şükela:  tümü | bugün
 • bir ara grup üyeleri, kendilerinin tüm zamanların en büyük pop grubu olduğunu iddia ediyorlardı. ilk albümlerinde yarattıkları patlama ötesi oluşumdan sonra böyle konuşmaları çok doğaldı. ama ikinci albüm ve sonrasında geri'nin gruptan ayrılması spice girls'ü dağılmaya itti. çıkardıkları üçüncü albümü kimse dinlemedi. son albüme sanırım sadece 1 tane klip çektiler.
 • klez dolu bir mailin subjectinde kullanilan grubun ismi.
 • grubun en büyük destekçisi genç kızlardı,bunu nedeni, grubun girl power diye bişiyi savunması idi. sanırım bu şeyin feminizmle bi alakası vardı öyle hatırlıyorum.
 • müzik piyasasında seks tacirliğine hız veren gruplardandı. bu gruptan sonra, toplanan her üç dört seksi kız, pop grubu olarak tanımlandı, hepsi ayrı fettandı. " hiç birimiz evden orgazm olmadan çıkmayız..." gibi açıklamalar yaparak erkekleri daha bir tahrik etme yoluna gitmişlerdi, albümlerini sattırmak için. kızları da "girl power" gibi uyduruk bir şeyle kandırmışlardı. bu da kızız yani, seksiyiz güçlüyüz, öyleyiz böyleyiz demekten öteye gidememişti, ama 8-12 yaşlarında kızları kendilerine hasta etmişlerdi. aynı yonca evcimik'in abone şarkısını söylediği dönemdeki gibi. erkekler onlara bakarak tahrik olur, küçük kızlar abla niyetine onları sever, nasıl bir ikilemdir bu?
 • (bkz: all saints)
 • bir muzik grubu olarak degil de basarili bir ticari paket olarak anılabilecek kızlar toplulugudur. muzik sirketi ve menajerlik isabetli tahminleri ve stratejileriyle hedef kitle olarak secilen cocuk ve genc kesmi (yani 7-14) yas arasını ilk once kolay, akılda kalan melodilerle etkilemeyi basarmıstır, asıl is ise muzigin arkasında kalan her cocugun kendine bir favori kimlik - baharat kız secip onun yan urunlerine kosusturmasıdır. tisortler, kitaplar, videolar hatta sekerler bile surulmustur, hasat iyi olmustur. devamının kotu gerceklesmesinin sebebi zenci kızın menajeri kovup grubun kendi kendini idare etmesini istemesidir ama elbette dısarıdan yardım gelmistir. new kids on the block, take thatve spice girls ; 90lardaki pop pazar cılgınlıgının en basarılı hatırdakalır grupları olmuslardır. devamında gelen gruplar taklitten oteye gidememislerdir ve grup isi bitmistir, solo paket yani britney spears vb. donemi baslamıstır.
 • tamamen ticari amaçla kurulmuş gruptur. gazete ilanına (ki sanırım şöyle bir ilanmış;müzik grubu kurulacaktır. sesinizin iyi olması gerekmez,kendine güvenen her bayan başvurabilir.) başvuran kişilerden 5 tanesi seçilmiş ve bu kişilere çeşitli görevler (?) verilmiştir.

  geri : ginger spice
  victoria : posh spice
  emma : baby spice
  mel-b : scary spice
  mel-c : sporty spice

  bu özellikler verilirken 9-13 yaş arasında ki kızlar düşünülmüştür. mesela cool mu olmak istiyorsun? al senin idolün victoria. sporla mı alakan var? sana mel-c uyar vs.. kızlar kendilerine onları örnek almış,duvarlarına boy boy posterlerini asmışlardır. bu çocuklar posterler yetmemiş,kendi aralarında 5 kişilik gruplar kurmuşlardır. (daha ciddi projeler için spice girls'ün fırtına gibi estiği senelerde türkiye de ortaya çıkan 'çıtır kızlar'ı,marmelat kızlar' ıda hatırlatmak isterim.) yani proje tutmuştur ve spice girls çok iyi bir yere gelmiştir. ama yapay bir grup ne kadar sürebilir? herkes bu işten torununun torununa yetecek kadar para kazandıktan sonra grup dağılmıştır,hayal sona ermiştir. baharat kızlarımız ilk zamanlar ortalıkta 'ben yoluma tek başıma devam edicem' nidaları atmış olsalar da 1-2 albüm çıkarabilmiş,sonradan ekranlarımızdan kaybolmuşlardır.
  son olarak hala spice girls dinlenen evler varmıdır? vardır. (mesela benim evim.) evet baharatların müziği sanat eseri değil ama çok eğlenceli! değerini bilmek lazım..
 • kızların kıskançlıktan nefret ettiklerini düşündüğüm, çok içten davranışları ile popularitelerini arttırmış ama birçok grup gibi çoook uzun bir süre birlikte olamadan ayrılan baharat kızlar. ayrıldıktan sonra sadece "holler" ı söylemişlerdi ve o şarkı da çok iyiydi...

  i wanna make you holler,
  imagine us together......
 • bir kaç sene boyunca dünyayı kasıp kavurup, kendilerine bütün ömür boyu lüks hayatı sağlayacak olan serveti elde etmiş olan kız topluluğu. içlerinden biri prens charles'ın kıçına çimdik atmıştı.

  victoria o zamanlar grupta en ezikti, hiç bi şarkıyı ona dooru düzgün söyletmezlerdi. ama en zengin kocayı o kaptı. yine de hiç üretmeyen tek o kaldı, dier kızlar hep bişiler yapmaya çabaladılar.
 • küçükken deliler gibi sevdiğim cici bişiler. hatta ilkokulda bir süre serviste spice girlscülük oynadığım vardır. servisin o küçücük yerine 3 kız sıkışıp (diğer 2si otururdu yer yoktu çünkü) bütün yol boyunca (göztepe-maslak+ sabah ve akşam trafikleri) senkronize acaip hareketler yapıp şarkı söyler ve servisin büyüğünü olma sömürüsünün bokunu çıkarırdık. öyle ki okulun * yılbaşı günü düzenlediği öğrenciler arası gösteride en az 5 tane spice girls imitasyonu kız grubu olurdu. çok severdik. hatta babam italyadan filminin italyanca vhs sini bile getirmişti. italyanca mitalyanca izlerdim deliler gibi. aradan çok sular aktı. dün gece vhs rafını kurcalarken buldum. oturdum izledim ve birkaç şeyin farkına vardım.
  1- ben onları gerçekten severmişim
  2- ben onları çok özlemişim
  3- şarkıları zamanına göre oldukça iyiymiş (prodüksiyon+müzikalite+performans)
  4-şarkıları şimdiki bazı pop unsurlarına göre bile hala iyi
  5-halkla ilişkileri çok başarılı yapılmış bu kızların
  6-albümleri tekrar indirmenin zamanı gelmiş
  7-(albümleri indirdikten sonra gelen edit) ne eğlenceli şarkılarmış bunlar yau
  8-yamuk yumuk, terli, yapış yapış, vıcık vıcık kendini rnb sanan şarkılara ve şarkıcılar bin defa tercih edilesi!