şükela:  tümü | bugün
 • bir demet tiyatro'da erdal tosun'un canlandırdığı karakter.
  solcudur. cumhur abi'nin inşaatlarında çalışır. parasını alamayınca "eylem koyar". genellikle sarı bir yağmurluk giyer. yanında hep arkadaşı sulhi vardır. mükremin'den "mükremin dost" diye söz eder. sık sık spartacus filminden örnekler verir. aklımda kalan bir dialogu şöyle;

  (yine bir eylemde arkadaşı sulhi her zamanki gibi bezgindir ve vedat'a acıktığını söyler.)

  vedat - tony curtis kirk douglas'a acıktım der, oysa hiç yiyecekleri yoktur, kirk douglas ne der biliyor musun? (kirk douglas ve tony curtis'i yazıldığı gibi okur)
  sulhi - hayır.
  vedat - acıktıysanız, özgürlük yiyin!

  (dialogu pek hatırlayamadım, ana fikir ekseninde yeniden yazmaya çalıştım)
 • oturma eylemi için deri koltuktan kalkıp yere oturan ,niye yere oturdun vedat sorusuna "spartaküs böyle deri koltuktamı oturuyordu sulhi " diye cevap veren bir emekci
 • tüm proleter literatürü takip eden, cumhur abinin şirketinde çalışan karakter. bir de replik:

  - sulhi, hiçbir literatürde, haydaa şeklinde bir ibareye rastlayamazsın
 • lise son sınıftaki takma adım
 • karısının bu işleri bırakıp bakkal olması gerektiğini telkin etmesi üzerine sulhi'ye "karım bakkal ol diyor sulhi, bu mücadeleden vazgeç ve bakkal ol diyor, düşünebiliyor musun spartakis bir bakkal!" repliğini ortaya koyan ve hemen akabinde bir yere giden asım abi'nin yerine kahveye gözkulak olan kudret*'e "genç, seni burda eziyorlar mı?" sorusunu sorup karşılığında "ne ezmesi abicim, asım abi'nin kahvesi burası olur mu öyle şey ya" cevabını alan süper karakter.
 • karakteri canlandıran erdal tosun'un ayrıca eyvah necdet karakterini de canlandırması
  güzel bir ironidir - ki zira yılmaz erdoğan bu işi iyi yapan bir yazar.

  kapitalizmin köpeği bir karakteri ve emeğin üstünlüğü adına her ortam ve şeraitte eylem koyan bir başka zıt karakteri aynı aktör canlandırılıyor. enfes.

  kapitalizmin köpeğide biziz, köleciliğe faşizme karşı durmaya çalışanda biz.
  bu ne yaman çelişki anne
 • türk dizilerinde şimdiye kadar gördüğüm en bomba karakterlerinden biridir. sosyalizmi bir takıntı olarak benimsemiş bir adamdı ve hatta yanlış hatırlamıyorsam bakkallığı bırakıp işçi olmuştu. eylem yapmak için bir neden bulmakta hiç zorlanmazdı. bir de yanında sürekli eleştirdiği düzenin adamı sulhi vardı.
 • acaba klasik solcularla hafiften bir alay var mı diye beni kıllanatör
 • yakın arkadaşı sulhi'nin " sen şimdi roma dondurmasına da karşısındır " sözü üzerine " evet!! romalı bir efendinin ayaklarını yalar gibi yalayamam o dondurmayı! " cevabını veren şahıs.
 • hanımı pasifist bir sosyal yapıdan gelmiştir, bu yüzden mücadeleye entegre olamamıştır ve bu yüzden vedat'ı terk edip gitmiştir (bu sebeple spartakist vedat donlarını kendini yıkar)

  doğru yol burnum'a paralelse başka yola ne hacet sulhi!...