şükela:  tümü | bugün
 • filmlerin italya'da çekilmesi, clint eastwood gibi baş karakterler dışındaki aktörlerin ve tabi ki yönetmenin de italyan olması sebebiyle böyle isimlendirilir.
 • çoğu italyan, bazı bazı da ispanyol ve alman prodüksiyon şirketlerinin, 1960'lardan 70'lerin ortasına kadar çektiği 600 kadar western filmi. çekimlerin büyük bölümü sanıldığının aksine italya'da değil, çoğunlukla ispanya'nın güneyinde, almeria'da yapılmıştır.
 • 1960-1980 yillari arasinda cekilen orneklerinin kalitesine, ruhuna, raconuna, ambiansina, muziklerine, oyunculuklarina, dekorlarina; gunumuzde ve gelecekte cekilecek turlerinin -kolay kolay- yakla$amayacagini bilmek insana aci veriyor. guzel bir akimdi ve ar$ivlerimizde duruyor. daha ustune ne koyabilirsin ki, bu citayi nasil gecebilirsin ki?

  benim icin star wars ile beraber yanginda ilk kurtarilacak dunya mirasi.

  (bkz: vahşi batı sevgisinden geceleri gizlice ağlamak)
 • western filmleri dünyasının hafiften -kimisi diyelim- behzat ç si olan filmlerdir. bunlarda göbekli, ak sakallı şerif clayton ın yalağın önünde karşılaştığı jane e gevrek gevrek gülerek bu sabah nasılsın jane, tom nasıl dediği sahneler pek olmaz ve elbette devamında jane de teşekkürler şerif, tom öküzleri otlatmaya çıktı bende kasaban biraz un ve böreklik peynir almaya geldim demez. spaghetti western lerde domates sosunda ölüm, gerilim ve gerçek içiçe yaşar ve bize lee van cleef gibi nice ustaları sunar.
 • birkaç italyan sinemacının, holywood'un yarattığı western mitine karşı oluşturdukları sinema türü. kendini ana türden ayıran özellikleri; ana karakter idealize edilmemiştir, ahlaklı bir portre çizmez karakterler, kahraman olma yetileri de niyetleri de yoktur.

  (bkz: sergio leone)
 • genellikle italyan yapim sirketlerinin urettigi, italyan yonetmenlerin ve senaristlerin fikir babalari oldugu, ispanya'nin guney batisindaki almeria'da cekilen filmlerin turu.. spaghetti western tanimi asagilayici bir vurgu da tasir.. sergio leone falan cok kizarmis bu tanima..
 • holivud' un bütçe sorunu yüzünden italya' da, italyan yönetmenler ve oyuncularla çektiği filmler spaghetti western'lerdir. bu gün yeni zelanda' nın film çekmek için her yönden çok daha ekonomik olması sebebiyle lord of the rings de orada çekiliyor, ekstralar, filmin kendisi, kira, konaklama...herçey çok daha ucuza geliyor. aynı hesap. yönetmen de kiwi zaten.

  spaghetti western'ler pek çok klasik ya da kült film kazandırmış literatüre, ama bizim için ekstradan önemli öyle bir etkileri olmuş ki burada yad etmeden geçmem mümkün değil; italyada çekilen ve tabii ki italya' da büyük ilgiyle izlenen bu western' ler itayan çizerlerini de etkileyerek bize (bkz: ken parker) (bkz: teks willer) olarak geri dönmüşler.
 • amerikanlar kusura bakmasın ama western'in hasıdır. '60larda b-movie olmaya yüz tutan western'e heyecan getiren alt genredir. imdb'nin en iyi western filmleri listesinin ilk beşinde üç tane sergio leone filmi olması herşeyi açıklıyor.

  rehber tarzı bir site için buradan buyrunuz.
 • western filmi denince, hakkını veren filmlerdir. inek çobanları yoktur. gerçek silahşörler ve gerçek çirkin adamlar vardır. john wayne tarzı westernlere on basar.
 • özellikle çekimleri kadar müzikleriyle de akıllarda kalan, genelde izlediğim kadarıyla (ki buna iyi kötü çirkin de dahil) iyi bir karakterin olmadığı western türü. çok kendine has raconlar ve espriler vardır. kemal sunal filmi gibi yüz kere de izlense sıkmayacak filmlerdir (bence).