• ing. kurtarmak.
  • ing. ayırmak.

meselağ:

can you spare me some time?

gibi..

diğer onlarca anlamı içinse şöyle buyrun:

http://www.tureng.com/search/spare
  • prens harry'nin kraliyet hakkındaki açıklamalarına yer veren anı kitabı. “spare” piyasaya çıktığı ilk gün 1 milyondan fazla sattı. bugün itibariyle 1.4 milyon kopya satılmış. kitap satışından 20 milyon dolar, netflix’de yayınlanan diziden de 100 milyon dolar kazandığı söylenmektedir.

edebi değeri olmayan böyle bir kitabın bu kadar çok satmasını kraliyete mi yoksa magazine olan ilgiye mi bağlamak lazım bilemedim. bizde böyle bir kitap yazılsa kaç satar diye düşünmeden edemedim. bizde de çok satardı sanırım. başka hayatları gözlemek insanın doğasında var herhalde. ingiliz veya türk farketmiyor. bunu ingiliz komşumun kayınvalide dedikodusu yaptığı zaman anlamıştım. bazı davranışlar insana özgü olsa gerek.
  • bowlingte 10 labutu iki atışta devirmek. örnegin ilk atışta 3 tane devirip, ikincisinde de diger 7 sini devirmek ...
  • ingilizcede affetmek hayatını bağışlamak anlamında kullanılan fiil.
    star wars knights of the old republic oyunundan bir cümle ile örneklendirilebilir:
    "so, the jedi spared you..."
  • the crown dizisi uzayacak olsaydı ekstra malzeme sunabilecek olan, prens harry'nin yazdığı kitap * *. "abim william beni dövdü!" diye yazmış kitapta, hemen olaylar olaylar... yahu bize ne william'ın seni dövdüğünden?! buckingham palace'ın entrikaları artık iş yapmıyor maalesef...
  • türkçede "yedek" adıyla çevrilen (çev. merve öztürk), ekim-2023 tarihi itibariyle mundi yayınları tarafından yayınlanan eser.

--- spoiler ---

tahtın vârisi prens william’ın karşısında kendini her zaman “yedek” konumunda bulan, annesini kaybetmesinden sorumlu tuttuğu basının, kendisini de sürekli “kalın kafalı, yaramaz, düşüncesiz” ilan etmesinden bıkmış, yaşıtları yaptığında hoş görülecek herhangi bir hatayı kendisi yaptığında gazetelere manşet olan, aradığı mahremiyeti ona sağlaması için 21 yaşında britanya ordusu’na katılan, sevgisiz geçen yıllarını ve kraliyet ailesi mensupları arasındaki soğuk, mesafeli, rekabet dolu ilişkilerin sebep olduğu boşluğu doldurmak için ne yapacağını bilemeyen genç bir prensin hikayesi.

yedek’te harry, ilk kez her şeyi tüm çıplaklığıyla anlatıyor. yalanları, öne çıkma çabalarını, meghan’la ilişkilerinde olup biteni, buckingham’daki entrikaları tüm gerçekliğiyle sayfalara döküyor. bu ifşalarla ve içeriden bilgilerle dolu satırları okurken prenses diana, ıı. elizabeth, kral charles ve camilla, prens william ve kate’in kameralara yansımayan yönlerini öğrenecek ve prens harry’nin kendini niçin “kafese kapatılmış bir kuş” gibi gördüğünü anlayacaksınız.
    --- spoiler ---
  • strike yapmaktan kat be kat zor olan hadise.
  • çıkmamış haliyle bile kaç aydır reklamı yapılan kitap. hadi ingiliz paçavra basını kraliyet ailesini haber yapıp ekmek yiyor diyorduk, guardian bile bu topa girdi.

neyse ki çıkmış. birkaç gün daha dişimizi sıkarsak harry'nin sıfırıncı dünya dertlerinin haber diye pazarlanması bitecek, allah'ın izniyle.

okumadım, ama anladığım kadarıyla adam kurguyu william'ın yedeği olması üzerine kurmuş diyorlar. biraz hatalı olmuş. william'ın birden fazla yedeği var, yeterince büyük bir nükleer bomba patlarsa yerine ben bile kral olabilirim*. adamın yedekliğine bile muhtaç değil dünya.
  • prens harry'nin hayatini anlattigi yeni kitabi. kelimenin turkce karsiligi yedek. hayati abisinin yedegi olmak uzerine kurulu bir prensin hikayesi. gercek her zaman kurgudan daha ilginc.*

haftaya sali cikiyor kitap. on siparis verdim. okur okumaz buraya yazarim.
hesabın var mı? giriş yap