şükela:  tümü | bugün
 • oldukça başarılı bulduğum bir indie oyun.

  tek kişilik (derek yu) bir çalışma olan spelunky roguelike oyun kavramıyla iki boyutlu platform oyunlarını bir araya getiriyor. oyunda amaç, 20 levelı da bitirmek. fakat bazı inovasyonlar var ki oldukça leziz olmuş.

  - mesela levellar procedurally generated, yani oyunu her oynadığınızda farklı farklı level tasarımlarıyla karşılaşıyorsunuz. dolayısıyla oyun platformerlarda görülen level ezberleme unsurunu tamamen ortadan kaldırıyor, oyunu taze tutuyor.
  - oyun roguelike gibi dedim, yani oyunda save yok, load yok, random yaratıklar, tuzaklar çok. hadi kolay gelsin. hal böyle olunca iki sonuç doğuyor. 1) oyun zor. 2) arayüz, tuşlar, oynanış falan basit olsa da oyunu oynamak yetenek istiyor ve her öldüğünüzde biraz daha tecrübe kazanmış olarak daha ileri gidebiliyorsunuz. bu açıdan keyif veriyor oyun.
  - fizik kuralları var. mesela önünüzde bir duvar mı var diyelim? geçilmez mi diyorsunuz? koyun bombayı patlasın. attığınız taşlardır, bombalardır, kadınlardır falan (evet, mesela damsel in distress tarzı kadınları kurtarma var oyunda. ama isterseniz kucağınızdaki kadını çat diye bir tuzağın üstüne fırlatabiliyorsunuz) gerçekçi olabildiği kadar sekiyor, başka türlü etkileşime giriyor vs.
  - oyun deneyselliğe izin veriyor. yani "hmm, bu olur mu ya denesem?" diye düşünüp yapmaya koyulduğunuz şeylere olumlu tepkiler alıyorsunuz. mesela bazı levellarda bomba falan satan tüccarlar var. bu adamları isterseniz soymaya kalkabiliyorsunuz, fakat ellerinde sizi bir vuruşta öldüren bir tüfek var. ama mesela adamı bir tuzağa ya da yaratığa doğru çekip öldürtmek, sonra da cillop gibi tüfeği herifin cesetten almak mümkün. bu sadece bir örnek tabii ki.

  ve şu anda aklıma gelmeyen başka başka güzellikler..
  şu adresten edinebilirsiniz (beleşe, indie forever diyorum, teşekkür ediyorum):
  http://forums.tigsource.com/index.php?topic=4017.0
 • biraz daha iyi bir konsept ve hikaye ile bir binding of isaac olabilirmiş.
 • bugün steam'de midweek madness fiyatı 7.49$.

  metacritic puanı 90 olan, güzele benzeyen bir oyun. merak ediyorsanız, sözlük yazarlarından fenadam da gayet güzel bir incelemesini yapmış. buyrun: http://www.youtube.com/watch?v=klitbmmfjyg
 • aradığım indie tadını bulamadığım bir oyun oldu kendileri. rogue like platform indie olarak rogue legacy çok daha üstün bir deneyim sunuyor bence. lakin yarım saatten fazla oynamadım spelunky kardeşimizi bu yüzden sathi bir izlenim olabilir.
 • ps vita ve ps3 ile co-op oynaması müthiş zevkli, bağımlılık yapıcı platform oyunu. rogelike olmanın dışında bana eskilerden rick dangerous ve p.p. hammer'ı da hatırlattı..
 • pc gamer'ın 2013'ün en iyi oyunu seçtiği oyun. *
  http://www.pcgamer.com/…-of-the-year-2013-spelunky/
 • aldığı 90 metascore puanını sonuna kadar hakeden zor ama zevkli indie oyun.
 • ps 4'te multiplayer oynanan en zevkli oyun.
 • eğer bir ps vita'nız var ise tuvalet molalarının vazgeçilmezidir. uyku öncesi "dur bir el oynayayım, ölünce kapatırım." dersiniz, yatakta 1-2 saati çabucak geçirirsiniz. sahip olduğum 1 yıl içerisinde toplam 1978 defa ölüp, sadece 2 defa olmec'i gördüğüm, ancak halen kazanamadığım şahane bir roguelikedır. bu ölümlerden yaklaşık 800 tanesini 2-1'i görmeden başardım, 850lerde falanken aklıma yeni yatan "yahu neden bütün altınları toplama derdindeyim ki ben? en kısa ve en güvenli şekilde bölümü bitirmeliyim bence." fikri sayesinde 3-4'ü zar zor görebilmiştim. "how to play"lermiş, yok "walkthrough"larmış falan, hiç ilgilenmedim. kendi başınıza oyunu çözerseniz daha bir zevk alıyorsunuz bence bu roguelike türü oyunlardan. black market'i nasıl bulacağımı ilk keşfettiğimde 1880'lerdeydim sanırım. bir de hell bölümü varmış diyorlar. onu da kısmetse 2000+lerde göreceğim.

  ps: ilk kez 2. 3. ve 4. bölümlere geldiğinizde karşınıza çıkan bir npc var, sizden bilimum eşyalar isteyip sonra da size kısa yollar açar. şerefsizin tekidir. 4-1'e ilk defa geçerken "golden key" istedi. yavşağa o altın anahtarı getirmek için bin defa öldüm lan. en sonunda elimde altın anahtarla geldiğimde "ben aslında senden 4-5 adet ip isteyecektim." dedi. o an konsolu fırlatasım geldi. hayır, bölüm geçişlerinde kontrol de bende değil, yoksa alıcaktım elime bu herifi, vuracaktım kırbacı.
 • an itibarıyla steam'de 4.80 tl'ye satılmak olan indie oyun. entry'ler gayet olumlu duruyor. alacağım sanırım.