şükela:  tümü | bugün
  • anlıyorum ama konuşamıyorum diyen bizler için muhteşem bir site. sitenin amacı; siz karşınızdaki kişiye ana dilinizi öğretirken, o da size ana dilini öğretiyor. sadece ana dil öğretme koşulu yok. siteye üye olurken hangi dilleri bildiğinizi ve derecenizi soruyor. hangi dili öğrenmek istediğinizi seçiyorsunuz ve eşleşebileceğiniz kişiler anasayfada çıkıyor. geriye kalan tek şey mesaj atmak oluyor.
  • inanılmaz kullanışlı bir penpal sitesi. diğer sitelerdeki gibi uzun uzun profil oluşturmaya vs gerek yok sadece bildiğin dilleri ve öğrenmekte olduğun dilleri yazıp ilgi alanlarını belirtiyorsun ona göre kişiler öneriyor ve sen de kişilere öneriliyorsun. yabancı dili pratik ederken diğer taraftan da insanlara dil öğretmek keyifli oluyor. insanlarla konuştukça seviyen artıyor, ayrıca konuştuğun kişiler profiline senin hakkındaki izlenimini sticker olarak bırakabiliyor. örneğin cool, talkative, funny, helpful gibi. ayrıca gönderilen mesajlardaki yanlışları karşıdaki için düzeltme seçeneği de var. öğreticilik açısından çok güzel düşünülmüş.

ben telefon uygulamasından kullanıyorum, messenger'ı andırıyor, bir süre sonra normal yazışmalarımdan daha çok bunu kullanır oldum. çekinmeden mesaj atabilirsiniz dediğinizde insanlar mesaj kutusunu dolduruyor. diğer sitelerdeki gibi 100 kişiye yazıp on tanesi ile konuşmuyorsun. bir hafta içinde 10 dan fazla kişi ile uzun konuşmalar yaptım. türkçe öğrenmek isteyen ne kadar da çok insan varmış buna da hayretle tanık oldum.

meraklısına tavsiye ederim.
  • yeni keşfettiğim güzel uygulama. yalnız facebook hesabı ile giriş yapacaksanız bilin ki facebook profil fotoğrafınız otomatik olarak oraya da yükleniyor. benim öyle oldu en azından. ve bunu bilmiyordum çünkü ben profilime baktığımda herhangi bir profil fotoğrafımın olmadığını görüyordum. oysa ki varmış sonradan öğrendim.

bunun dışında çok yararlı buldum. ve gerçekten hemen geri dönüşler geliyor. bir de diyalog halindeyken bir kelimeyi yanlış yazmışsanız ya da bir cümleyi doğru kuramadıysanız, karşı taraf sizin konuşmanızı düzenle seçeneği üzerinden düzeltebiliyor ve siz bu düzeltmeyi görebiliyorsunuz. ayrıca karşı tarafın konuştuğu ana dilin her ne olmasını istiyorsanız onu seçebiliyor, istediğiniz dil özelliğine sahip biri ile konuşma başlatabiliyorsunuz.

bir de amacı dil öğrenmek olmayan ava çıkmış insanlar her uygulamada olduğu gibi burada da var. neyse ki engelleyebiliyorsunuz ya da konuşmayı yoksayabiliyorsunuz.
  • "rumen karı varmış" diyerek akın edecek hanzolar gelmeden birkaç insanla tanışsak iyidir. şimdilik geri dönen yok. bakalım dil gelişimi konusunda bir işe yarayacak mı?