şükela:  tümü | bugün
 • white wolfun mage the ascension oyununda buyulerin yapilmasini saglayan 9 gucten her biridir.

  sphereler;
  1- correspondence; mekan ile ilgili buyulerdir 1de sadece mekanlari hissedebilmeyi saglarken, 5de iki ayri mekani cakistirabilmeye kadar gider(londra ile istanbul'u ust uste koymak gibi).*
  2- entropy; kader ile ilgili buyulerdir 1de sadece kaderi hissetmeyi saglarken ileride curse yada bless yapmaya kadar gidebilir.
  3- forces; her turlu enerji ile ilgilenen spheredir. en alt duzeyde enerjileri hissedebilirken, yeni bir enerji turu yaratmaya degin degisebilen gucler saglar.
  4- life; yasam ile ilgili guclerdir. yasayan varliklari sezmekten yeni, komplike bir canli yaratabilmeye degin uzanan gucler saglar.
  5- mind; dusunce, zihin uzerine guclerdir. dusunceleri hissetmekten degistirmeye ve yaratmaya, beyinsel ataklara kadar uzanan gucler barindirir.
  6- matter; madde ile ilgili buyulerin kaynagi bu spheredir. maddeleri hissetmek, formlarini degistirmek, madde yaratmak, gercekligini degistirmek gibi etkiler yapabilir.
  7- prime; gercekligin yapisi uzerine olan spheredir. yoktan var etmek icin prime gereklidir.quintessence akisini s3ezmek kontrol etmek, cekmek hatta gerceklige birsey eklemek yada silmek gibi gucleri vardir.
  8- spirit; ruhlar ile ilgili spheredir hem nature spiritlere, hemde shadowlandsin rahatsiz halki olan olulere ulasmayi saglar. bir ruhu hissetmekten, yakalamaya, yok etmeye uzanan gucler saglar
  9- time; 4. boyut olan zaman ile ilgili spheredir.
 • pestilence'in dağılmadan hemen önce çıkarttığı benzersiz albüm, ders niteliğindedir.
 • 1993 tarihli muhtesem pestilence albumu. tracklist :

  mind reflections
  multiple beings
  the level of perception
  aurian eyes
  soul search
  personal energy
  voices from within
  spheres
  changing perspectives
  phileas
  demise of time
 • pestilence'ın dağılmadan önce iyice atheist olmaya kalkıştığı albümdür. daha samimi ve kaliteli bir jazz-metal dinlemek isteyenlere atheist ve cynic tavsiye olunur.
 • 1976 tarihli keith jarrett albümü. tehlikelidir...
 • keith jarrett albümü olanında, üstad, almanya ottobeuren'de benedictine klisesindeki karl joseph riepp yapımı devasa orgda doğaçlamalar yapmıştır.

  orgun muhteşemliği keith jarrett abimizle birleşince ortaya çıkan müzik ziyafetini düşünün artık...*

  (bkz: http://www.uquebec.ca/…s/allemagne/ottobeuren06.jpg)
 • "spheres" ve "changing perspectives" albumun one cikan parcalarindandir ve gercekten de iyi bir albumun, iyi parcalaridir. cynicin focus albumunu fazla karmasik, jazz etkisi altinda bulanlara bu albumu tavsiye edebilirim. daha kolay dinlenebilecek ve daha kolay sevilebilecek bir album ve tabii daha sert.
 • spheres isimli, pestilence albumunun ayni isimli sarkisinin ucuk sozleri:

  the highest intelligence as the explaining principal of existence
  visions and conclusions eager to reveal some kind of significance
  critical realism, an imperfect reality
  knowledge, a human construction of theories
  moving the limits of wisdom to edges of its disappearance
  explantions captured in schemes of time
  unfolded with human interference
  the emptiness of ignorance in a darkened void of mystery
  unanswered questions to be solved by the presence of some de‹ty
  spheres!
  [lead: uterwijk]
  an endless galaxy of time zones, dimensions, preserve the astral secrecy
  the unity of time and space, a human philosophy
  a faithful reflection, an imperfect reality
  knowledge, a human construction of theories
  spheres!
 • isviçre, zürih'in endüstriyel bölgesindeki ufak bir kafe/kitapçı.

  kafe 2 bölümden oluşur, kitapların olduğu giriş bölümü ve metal merdivenlerle çıkılan asma katı vardır. asma kat tarafında serçeler gezinir, daimi 1-2 kuş serbestçe uçuşur. kütüphane tarafı entelektüellerin buluşma adresidir. mekanın tamamı ise 60m2'den küçüktür.

  kredi kartı, banka kartı geçmez. masanıza servis yapılmaz. personeli üniforma giymez, sahte nazikliklerde bulunmaz. dışarıdan içecek sokulmaz. cappuccino içilir, rüeblikuchen yenir.

  bilgisayarıyla çalışanlar da pek sevilmez ama günümüzün gerçeği olduğundan yavaş yavaş tolerans göstermeye başlanmıştır. öyle bir ahali gelir ki, macbook dışında bilgisayarı olanların içeri alınmadığını düşünmenize sebebiyet verecek kadar apple düşkünüdür.