şükela:  tümü | bugün
 • türkcesi ozgul sogurma oranidır. uluslararası telekomunikasyon birliginin kıstaslarına göre turk insanı için 4 volt/ kg'dır. (bkz: sar)
 • cep telefonlarının specific absorption rate değerleri ve detaylı bilgiler için bakınız : http://www.sarvalues.com/
 • toplum tarafından kullanılan cep telefonları için avrupadaki klavuzların * önerdiği sar sınırı ortalama on gramlık bir doku üzerinde 2,0 watts/kilogram (w/kg)'dır. sınır, topluma ek korunma sağlamak ve ölçümlerde tüm olasılıkları hesaplamak için geniş kapsamlı bir güvenlik marjı içermektedir.*
 • elektromanyetik enerjinin vücut dokuları tarafından soğurulma hızı.
 • vücudun 1 kg’ının sıcaklığını 1° c yükselten elektromanyetik enerji miktarı = vücudun rf dalgalarını soğurmaya karşı verdiği tepki

  cep telefonlarının en çok radyasyon yaydığı zamanlar; telefonun çaldığı zaman ve birini ararken bağlantının kurulmaya çalışıldığı andır, bu esnada cep telefonunu baş bölgesinden uzak tutmak daha güvenlidir, bağlantı kurulduktan sonra radyasyon azalır.

  cep telefonu tarafından yayılan radyasyonun yaklaşık % 50 si kullanıcının kafası ve telefonu tutan eli tarafından soğrulur.

  cep telefonunu kafadan 10 cm veya daha uzakta tutan birinin etkileşeceği radyasyon, cep telefonunu kulağına yapışık tutarak konuşan birine göre çok düşüktür. bu yüzden kulaklık kullanıldığı zaman telefon baş bölgesinden uzak durduğu için maruz kalınan radyasyonun beyni etkilememesi anlamında faydalı olacaktır

  sadece cep telefonlarınun değil dect* telefonların da sar değerleri vardır.

  nokia telefonların sar değerleri için; (bkz: http://sar.nokia.com/)
 • cep telefonundan yayilan zararli dalgalarin vucut tarafindan emilme orani.
  en yuksek sony ericsson, en dusuk ise motorolalarda mevcut imis.
 • telefon alınırken mutlaka sar değeri incelenmelidir ve sar değeri düşük olanları tercih edilmelidir, uzun sure telefonla görüşme yapan insanlarda, bas ağrısının en temel sebeplerinden birinin sar olduğu söylenir, örneğin iphone3g nin sar değeri (1,38 w/kg) olup, çok yüksektir. philips xenium 9@9q nun ise sar değeri 0,266 w/kg dır.

  telefonlar için verilen bu değerler maksimum sar değerleridir, yani telefonun az çektiği tüm fonksiyonlarının açık olduğu(3g,wifi,gps…) zaman bu değerlere ulaşılmaktadır. normal kullanımda vücuda olan etkisi daha az olabilir. ama yine de düşük olan sar değeri daha sağlıklıdır.

  not:abd için sınır değer 1,4 w/kg ken avrupa’da bu 2.0 w/kg dır.
 • vücudun iç dinamikleri üzerinden hareketle varsayılarak yapılmış bir standart olduğu için koruyuculuğunun ne derece koruyucu olduğu zaman içerisinde mühendislik algoritmalarıyla değil vaka analizleriyle anlaşılacak olan oran.
 • beyin haşlama kapasidedir efendim ne kadar düşükse o kadar iyidir..yapılacak az bir araştırma ile beyin haşlama kapasitesi konusunda (istisnai birkaç model hariç) kuzey ve batı cenahlı popüler telefon üreticilerinin oldukça başarılı olduğu görülebilecektir..lakin telefon satın alma tercihi konusunda ne kadar janjanlı o kadar iyidir mantığı oldukça allah korusun beyin kanseri vakaları coşana değin pek dikkate alınmayacaktır