• çok efsane bir oyundur. oyunu oynamaktan daha çok zevk aldığınız formatlara sokabilme imkanı kişi için mevcuttur;örneğin unrated, rated, double nil rated, suicide rated, suicide double nil rated gibi...çiftli oynanır. tam bir takım oyunudur. oyundaki nil kavramı bizdeki "el almaz", bags ise "yan" dır(bu konulara ilerleyen bölümlerde tekrar değineceğiz). bir de bir elin başında, sonunda ve zaman zaman ortasında kullanılan klasik kısaltmalar vardır ki; şimdi ben size "o ne ola ki?" tepkisi vermeyin, yabancılık çekmeyin diye bunları yazıyorum:

hey all/p (p: partner): bu kalıp odadaki gençliğe merhabalar ve özellikle de partner' e ayrıca merhaba manasına gelebilecek bir yapıdır.
    bu oyunda partner çok önemlidir; dolayısıyla bunun kısaltması olan p de çok önemli bir hale geliyor. bundan sonra ben p yazdım mıydı; anla ki o partner 'dir.devam edelim:

gjp: good job p
    njp: nice job p
    typ: thank you p
    tyu2p: thank you, you too p
    nnp: nice nil p (burda nil dediğimiz kavram aha bizim bildiğimiz "el almaz" 'dır.)
    ncp: nice cover p
    nsp: nice set p (set de karşı tarafı batırdığımızda kullanılan bir kelimedir.)
    sfst: sorry for set p
    sfbp: sorry for bags p (bu bags dediğimiz de şöle oluyor; bizde "yan yapmak" vardır ya. onun biraz değişiği oyunun genelinde 10 bags yapan çiftten 100 puan düşülür ki oyunda çok mühim bi hale gelebilir.)
    ff: force forfeit
    gg veya gga: good game
    omg: oh my god
    omfg: oh my fuckin god (bu ikisi de aslında oyundan bağımsız, fakat bir o kadar oyunun içinde kısaltmalardır. gündelik yazışmalar için de gayet kullanışlıdır.)
  • batak tarzi bir oyun fakat gel gor ki oynamasi bataktan daha zordur. temel olarak anlatirsak, kozun daima maca oldugu ve esli oynanan oyun. buraya kadar esli karabatak gibi. degisen kisimlar ise:

1 - koz vurmak mecburi degildir.
    2 - yukseltmek mecburi degildir.

bunlarin disinda geri kalan farkliliklari hemen bir ornek uzerinde aciklayalim. mesela ortagin 3 dedi, sen de 4 dedin. totalde ikinizin 7yapmasi lazim. ortagin 2, sen 5alirsan da 70puan cepte. buradaki sikinti, ortaginin alamayacagini kestirip senin yan(bag) yapmaya baslaman. neden sonra yanlar(bags) toplanir ve 10 oldugunda -100 puan eklenir. bundan dolayi kimse yan yapmaya yanasmaz. kendi elimi alayaim da ben gachayim modunda takilir.

buna ek olarak el almaz(nil) opsiyonu da vardir. fakat el almazi kim derse o yapmalidir. ortagin batti ama sen el almadin, o zaman koclarimiza yazalim puani durumu yoktur. el almaz 100puan olarak hanenize geri doner. yukseltme mecburiyeti olmadigi icin oyunu iyi okumak gerekir el almazlarda.

bir de duble el almaz(double nil) diye bir olay vardir. kagitlariniza bakmadan el almaz derseniz bu duble olur. ne sacma degil mi? ama soyle dusunun: 3 kisi toplam 11 el demis ve ortaginiz 5 demis. buyuk bir ihtimalle elinizde bir sey yok ve sizi kurtarir(cover). hele bir de geride iseniz kafadan girersiniz. ortaginiz 7+ bir el dediyse, "kocum yardir duble el almaza, net coverlarim seni!" diyor. bu durumda rakibinizden ikinci el soyleyen(bid) de yuksek ihtimal duble girer. ortaginiz bu durumda sizi kurtarmak ve karsiyi batirmak arasinda gider gelir. geride iseniz fena sekilde boka battiniz demektir.

oyun 500de biter. bazi versiyonlarinda 500 fark olunca biter. turleri ise soyledir.

*standart: 500'de biter, kartlarin dagitimi bitene kadar kartlara bakilmaz. dagitanin bir solundakin baslamak suretiyle sirasi gelen ya bakmadan el almaz der(duble olani) ya da acar ve kararini verir.
    *duble el almaz paslamali(dn passing): bu turunde kartlar dagitim sirasinda ele alinabilir. dn sadece fark 200+ oldugunda denebilir. dn diyen tarafin ilk el soyleyen elemani dn der(tabi sart olmamakla birlikte) ve en yuksek 2kartini ortagina paslar. ortagi da en dusuk kartini verir.
    *intihar(suicide): ortaklardan biri el soyler, oburu el almaz girer. 500de ya da fark 500 olunca biter. dn serbesttir.
    *duble intihar(double suicide): ortaklardan biri el soyler, oburu dn girer.

merak edenler http://games.yahoo.com/sp adresinden dahil olabilir.
  • batak... hatta kozmaca desek daha uygun olabilir...
  • (bkz: ace of spades)
  • msn'den oynadığım hali ile bizim bildiğimiz king veya koz maça ile biraz farklı olduğundan gayet sinir bozucu ve can yakıcı olabilen oyun. el almaz dediğinizde kozlamanız gereken anlarda * koz yerine başka bir kağıt atabilmektesiniz. ayrıca yan 2 veya 3 ün batması ve koz yükseltmek gibi birtakım kurallar da bu oyunda olmadığından herkes kendi kafasına göre takılmakta ve oyun da iyice kıllaşmaktadır.

(bkz: kıllaşmak)
  • (bkz: diamonds) (bkz: hearts) (bkz: clubs)
  • http://zone.msn.com/spades/default.asp adresinde her zaman en az 7 bin gawuru hazır bulabileceginiz bi cesit kart oyunu...koz macaya cok benzer..ayretten ecnebiler 5-10 degisik tür icat etmisler...mirrors, dn, suicide, daredevil vs..
  • ing. maça
  • msn.com da olanı görsellik ve oynanabilirlik açısından gayet iyi olan oyun. ayrıca komik diyaloglar da yaşanmıyor değil.

sürekli kötü oynayan karşı ikiliden birine yine p* sinden şöyle bir sitem geliyor:

p1-didn't you see i bid nil p ? (el almaz a girdiğimi görmedin mi p)
    p2- you don't alone! (??#!!)
    p1- iki dakika sessizlik, muhtemelen mavi ekran+reset
    p1-iki dakika sonra: don't understand (anlamadım)
    p2:....
  • windows ile default yuklenen versiyonunda resmen ırkçılık yapılan oyundur. şunu farkettim ki hangi modda olursa olsun ruslar asla türklerle oynamıyorlar. biri de beni yanıltsa ne güzel olacak halbuki...
hesabın var mı? giriş yap