şükela:  tümü | bugün
 • hatta (bkz: meni) (bkz: ersuyu)
 • sen,ben ve ucuncu sahis.. dolasirken kirlarda.. otlarin arasinda.. sarhostum ayrica.. kim demis ki benim .. sana tutkun oldugumu.. ufacik bir yasam bile yetecekti belki bana.. son nefesinde,hayata ve sana.. dolasan son islak seffaf damla.. yanasirken en uc limana.. baktim son kere.. diplerdeki kucuk kirmizi baliga.. yoktu be usta!..
 • protein var, bu da yensin.
  (bkz: sozlukte zeynerka ekolu)
 • çoğunlukla semen yerine kullanılır. yanlış kullanılır. (bkz: bay yanlis)
 • bildiğim kadarıyla saatte 4 mm yol alır kuyruğu sayesinde
 • mikroskopta bakıldığında insanı hayrete düşüren sıvı
 • "milyonlarca spermin arasindan birinci gel, yasadigin hayata bak" seklinde bir espriye maruz kalan bel suyu
 • testis ağırlığını sperm üretiminin fazlalığının bir göstergesi olarak alırsak (ki alıyorlar, benim şahsi fikrim değil bu), monogam* türlerle poligam* türler arasında testis büyüklüğü açısından ciddi farklar var. çok mantıklı: fazla sperm üretmek dişinin yumurtasını dölleme olasılığını arttırıyor. monogam hayvanların bu konuda pek bir kaygısı yok, ama spermleri sürekli başka spermlerle mücadele halinde olan hayvanlar için ne kadar sperm olursa, o kadar iyi. hayvanlar alemine, hele hele de primatlara bakınca da görüyoruz ki, aynen böyle bir düzen var: mesela en poligam, en sekse düşkün primat olan erkek şempanzede vücut ağırlığının yüzde 0.27'siymiş testis ağırlığı; en monogam primat olan erkek gorilde ise yüzde 0.02. peki erkek insanlarda? yüzde 0.08.
  türler arasını geçtim de, türler içinde böyle bir ilişki kurulabilir mi? mesela kişinin vücuduna göre testis ağırlığı onun tek eşliliğe ne kadar yatkın olduğunun ya da olmadığının bir göstergesi olabilir mi? böyle bir araştırma yapılmasını öneriyorum.
 • ben kişisel deneyimlerimi bir kez daha lacrimaanım'ın entry'si akabinde hizmete sunmak istiyorum: bana faydası dokunmuş testisler ve sahipleri göz önünde bulundurularak yapılan bir araştırmaya göre (bu araştırmayı ben yaptım elbette, yaımlanmamıştır, zaten topu topu da bir araştırma vardır halihazırda, ayrıca istatistiksel olarak hiçbir ehemmiyeti yoktur, örneklem bakımından yani) böyle bir korelasyondan söz etmek pek mümkün değildir. şunu da baştan belirtmek gerekir ki bu çalışmada testis büyüklüğü esas alınmış, büyüklükle ağırlığın doğru orantılı olduğu varsayılmıştır; bu zorunlu bir varsayım olmuştur çünkü testisleri tartma olanağı bulunamamıştır (bkz: bos bakkal tasaklarini tartar). araştırmanın ayrıntılarıyla canınızı sıkmayacağım, fakat sonuç olarak en büyük testisli üç erkekten ikisinin genç yaşta ciddi bir ilişkiye girip evlendiği ve yıllardır evli olduğu, üçüncüsünün hızlı bir gençlik döneminden sonra son yedi yıldır monogam bir hayat sürdüğü belirlenmiştir. buna karşın en küçük testislere sahip olan beş erkeğin beşinin de hala sevgiliden sevgiliye koştuğu, bunlardan ikisinin aynı anda birden çok sevgili idare etmeye meyilli olduğu saptanmıştır.

  bu sonucu açıklamak belki şöyle mümkündür: küçük testisli erkekler, lacrimanım'ın sözünü ettiği araştırmayı bilmeseler de evrimsel bellek olarak beyinlerinde taşımakta, fizyolojik yetersizliklerini davranışsal düzlemde telafi etmek suretiyle soylarını sürdürme şanslarını arttırmak istemektedirler. bu da çok mantıklıdır.

  (bkz: sabahin ucunde spermleri dusunmek)
 • (bkz: spermman)
hesabın var mı? giriş yap