şükela:  tümü | bugün
 • oldukça başarılı bulduğum bir indie oyun.

  tek kişilik (derek yu) bir çalışma olan spelunky roguelike oyun kavramıyla iki boyutlu platform oyunlarını bir araya getiriyor. oyunda amaç, 20 levelı da bitirmek. fakat bazı inovasyonlar var ki oldukça leziz olmuş.

  - mesela levellar procedurally generated, yani oyunu her oynadığınızda farklı farklı level tasarımlarıyla karşılaşıyorsunuz. dolayısıyla oyun platformerlarda görülen level ezberleme unsurunu tamamen ortadan kaldırıyor, oyunu taze tutuyor.
  - oyun roguelike gibi dedim, yani oyunda save yok, load yok, random yaratıklar, tuzaklar çok. hadi kolay gelsin. hal böyle olunca iki sonuç doğuyor. 1) oyun zor. 2) arayüz, tuşlar, oynanış falan basit olsa da oyunu oynamak yetenek istiyor ve her öldüğünüzde biraz daha tecrübe kazanmış olarak daha ileri gidebiliyorsunuz. bu açıdan keyif veriyor oyun.
  - fizik kuralları var. mesela önünüzde bir duvar mı var diyelim? geçilmez mi diyorsunuz? koyun bombayı patlasın. attığınız taşlardır, bombalardır, kadınlardır falan (evet, mesela damsel in distress tarzı kadınları kurtarma var oyunda. ama isterseniz kucağınızdaki kadını çat diye bir tuzağın üstüne fırlatabiliyorsunuz) gerçekçi olabildiği kadar sekiyor, başka türlü etkileşime giriyor vs.
  - oyun deneyselliğe izin veriyor. yani "hmm, bu olur mu ya denesem?" diye düşünüp yapmaya koyulduğunuz şeylere olumlu tepkiler alıyorsunuz. mesela bazı levellarda bomba falan satan tüccarlar var. bu adamları isterseniz soymaya kalkabiliyorsunuz, fakat ellerinde sizi bir vuruşta öldüren bir tüfek var. ama mesela adamı bir tuzağa ya da yaratığa doğru çekip öldürtmek, sonra da cillop gibi tüfeği herifin cesetten almak mümkün. bu sadece bir örnek tabii ki.

  ve şu anda aklıma gelmeyen başka başka güzellikler..
  şu adresten edinebilirsiniz (beleşe, indie forever diyorum, teşekkür ediyorum):
  http://forums.tigsource.com/index.php?topic=4017.0
 • uzun süredir xbox'ın toplistlerinde takılmış bu güzel oyun nihayet pc'de de steam üzerinden birkaç gün önce yayınlandı.
 • mağaraların dehlizlerin karanlıkların oyunu spelunky.
  ilk olarak geçen hafta başladığım amatör oyun inceleme macerama bu sefer de, spelunky isimli dehşet eğlenceli indie game ile devam ediyorum. ilk incelememi toplam 57 kişi izleyip, 1 kişi de beğenince acayip gaza geldim :) hemen ikincisini yaptım. düşünün ne kadar boş beleş vaktim var.

  aha!
 • biraz daha iyi bir konsept ve hikaye ile bir binding of isaac olabilirmiş.
 • bugün steam'de midweek madness fiyatı 7.49$.

  metacritic puanı 90 olan, güzele benzeyen bir oyun. merak ediyorsanız, sözlük yazarlarından fenadam da gayet güzel bir incelemesini yapmış. buyrun: http://www.youtube.com/watch?v=klitbmmfjyg
 • aradığım indie tadını bulamadığım bir oyun oldu kendileri. rogue like platform indie olarak rogue legacy çok daha üstün bir deneyim sunuyor bence. lakin yarım saatten fazla oynamadım spelunky kardeşimizi bu yüzden sathi bir izlenim olabilir.
 • ps vita ve ps3 ile co-op oynaması müthiş zevkli, bağımlılık yapıcı platform oyunu. rogelike olmanın dışında bana eskilerden rick dangerous ve p.p. hammer'ı da hatırlattı..
 • pc gamer'ın 2013'ün en iyi oyunu seçtiği oyun. *
  http://www.pcgamer.com/…-of-the-year-2013-spelunky/
 • aldığı 90 metascore puanını sonuna kadar hakeden zor ama zevkli indie oyun.
 • ps 4'te multiplayer oynanan en zevkli oyun.