şükela:  tümü | bugün
  • dogrulugu konusunda kime inanacagimi sa$irdigim, on yil oncesine kadar kurtler arasinda boyle bir te$ekkur biciminin olmadigini hatirlatan kurtce te$ekkur bicimi. her$ey med tv kurtlerinin yeni bir dil zortlatmaya cali$masiyla ba$ladi. ba$ka bir zortlama icin yon veriyorum.
    (bkz: sipas kirin)
  • "spas xweş" diye yanıtlanır.
  • ben değilim diye yanıtlanır.

(bkz: sipastik)
  • belli canım diye de yanıtlanabilir.
  • vay bre gafiller vay ya, bu kelime daha önce kullanılmıyormuş da sonradan dile monte edilmişmiş.(kelimeden kastım sadece spas, cümle olan spas dikim'i kastetmiyorum.)

spas kelimesi eski irani dillerde ve avesta(spesyeyti), kürtçe(spas), pehlewicede(hizmet) bulunan, hint-avrupa dillerinde spek- yani bakmak, izlemek anlamında kullanılmış, kullanılagelmiş eski bir kelimedir. eski yunancada specio(temaşa etmek, bakmak) şeklinde karşılığı olan ve ermeniceye de spas olarak irani diller üzerinden geçmiştir.

günümüze "teşekkür" olarak gelmiştir.

yo dostum yo, hoşuna gitmiyor, ideolojine uymuyor diye "bu kelime uydurmadır." diyemezsin. senin s**msonik ideolojilerin yokken de bu kelime vardı. hala da var, farsça da ve kürtçe de hala kullanılıyor. bazı kelimeler kullanılmadığı için unutulabilir bazı bölgelerde, ama bu o kelimenin olmadığı anlamına gelmez.

de edi çı bejım, disa ji spas dikim.

edit:argo kelimeler censored.
  • kürtçe teşekkür ederim anlamına gelen kelime. anlamını bilmezken ilk duyduğunuzda suratınızda bir gülümseme yayılır. estağfurullah diyesiniz gelir. spasdıkım şeklinde söylenir.**