şükela:  tümü | bugün
 • al simons* gizli bir örgütün pis işlerini halleden iyi bir tetikçi olarak hayatını sürdürmektedir. hayatını sessiz ve sakin bir şekilde karısı wanda ile sürdürmektedir fakat gizli işi onu rahatsız etmektedir. sonunda işini bırakmaya karar verir; yeni bir hayata başlayacaktır. tabi tetikçi olmak kolay değildir, bir anda bütün geçmişinden sıyrılamaz insan. bu sebepten dolayı işi bırakmak için ters düştüğü patronu tarafında son görevinde tuzağa düşürülüp öldürülür ve kahramanımız spawn'ın hikayesi burada başlar. öldürdüğü insanlar sebebiyle cehenneme giden al simons burada şeytan ile pazarlığa oturur. karısına tekrar kavuşmak istemektedir ve bunun için herşeyi yapmaya hazırdır. şeytan*ise ayağına kadar gelmiş bu yetenekli savaşçıyı kullanmak istemektedir. onu dünyaya geri göndermesi karşılığında cehennem ordularının başına geçmesini teklif eder. al simons teklifi terddütsüz kabul eder ve bildiğimiz spawn formunda dünyaya yeniden ayak basar.

  bu noktadan sonra spawn'ın hayatında herşey değişmiştir. eski yaşamında ateist olan al simons cehenneme gidip geldikten sonra tanrının varlığını sorgular olmuştur. ayrıca onun için şeytanla anlaşma imzaladığı karısı wanda al'ın eski iş arkadaşıyla evlidir ve çok istediği çocuğa da onun sayesinde kavuşmuştur. karısını, inancını yani herşeyini kaybetmiş bir halde dünyaya dönen spawn bir yandan cehennemin komutanıyken diğer yanda kötülüğe karşı savaş açmıştır.

  spawn çizgi roman dünyasında benzerine rastlanmayacak türde karamsar ve kahramanının varolma çabasını gözler önüne seren farklı bir yapıttır. senelerce yılın en iyi çizgi romanı seçilmiş, çizerleri pek çok ödül almıştır. spawn asla muhteşem bir süper kahraman olmamıştır. halkın arasında boy gösterip gazetelere manşet olmamıştır. o hep kendi kafasına doğru geleni yapmış, her zaman ensesinde nefesini hissettiği patronu malebolgia'ya karşı içten bir savaş açmıştır. bol kavgalı, kanlı, vahşet içeren çizimleriyle ön plana çıksa da spawn içinde taşıdığı duygularla her zaman çarpıcı bir çizgi roman olmuştur. zaten onu çizgi roman dünyasında başyapıt haline getiren de taşıdığı bu duygulardır.
 • hollywood'un siktiriboktan marvel & dc comics cizgiromanlarini isitip isitip sinemaya uyarlamasi yerine bunun adamakilli soyle buyuk butceli (the hangover 3 gibi sikik bir film bile $103 milyon butcesi var) yapsalar da alem super-kahraman görse. ama r-rated olacagi icin daha az para kazanicaz diye yapmazlar pustlar bunu. yapsalar bile pg-13 yaparlar ve dingilin birine screenplayi yazdirirlar bombok ederler.
 • "ruhumu, her şeyimi onun için feda ettim...;
  ona olan sevgim için...;
  ne yazık, onun adını bile hatırlamıyorum şu an
  sadece kafamın içinde dönüp duran bazı imgeler
  güzel yüzlü bir kadın...; o
  hayattayım; ikinci kez doğdum, belki de yeniden ölmek için
  bir anlaşma yaptım, aşkım için, ruhumu ; 'o'na sattım.
  bir bedel ödedim ve karşılığı olarak güçler edindim.
  yeni kostümüm gülünç gelebilir ama derimden daha iyi sarıyor beni."

  spawn ikilemlerin ve acının içinde yaşayan, kendini sonuna hazırlayan bir karakterdir.
  zamanla daha çok hatırlar, daha çok anımsar ve daha çok öldürür.
  ayrıca kendini tanıdıkça, güçlerini daha akıllıca kullanması gerektiğini öğrenir, hatta güçlerinin ne olduğunu keşfeder.

  "ölümden dönmüştü, dünyaya aitti, daha öcü, hıncı, kini bitmemişti.
  ama bir lanetle geri döndü, çok güçlüydü, insanlarla aynı sınıfta değildi artık, daha üst seviyelerde dolaşıyordu ama her şeyi unutmuştu, sevdiği kadının adını bile.
  zaman aktıkça buğu da silinmeye başladı ve görüntüler bir bir birleşerek yeni bir gerçekliğin kapılarını araladı. anıların gerçekliğinin..."
 • filmi cok kotu olmus..yanniz filmde spawn dayinin kafasina kapsonu gecirip long hard road out of hell esliginde, yagmur altinda yurumesi beni hep aglatmistir...
 • çok ucuz bir prodüksiyonla harcanmış mükemmel bir kahramandı. mcfarlane'in harcadığı emeklere yazık oldu. yeni bi filmi denerler umarım tekrar. bi de tim burton çekse tadından yenmez..
 • hakkında o kadar kişi yazmış, bi kişi de direkt olarak sölememiş: aşk adamıdır lan bu spawn
  aşkı için şeytanla anlaşma yapıp dünyaya dönmüştür, intikam ikinci plandadır ilk başta."born in darkness,sworn to justice" hikayeden ibarettir yani.
 • filmini henüz 8-9 yaşımdayken izlediğimden olsa gerek, hakkında bölük pörçük bilgilere sahip olduğum çizgi roman kahramanıdır. zira spawn ile ilgili hatırladığım en belirgin şey, filmini izlerken özellikle sonlara doğru çok korktuğumdur. kostümünü bile hafiften ürkerek beğenmiştim; sanki canlıymış gibi ordan oraya savrulan bir pelerini vardı çünkü.

  yetişkin kafayla tekrar izlemek, öyle yorumlamak lazım.
 • todd mcfarlane'in cennet ve cehennem hakkinda, kisaca after life hakkinda, fikirlerini, ozellikle dinsel anlamda ki duygu ve dusuncelerini, comertce anlattigi soylenen kahramani ayni isimli cizgi roman serisi. misal sam ve twitch tanriyi tartisirken soyle derler;

  --- spoiler ---
  kendi oglunu iskence ile olume terkeden bi tanri olamaz.
  --- spoiler ---

  gibi gayet comertce verip veristirildigi yerlerin yani sira kutsal kitaplarin cesitli celiskilerle dolu oldugunu bir suru kez dile getirir, ayrica tanrinin mysterious ways olayi ile de gerek sakayla karisik gerek yerinde elestiriler ile sorgulamalar birden cok kez kullanilmistir cizgi romanda. ayrica spawn sanildigi uzere super kahraman degil anti kahramandir.
 • filmin felaketinden sonra hayranlarin gonlunu almak uzere hbo kanalinda gec saatlerde yayinlanmak uzere 3 sezonluk bir anime serisi de yapilmistir. adamin gotunu dusurur izlerken afedersiniz.
 • spawn karakterinin üzerindeki kostüm bir neural parazittir.
  vücudu da necroplasma olarak adlandırılan bir madden oluşmuştur.

hesabın var mı? giriş yap