şükela:  tümü | bugün
 • kentlerde hızla düşecek şarapçı engeli.
 • uzerinde bir yerlerde renault 9 veya fiat palio weekend yazan otomobillerin pek umursamadigi, 4 kat fazla para verilip alinan luks otomobillerin ise 40 kiloluk citi piti bir hanim kiz edasi ile yavascacik uzerinden gecmek zorunda kaldigi asfalttan veya plastikten yapilmis yapay tumsek. yurdum insani en yakin limandan bir halat getirtmek suretiyle speed rope diye adlandirabilecegimiz portatif modellerini de uretmistir.
 • yollarda araç hızlarını saatte 15-20 km civarındaki hızlara düşürmek amacıyla kullanılan, fazla uzun olmayan fakat yükseklik olmaları nedeniyle sürücünün geliş hızına bağlı olarak ciddi şekilde kaza ihtimali doğurabilecek engel; tümsek. ani yükseltiler olmaları sebebiyle aslında yalnızca otopark veya özel mülkiyet alanlarında kullanılmaları, anayollarda ise speed hump denilen engellerin tercih edilmesi gerekmektedir. fakat ülkemizin yollarında neredeyse sadece bu engel tipi, hem de ekstrem boyutlarda ve sıklıkta karşımıza çıkmaktadır.
 • ingiltere'de bunlara sleeping policeman diyorlar. üstünden yavaş geç ki, polis uyanmasın, hesabı!
 • eski adıyla "kasis", yeni adıyla "hız kesici" olarak anılan tümsek. çeşitli yollarda sarı-siyah çizgili arı kıvamında geniş olanından, betondan "ev yapımı" olup rot-balans dağıtanlarına kadar her türlüsü görülebilir. tek görülmediği yer maltepe belediyesi'nden iki sene önce talep etmemize rağmen bir türlü yapılamadığı evimizin önündeki katil caddedir.
 • (bkz: kasis), tümsek
 • kilyos güzergahında bolca bulunan gereksiz şey.
 • fatih altaylı bunlar için "batsın" yazmış:
  ---------------------
  tümseğiniz batsın
  şehirlerimizde belediyelerimizin müthiş başarıyla yaptığı bir iş var.

  yollara “speed bump” denilen hız kesici tümseklerden yapmak.

  belli ki başkanlar ya her sabah kalkıp “acaba bugün nereye bir hız kesici koysam” diye düşünüyorlar ya da bununla ilgili belediyelerde “speed bump merkezi” kurmuşlar, bu işi onlar yapıyorlar.

  bunların asfalttan yapılanları neyse ama plastikten yapılanları tam bir facia.

  istediğiniz kadar yavaş geçin, hiç fark etmiyor.

  kullandığınız araç ne olursa olsun, iliklerine kadar sarsılıyor, tüm cıvataları bu “şeyin” üzerinden geçerken yerinden oynuyor.

  bunlar zaten akmayan trafiği yavaşlatma konusunda bir işe yarıyor mu bilmem ama tamircilerin ve parçacıların çok işine yaradığı kesin.

  çünkü bu tümsekler araçların süspansiyonlarına, ön takımlarına, rotlarına çok ciddi zarar veriyor.

  emin olun bu tümseklerin araç sahiplerine yıllık faturası 100 milyon lirayı geçiyordur.

  belediyelerimizden rica ediyorum, en azından şu plastik olanlardan vazgeçin.

  çok hayır duası alırsınız, emin olun...
  http://www.haberturk.com/…unyanin-en-sansli-partisi