şükela:  tümü | bugün
  • youtube'da lets play videosu çeken onlarca kanaldan biri olmasına rağmen, küfürsüz şekilde efendi efendi azimle video çekerek kendi kitlesini oluşturmuş görünüyor. nasıl yapıyor bilmiyorum ama bazı günler 4-5 video attığı bile oluyor. kendi tabiriyle babuş diyerek kendisine bir iki naçizane önerim olacak; öncelikle biraz sağlığına dikkat et, kendin de farkındasın ama kilo vermelisin. ikincisi biraz ingilizceni geliştir, üniversite öğrencisi aklı başında adamsın, o telaffuzla çok kulak tırmalıyorsun. çizgini de bozma, böyle devam*
  • oynadığı oyunları iyi seçen lakin upuzun serilerden dolayı az sayıda yeni oyun tanıtan youtuber. bir de eleman da ingilizce telaffuz ve genel kültür anlamında ciddi sıkıntılar var. zaman zaman sesini yükseltip kulak tırmalaması da bir diğer problem. bunların dışında iyi üslupla, küfürsüz, argosuz, düzgün bir youtuber. takip ettiğim 4-5 oyun kanalından biri kendisininkidir.
  • twitch saçmalığına girdiğinden beri iyice bozan, yeni oyunlar tanıtmayı neredeyse sıfıra indirip ergen serileri yapan youtuber. bozdun kendini gürbüz çocuk.
  • kanalın sahibi samed güngör. videolarını 2013 yılından 2017 yılının başına kadar severek izledim. sonradan ne olduysa twitch de yayın yapmaya başladı. ilk zamanlar güzeldi fakat sonradan eski samed'den eser yoktu. çünkü ne videoları nede yayınları artık zevk vermiyordu. eski videolarında anlattığı anılar ve hikayeleri bir anda kaybolmuştu. onun yerine youtube'u önemsemeyip tamamen kendini yayıncılığa verdi.

onu takip eden çok has bir kemik kitlesi vardı fakat şuanda twitch kanalına girdiğim zaman o eski günlerden eser yok. önceden çocuklar ve yetişkinler takip ediyordu şuanda baktığım zaman sadece çocuklar kalmış.

kendisi radyocu olmak istiyordu. bilmiyorum bu konuda kendini ne kadar geliştirdi. ama kendisinin espri yeteneği olduğu aşikar. umarım hedeflediğin adımlara koşarak ulaşırsın güzel insan. hala seni seviyoruz fakat uzun zamandır videolarını takip edemiyorum.

göz atmak isteyenler olursa eski güzel videolarından biri
    https://www.youtube.com/watch?v=iial76esrm4
  • şu ana kadar gördüğüm kadarıyla sıfıra yakın ingilizce bilgisiyle oyun oynamaya çalışan genç bir kardeşimiz. temel ingilizce bilgisinden yoksun olması nedeniyle oyun oynarken temel hatalar yapıyor. ingilizce kelime bilgisi neredeyse sıfırın altında ve kelime dağarcığını geliştirmek için çaba sarf etmiyor. özellikle eu4 ve hoi4 serilerinde bu eksiklik göze batıyor. bu oyunlarda benzer hataları defalarca yapıyor.

bu eksikliğini gidermek için de dediğim gibi hiçbir çaba sarf etmiyor. aynı hatayı defalarca tekrarlıyor. anlamadığı bir kelime nedeniyle oynadığı oyunları içinden çıkılmaz hale getiriyor. diğer bir videoda arkadaşlar bunun anlamı buymuş, bunu anlatmaya çalışıyormuş şimdi öğrendim dese sorunu çözebilecekken bunu yapmıyor ya da yapmak istemiyor.

eu4 ve hoi4 insana daha önce bilmediği tarihi olayları, coğrafyayı ve ülkeleri tanıtır. en azından bu oyunlar bu açılardan insanda merak uyandırır. bu kardeşimizde bu merak uyanmadığı gibi öğrenme konusunda da en ufak bir istek bile yok. özellikle herkesin bildiği hatta genel kültür açısından bilmesi gereken tarihi olayların önemli bir kısmını bilmiyor veya olayları birbirine karıştırıyor. eu4 ve hoi4 oynayan birinin bu konuda eksik olması biraz komik kaçıyor. özellikle bu iki oyunu cahil cesaretiyle oynamakta.

ilk zamanlarda iyi olduğu söylenmiş. ancak kendisini oynadığı oyunların istediği bilgiler konusunda geliştirmezse ve temel ingilizce olayı (özellikle kelime bilgisi) halledemezse ve en önemlisi genel kültür açısından eksiklikleri devam ederse iki bilemediğiniz üç yıl için sosyal medyanın tozlu rafları arasında kendine yer bulur.

edit: örneğin daha dün hoi4 oynarken wall street crash olayı gerçekleştiğinde duvar mı çöktü anlamadım gibisinden birşey söyledi. bu örnekte bile ingilizcenin i'sini bilmediği gibi wall steet olayı gibi temel genel kültür bilgisinden mahrum olduğunu görülüyor. senin ifadenle söyleyeyim. babuşum daha çok çalışman lazım. bilmemek değil öğrenmemek ayıp babuş.