şükela:  tümü | bugün
 • mmm...tarçınlı esmer belçika bisküvisi. çaya kahveye batırılıp yenince tadı daha bi yoğunlaşır, güzelleşir. yılbaşında falan kardan adam, noel baba şeklinde olanları çıkar piyasaya. waffle, midye, marzipan, çikolata ve biradan sonra denenmesi gereken bir başka belçika spesiyalitesi.
 • carrefour'da fırın ürünleri bölümünde satılmakta olan bol yumurtalı ve en kaliteli cinsi, benim şu ana kadar tespit ettiğim en mükemmel cinsidir. spekuloos, belçika'yı çekilir kılan güzel detaylardan biridir.
 • tarcinli, esmer karamelize biskuvi. ismini "baharat" anlamina gelen latince "species" kelimesinden alir, referans yaptigi baharat tabii ki o ailenin en asili tarcindir. geleneksel olarak flaman tatli kulturunun bir parcasi olsa da, endustriyellesme sonrasinda guneylilerin kontrolune gecmistir. bugun en onemli iki speculoos ureticisi belcikali lotus bakeries ve fransiz lu danone/#1689275 kabul edilir.

  lotus urunu speculoos icin lutfen bkz. http://www.lotusbakeries.com/…spx?control=speculoos
  (maxi/midi/mini) bastogne/#7579896 ureticisi lu danone icin lutfen bkz. http://portail.danone.com/…marques_produits/lu.html

  oh mis.
 • çok tahıllı olan da harika
 • şimdilerde kavanoz halinde satılan, nutella gibi ekmeğe sürülüp yenilen modeli çıkmıştır ki nutella'nın tahtını zorlayabilme potansiyeli vardır. krem speculoos'u bulanın da bir ev hanımı olduğunu söylemeden edemeyeceğim. çocukları kadının ömrünü çürütmüşler "anne speculoos, anne speculoos" diye. kadın da oturmuş, uğraşmış bunu yapmış. herkes mutlu mesut yaşamış. gökten üç elma.. masal bir yana da kadın zengin olmuş diyorlar.*

  not: ülker firmasından ricam; acilen, orjinali tadında çakmasını yapmalarıdır.
 • onun yerine o kadar guzel biskuvi cikolata vs vardı ki belcika'da speculoos artık bi inferior good olmustu benim icin. döndukten sonra da onu bi yerde gorup neye baktıgımı gercekten anlayınca nerdeyse gozlerim doldu. speculoos demeyi bile ozledigimi farkettim. o kucuk biskuvilerden bi daha bulamam diye aldıgım paketten iki gunde bir tane yiyodum. evet o kadar kotulememek lazımmış demek ki bazı seyleri. lotus tu sanırım markası. lotus'un da yenilesi ama hep yenilesi bi cok biskuvi turu vardı daha.
 • hastasi oldugum bir baska hollanda kurabiyesi.bol baharatla yapilir.
  tarcin ve zencefil tadi baskindir.hamuru incedir.
 • krema hali için çocuk kesilir. brüksel'e yolunuz düşerse buraların meşhur bisküvicisi dandoy'dan speculoos kreması alın, sonra artık ona sarılıp mı yatarsınız, pamuklara mı sarmalarsınız size kalmış... ben şahsen bir kavanozcuk aldığım için kendime küfürler ediyor, arada kapağını açıp kokusunu içime çekiyor, yemeye kıyamıyorum.
 • şimdi bu speculoos nedir, ne değildir kabaca bir toparlamak lazım.

  öncelikle, ürün iki farklı konsept şeklinde satılıyor. birincisi, nutella ya da sarella formatı diyebileceğimiz, ekmeğe sürülmelik, cam kavanozlar içerisinde. eğer lotus marka speculoos ise elinizdeki, tadından yenmez. hani şu sözlük dokunulmazlarından olan nutella bile kaybolup gider rüzgarından. kaldı ki, son zamanlarda yine aynı firma, krokanlı speculoos çıkardı ki, pirinç patlakları filan vardı yanlış anlamadıysam. ekmeğe sürerek yediğiniz birşey size crunch yediğiniz hissini veriyor hem de 1/4 maliyetine.

  ürünün diğer şekli ise; speculoos aromalı bisküvi ya da kek vs. burda yine ön plana çıkan, sade speculoos aramalı lotus marka bisküviler. hemen belirtmek istediğim nokta; krema olan speculoos için lotus markası en iyisidir ve diğer markalar kesinlikle aynı tadı vermez ama bisküvi söz konusu iken diğer markalar da fena sayılmazlar.

  son olarak; tadı neye benzer bunun diyorsanız.. ilk yendiğinde, ya çok garip ama sanki ben bu tadı biliyorum dersiniz. halbu ki o tad size çok uzaktır. sadece tarçın aroması biraz tanıdık gelir. onun dışında çok da kasmayın. 2 yıldır düşünüyorum neye benziyor bu diye de halen çıkaramadım..

  söylemeyi de unutmuşum.. belçikanın ulusal yiyeceklerinden sayılır. belçikalısından tut, belçikada yaşayan her türden insan çılgınca yer, tüketir, yerken kendini kaybeder..
 • sahsi kanaatim biskuvi seklindeki speculoos icin lotus olan, bildigimiz marketlerde satilan yani, su meshur dandoy'daki inanilmaz pahali olanlardan kat kat daha iyidir. dandoy biskuvisi cok ince ve cok serttir. kahveye, caya banmadan yerseniz butun disler kirilir maazallah ama lotus olan oyle mi. bir oturusta bir paketi bitirilesi hem de 250 grami 1,20 euro digerinin 4-5 euro. ne gerek var...

  ama krema seklinda olani hakkinda o kadar ama o kadar fazla mukemmel sey duydum ki almadim, yemiyorum, belcikadan ayrilana kadar da yemeyi dusunmuyorum. o krema yuzunden 10 kilo alanlar mi ararsin yoksa 10 kilosunu turkiyeye tasiyanlar mi..aman aman evlerden uzak!

  belcikalilar noel gecesi bunu alip, kirip. un ufak edip ekmeklerinin ustune tereyagiyla beraber surer oyle yerlermis..kalori bombardimanini dusunemiyorum bile!