• (bkz: western) (o da buna cross linkli)
 • filmlerin italya'da çekilmesi, clint eastwood gibi baş karakterler dışındaki aktörlerin ve tabi ki yönetmenin de italyan olması sebebiyle böyle isimlendirilir.
 • holivud' un bütçe sorunu yüzünden italya' da, italyan yönetmenler ve oyuncularla çektiği filmler spaghetti western'lerdir. bu gün yeni zelanda' nın film çekmek için her yönden çok daha ekonomik olması sebebiyle lord of the rings de orada çekiliyor, ekstralar, filmin kendisi, kira, konaklama...herçey çok daha ucuza geliyor. aynı hesap. yönetmen de kiwi zaten.

  spaghetti western'ler pek çok klasik ya da kült film kazandırmış literatüre, ama bizim için ekstradan önemli öyle bir etkileri olmuş ki burada yad etmeden geçmem mümkün değil; italyada çekilen ve tabii ki italya' da büyük ilgiyle izlenen bu western' ler itayan çizerlerini de etkileyerek bize (bkz: ken parker) (bkz: teks willer) olarak geri dönmüşler.
 • bir başka rivayete göre bu filmler spaghetti'nin içinde bol miktarda gördüğümüz sosun kanı çağrıştırmasından ötürü spaghetti western olarak anılmaktadırlar.
 • özellikle çekimleri kadar müzikleriyle de akıllarda kalan, genelde izlediğim kadarıyla (ki buna iyi kötü çirkin de dahil) iyi bir karakterin olmadığı western türü. çok kendine has raconlar ve espriler vardır. kemal sunal filmi gibi yüz kere de izlense sıkmayacak filmlerdir (bence).
 • italya'daki bu vah$i bati ruzgarlari o kadar tutmu$tur ki, cocuklugumuzun me$hur kahramani zagor'un italya'da dogumu bile bu filmlerle ayni doneme rastlar. spaghetti western'ler hakkinda kisa bir bilgiyi uclemenin dvd'lerinde bulabilirsiniz. bulamayanlar icin bulduralim:

  "the good the bad and the ugly was the final film in a trilogy of "american westerns" produced from an italian perspective, the result of a colloboration between united artists and rome's produzione europe association. the first production was entitled a fistful of dollars, and the second for a few dollars more. the slated movies created by alberto grimaldi, directed by sergio leone, and distributed by ua, became widely known as the "spaghetti westerns" and inspired an entire film subgenre which now includes nearly 200 movies.

  at the time the deal was made, clint eastwood was starring in tv's "rawhide". when he traveled to europe to begin shooting a fistful of dollars, he was paid only $15,000 to complete the movie. but the time the good, the bad and the ugly was shot, he was bringing in $250,000 per film and coping with international fame. the profits from the trilogy were enough for eastwood to creat his own production company and to direct its first feature, play misty for me.

  the spaghetti western became a reality following an italian film economic crisis which prohibited big-budget epics. the creative filmmakers of italy were drawn to the romance of the american western and the deep pockets of american studios."
 • türkçe; çok salçalıdır, bulaşır, leke bırakır.
 • çoğu italyan, bazı bazı da ispanyol ve alman prodüksiyon şirketlerinin, 1960'lardan 70'lerin ortasına kadar çektiği 600 kadar western filmi. çekimlerin büyük bölümü sanıldığının aksine italya'da değil, çoğunlukla ispanya'nın güneyinde, almeria'da yapılmıştır.
 • genellikle italyan yapim sirketlerinin urettigi, italyan yonetmenlerin ve senaristlerin fikir babalari oldugu, ispanya'nin guney batisindaki almeria'da cekilen filmlerin turu.. spaghetti western tanimi asagilayici bir vurgu da tasir.. sergio leone falan cok kizarmis bu tanima..
 • living daylights'in 500 pound cat isimli albümünün açılış parçası ve koyu mavi'nin cingili.
hesabın var mı? giriş yap