şükela:  tümü | bugün
 • giydirme cephede kullanılan panel çeşitlerinden biridir. camın arkasında görünmesi istenmeyen bir şey varsa -kiriş, döşeme ya da fan coil gibi- kendisi cam gibi görünüp bu nesneleri saklamaya yarar.
 • etabs'de kesmenin kritik olduğu perdeleri modellemede kullanılır.
 • spandrel beam diye kullanırsak, çelik ve betonarme çerçeve yapılarda cepheye en yakın kirişi ifade etmiş oluruz.
 • fr. tympan
 • mimari bir terim olup evrimsel biyolojiye-psikolojiye uyarlanmış muhteşem bir tabir.

  mimaride sütunların üzerine yapilan kemerlerin arasında kalan boslugun yapi malzemesiyle doldurulmasi ile olusan bölgeyi ifade eder. iç tasarımlarda bu bolge süslemeler için kullanilmaktadir.

  kavramin evrimsel biyolojiye geçişi ise benim hoşuma giden kısmı:
  spandrel lar mimari içinde bir işlev gören bir yapi değildir. işlev gören diğer yapıların yani sütun ve kemerlerin inşa edilmesi sonucu kendiliğinden oluşur. bir nevi yan ürün yani. ama ayni zamanda kendi kullanim alanı oluşur, süslemelerde kullanilir, kubbeyi tamamlar vs.

  evrimde de evrimsel secilimin doğrudan ortaya çıkarmadığı, ama seçilim sonucu ortaya çıkan özelliklerin doğal sonucu olan ozellikler vardir.

  ornegin zürafaların boyunlarında yer alan bir sinir dogrudan a noktasindan b noktasina gidebilecekken uzuuuunca bir yolu boyun boyunca dolaşarak gelmektedir. evrimsel secilim açısindan bu durumun hic bir avantaj sağlaması söz konusu değildir. bu durum seçilim avantajı sağlayan bir başka özelliğin yani uzun boyunlu olmanın bir yan özelliğidir.

  psikolojide ise en büyük iddialardan biri sanat'in bir spandrel olduğu iddiası.