şükela:  tümü | bugün
 • ruyama girmis ozel birlik. beraber operasyonlara gidiyorduk. sonra "spetsnaz?" diye soruyordum, "da!" diye cevap veriyorlardi, el sikisiyorduk. hicbirsey anlamadan uyandim. hey gidi hey hey hey.

  bunun yaninda, hakikaten kaliteli bir birliktir. rusca'da "special purpose", yani "ozel amac" anlamina gelen "spetsialnoe naznachenie" sozunun kisaltilmisidir.

  ilk basta sovyetler'in demir perde'nin de otesinde ozel harekatlara katilmalari icin egitilmis, bu yuzden de korkulacak derecede iyi bir hale gelmis bir birliktir. gucludurler hakikaten de. butun ordu afganistan'da, cecenistan'da surunurken spetsnazlar surekli basarili olmuslardir (ki bu onlari melek yapmaz, ama basarilarina basari katar).
 • (bkz: systema)
 • klas bir birliktir. aynı zamanda afganistan operasyonu(veya katliamı) bunlarla düzenlendi. sscb başkanları içersinde en fazla brejnev zamanında önem verildi, amma sonradan yetkileri kısıtlanarak gru'ya bağlandı(dik. kgb değil)
 • sovyetler zamaninda kurulmus olan cok ozel birliktir. cok agir egitimleri vardir ve nato ulkelerinin verdigi egitime benzemez. ayrica afgan baskani hafizullah amine basarili bir suikast duzenlemislerdir. egitimlerinin ne kadar agir ve verimli oldugunu su videodan anlayabilirsiniz:

  http://www.youtube.com/watch?v=ayq8euedynm
 • özel kuvvetlerini herhangi bir göreve mi 8 veya mi 24 helikopterine bindirip gönderen bir ülkenin askeri ne kadar iyi olursa, o kadar karizmatik, eğitimli ve silahlıdırlar. operasyon anlayışları, önce bölgeyi roket, havan, füze yağmuruna tutup ondan sonra içerde ne var ne yok temizlemek şeklindedir..
 • bir gün sıcak savaş çıkacağına şartlandırılmış ve bu gibi durumlar için eğitilmiş, gizlilik, sabotaj ve cephe arkası görevler için özel eğitilmiş birlik. bunlar için sovyetlerin geliştirdiği silah ve tahrip gücü yüksek ama kolay taşınabilir (hatta bazı varyasyonları tamamen sessiz ve tepmesiz) patlayıcılar / patlayıcı mermiler sovyet mühendisliğine hayran olmanızı sağlayabilir.
 • soğuk savaş döneminde diplomatik pasaportlarla , bir başka ülkeye girip , tim halinde operasyonu gerçekleştirip çıktıkları söyleniyordu , o dönemdeki adları alfa timi idi ve kgb ye sadakatle bağlı tetikçilerdi.

  novgorad da sosyal eğitimleri veriliyormuş ki bu navgorad bütün dünyanın bir tıpkısı , dünya içinde bir dünya , bir amerika kasabasının tıpatıp aynısı var mesela dondurmacısından , sinemasına kadar , burada hangi tim hangi ülkede görev yapacaksa , duruma uygun şekilde öncelik dil labaratuvarı olmak üzere kusursuz aksan kazandırılır , daha sonra model kent içinde yemek kültüründen , sosyal hayata dair sosyolog ve psikologlarla uygulamalı eğitimler yapılırmış.

  soğuk savaş dönemin de merkezleri batı almanya buradan bütün avrupaya sadece diplomatik çatı korumasında değil , kgb nin hazırladığı sahte evraklarla ellerini kollarını sallayarak avrupa da dolaşan bu arada hedefleri bir iki uçuran timlerdir.

  fiziksel ve silah eğitimleri aşmıştır anlatmaya gerek yok , bildiğim tek şey bu adamları gördüğünde dizlerini titretecek kadar iriyarı , bir o kadar da profosyonel olmalariymis , sovyet bloğu dağıldıktan sonra elemanlar yeraltına inmiş , dünyanın en korkulan mafyası olmuşlar.

  italyanlar der ki , biz birini korkutmak icin kol bacak kirariz , ama kgb eskileri korkutmak icin öldürürler.
 • adam fawer'in olasılıksız kitabında bahsi edilen rus özel birliklerine verilen isimdir.
 • hakkında hayali bilgilere dayanılarak girilen entryleri görünce bir kez daha gülmeme neden olan birliktir..

  bilmeyen arkadaşlar için resim ile anlatayım yıl 1988 yer kabil. bir spetsnaz birliği helikopter ile görev yerine gitmeden önce toplanmış;

  http://upload.wikimedia.org/…repare-for-mission.jpg

  vaoov süper eğitimli bir birlik inanılmaz, bıyıklarından belli.
 • bunların şöyle modelleri de varmış: http://alkislarlayasiyorum.com/…leri-kadin-askerler

  böyle bir gruba karşı galip gelecek bir ordu tanımıyorum ben.
hesabın var mı? giriş yap