da, elbet tek bir hücumda size karşı gönderilen 8.000.000 ork'a karşı koyamaz. gerçekten, orklar sporla çoğaldıkları için patates tarlasını hasat eder gibi adam çıkarabiliyorlar. neyse, bulunulan gezegenin hava şartları her gün asit yağmuru olursa veya atmosfer basıncı normal bi insanı ezmeye yetecek kadarsa falan bunu da imperial guard başaramıyor malesef. bu durumda space marine'ler devreye giriyor.

  space marine'ler uzayda her türlü şarta rağmen insanoğluna zafer getirmek için tasarlanmış süper askerlerdir. normal bir insandan farklı oalrak ikinci bir kalp, üçüncü bir akciğer, boy uzatma implantları, kas geliştirmeleri, extra bağışıklık vs derken ortalama 2,5 - 3 metre boyunda hayvan oğlu hayvan adamlar oluveriyorlar. şimdi bunu savaş için mars'a falan çıplak göndermek olmaz tabii, üzerine ağır metallerden yapılmış 500 kg'dan başlayan zırhları da verdiğimiz zaman alın size bir space marine! tabii bu teknik detayların arkasında 12 yaşından 20 yaşına kadar tabii tutulan beyin yıkamalar, savaş kültürü, direnç işkenceleri, inanç testleri eklenince aklınıza gelemeyecek kadar korkunç bir kafaya sahip oluyorlar. genel olarak kafalarında imparator'a koşulsuz itaat, görevin sadece ölüm ile bittiği, insan olmayan herkesin düşman olduğu gibi düşünceler geçiyor. o yüzden durduk yere buşalmamak gerekiyor.

  şimdi space marine'ler günümüz bilim kurgularında veya oyunlarında gösterilen süper asker kavramının çok ötesindeler. öyle etrafına değişik mekanizmalı ama sizi yarı çıplak bırakan, uzaylının biri koluyla vurduğunda ölü veren adamlar değiller. resimlere baktıysanız space mairne dediğimiz adamlar şövalye gibi bişi. hatta en temel konsept, uzay şövalyeleri olmalarıdır. bu adamlar öyle a.b.d. başkanının emriyle sağa sola gitmezler, gittikleri yerde yenildikten sonra kuyruk acısıyla düşmana nükleer bonba atmazlar. şövalyeler gibi bir organizasyonları vardır. misal, biri diyo ki ben işte ingiltere'nin şu kadim kalesini koruyan bir savaşçıyım, space marine'ler de der ki bizler mars'ın titan uydusu koruyan adamlarız.

  space marine'ler chapter denilen oluşumlara bölünürler. her chapter birbirinden farklı gibidir ama ortak yönleri de vardır. şöyle anlatayım; ilk başta bu space marine'ler 30.000 yılında 20 küsür chapter olarak kuruldu. hepsi birbirinden farklıydı. misal; blood angels kan ve yakın dövüş mottosuyla eski roma medeniyetlerinden biri gibi davranırken iron hands kendisini makinelere ve bionic fetişlerine adamıştır. salamenders ateş ve ateşin kutsallığına inanan ve sadece zencilerden oluşan bir chapter iken, space wolves eski viking toplulukları gibi hareket eden çok taşşaklı bir cemaattir. aslında renk renkler diyebiliriz.

  horus heresy dediğimiz iç isyandan sonra imparatorluğa bağlı chaperların yarısı ayrılmış, geriye kalan yarısı ise farklı bir konsepte çalışmıştır. artık her chapter 1st founding olmuştur, bundan sonra bu chapterların oluşturduğu daha küçük chapterlar ise second founding olmuştur. yani ortaya daha çok chapter çıkmıştır lakin hiçbir chapter eski gücünde değildir. eski chapterlar 20.000'den fazla marine'e sahipken bundan sonra 1st foundingler dahil herkes 1000 kişi ile daha butik olmuştur. buna karşı çıkan tek chapter space wolves'tur ve hala bu kurala uymamaktadır. onların ayrı bi kafası var tabii. neyse, bu 1st foundinglerin gen bankalarını kullanarak oluşturulan 2nd foundingler, geldikleri chapter'ın izlerini taşırlar. flesh tearers aklınızın alamayacağı kadar kana susamış be ultra öfkeli bir chapter olarak blood angles'a yakışır bir oğul vazifesi görür. alt chapter'a sahip olmayan tek 1st founding ise space wolves'tur. zaten bu space wolves kimya gibi bişi, paso istisna ezberliyosun.

  şimdi insanoğlunu korumak en temel vazife. ama bu adamlar oturmazlar. space marine'ler sadece saldırı için tasarlanmıştır. her chapter bunun üzerine yoğunlaşır. tabii ki savunma yapmasını herkesten iyi biliyorlar, sadece yapmıyolar. savunma üzerine yoğunlaşmış tek chapter ise imperial fists. onlara da kutsal terra'nın yani şu anda üzerinde bulunduğumuz gezegenin koruması verilmiştir. yani onların oturmaları gerekiyor. space marine'ler günümüz bilim kurgularındaki denyo askerler gibi bütün gün siper arkasından savaşmazlar. space marine'lerin en iyi özelliklerinden birisi yakın dövüştür. evet, menzilli silahları var, hatta herkesten iyi menzilli silahları var. ama olay bu değil. olay; savaş alanının ortasında düşmanla göğüs göğüse çarpışmak, kafasından içeri chainsword sokmak, iskeletini power fist ile dağıtmak, power sword ile zırh giymeye cüret eden düşmanı o zırhın içinde paramparça etmek, thunderhammer ile mutlak güce ulaşmaktır. sırf bu yüzden düşmalar space marine'ler ile yakın dövüş yapmaktan korkar, saklanacak delik, kaçacan webway ararlar. o yüzden düşman hattının üzerine drop pod denilen kapsüllerde marine indirmek, veya kafalarına jump pack ile zıplayan assault marine kullanmak gayet gelenekseldir.