şükela:  tümü | bugün
 • al simons* gizli bir örgütün pis işlerini halleden iyi bir tetikçi olarak hayatını sürdürmektedir. hayatını sessiz ve sakin bir şekilde karısı wanda ile sürdürmektedir fakat gizli işi onu rahatsız etmektedir. sonunda işini bırakmaya karar verir; yeni bir hayata başlayacaktır. tabi tetikçi olmak kolay değildir, bir anda bütün geçmişinden sıyrılamaz insan. bu sebepten dolayı işi bırakmak için ters düştüğü patronu tarafında son görevinde tuzağa düşürülüp öldürülür ve kahramanımız spawn'ın hikayesi burada başlar. öldürdüğü insanlar sebebiyle cehenneme giden al simons burada şeytan ile pazarlığa oturur. karısına tekrar kavuşmak istemektedir ve bunun için herşeyi yapmaya hazırdır. şeytan*ise ayağına kadar gelmiş bu yetenekli savaşçıyı kullanmak istemektedir. onu dünyaya geri göndermesi karşılığında cehennem ordularının başına geçmesini teklif eder. al simons teklifi terddütsüz kabul eder ve bildiğimiz spawn formunda dünyaya yeniden ayak basar.

  bu noktadan sonra spawn'ın hayatında herşey değişmiştir. eski yaşamında ateist olan al simons cehenneme gidip geldikten sonra tanrının varlığını sorgular olmuştur. ayrıca onun için şeytanla anlaşma imzaladığı karısı wanda al'ın eski iş arkadaşıyla evlidir ve çok istediği çocuğa da onun sayesinde kavuşmuştur. karısını, inancını yani herşeyini kaybetmiş bir halde dünyaya dönen spawn bir yandan cehennemin komutanıyken diğer yanda kötülüğe karşı savaş açmıştır.

  spawn çizgi roman dünyasında benzerine rastlanmayacak türde karamsar ve kahramanının varolma çabasını gözler önüne seren farklı bir yapıttır. senelerce yılın en iyi çizgi romanı seçilmiş, çizerleri pek çok ödül almıştır. spawn asla muhteşem bir süper kahraman olmamıştır. halkın arasında boy gösterip gazetelere manşet olmamıştır. o hep kendi kafasına doğru geleni yapmış, her zaman ensesinde nefesini hissettiği patronu malebolgia'ya karşı içten bir savaş açmıştır. bol kavgalı, kanlı, vahşet içeren çizimleriyle ön plana çıksa da spawn içinde taşıdığı duygularla her zaman çarpıcı bir çizgi roman olmuştur. zaten onu çizgi roman dünyasında başyapıt haline getiren de taşıdığı bu duygulardır.
 • ing. doğurmak üretmek. ama burada üretilen hayırlı birşey değildir.
  "sorundan başka birşey üretmiyorsun ..."
 • (bkz: pelerin)
 • gucu, hayal gucu ve seytan'a sadakatiyla sinirlandirilmis yaratiktir. bagliligini gosterdikce daha da guclenir. harika bir sey olsa gerek, dusunmesi bile zevkli. ustelik oluleri canlandirma yetisine de sahiptir. sagi solu yakabiliyor da ayrica. sanirim bu pek sasirtici olmadi. (bkz: cehennem)
 • bildiğim kadarıyla bu çizgiromanın ilk sayısı çıktığı zamanlarda kısa bi süre içinde 1.700.000 satmıştır ve yine bildiğim kadarıyla bu, dünya çizgiroman literatüründe bir rekordur..
 • todd mcfarlane'in cennet ve cehennem hakkinda, kisaca after life hakkinda, fikirlerini, ozellikle dinsel anlamda ki duygu ve dusuncelerini, comertce anlattigi soylenen kahramani ayni isimli cizgi roman serisi. misal sam ve twitch tanriyi tartisirken soyle derler;

  --- spoiler ---
  kendi oglunu iskence ile olume terkeden bi tanri olamaz.
  --- spoiler ---

  gibi gayet comertce verip veristirildigi yerlerin yani sira kutsal kitaplarin cesitli celiskilerle dolu oldugunu bir suru kez dile getirir, ayrica tanrinin mysterious ways olayi ile de gerek sakayla karisik gerek yerinde elestiriler ile sorgulamalar birden cok kez kullanilmistir cizgi romanda. ayrica spawn sanildigi uzere super kahraman degil anti kahramandir.
 • çr dünyasına katkısının ne olduğu sorgulanması gereken bir karakter daha. bilmem de bu arada bu dünya çarpışmalarını. şimdi adını verebileceğim tek örnek olan heide içinde spawn barındırıyorsa söyleyin gitsin.
  *
 • (bkz: hellspawn)
 • filmi muhteşem bir soundtracke sahiptir.
 • todd mcfarlane 2. spawn filminin yolda olduğunu bir röportajında dile getirmiştir.

hesabın var mı? giriş yap