şükela:  tümü | bugün
  • şimdiye kadar kimsenin yazmaması çok garip.

her kasımda aynı sokağın aynı köşesinde bu kokuya rastlıyorum ben. burnuma her gelişinde de köpek modunda soluyup ağacı bulmaya çalışıyorum lakin oftalmik sinir uçlarımdaki reseptör hücrelerim bu arayış sürecinde hızla duyarsızlaştığı için bir türlü bulamıyorum bu iti. gerçek adı nedir, hangi ağaçtır, meyve verir mi bilemeyeceğim.
  • bulunduğu sokakta insanın midesini kaldıracak kadar ağır attırık kokan bir ağaç. bu mevsimlerde zuhur eden akasya neviinden bir ağacın çiçeği var, kokan o. resmen sperm kokuyor bu. ya da bilemiyorum belki benim bi sorunum var.
  • vardır böyle bir ağaç. yamulmuyorsam iğde ağacı olmalı.
    ilk ergenlik zamanlarında bu ağacın kokusu sokakta yayıldı mı herkes birbirine "vay hayvan sen misin bu?" diye sorardı. öteki de "ne sandın tarraam?" gibisinden bi cevap verirdi. ergenlik eğlencesi işte naapıcan.

yıllar sonra gelen edit: iğde değilmiş, süs armuduymuş günahını aldık iğdenin.
  • (bkz: endosperm)
  • ege üniversitesi kampusunde bolca bulunan ağaç.biz daha ziyade döl gel ağacı die isimlendirirdik. ama literatür ismi pyrus calleryanaimiş.
  • ankara'nın her tarafına yayılmış kokunun kaynağıdır.
  • izmir fen lisesi bahçesinde de bulunan ağaçtır. ağaçtı diyeceğim de, ağaç yerinde, okul değil. kafalar karıştı. bizim oğlanlar gülerlerdi hep kendi aralarında, biz de saf saf bakardık. çok sonra söylediler ne olduğunu. saf saf derken, bildiğin saf. literal olarak.
  • yaşar üniversitesi'nde kokusu hakim olan ağaçtır.
  • yazin baslarinda ortaya cikip sonlarina kadar insanlari rahatsiz etmeye calisan agac. doktugu polenler de cabasi