şükela:  tümü | bugün
 • bir ara grup üyeleri, kendilerinin tüm zamanların en büyük pop grubu olduğunu iddia ediyorlardı. ilk albümlerinde yarattıkları patlama ötesi oluşumdan sonra böyle konuşmaları çok doğaldı. ama ikinci albüm ve sonrasında geri'nin gruptan ayrılması spice girls'ü dağılmaya itti. çıkardıkları üçüncü albümü kimse dinlemedi. son albüme sanırım sadece 1 tane klip çektiler.
 • klez dolu bir mailin subjectinde kullanilan grubun ismi.
 • grubun en büyük destekçisi genç kızlardı,bunu nedeni, grubun girl power diye bişiyi savunması idi. sanırım bu şeyin feminizmle bi alakası vardı öyle hatırlıyorum.
 • müzik piyasasında seks tacirliğine hız veren gruplardandı. bu gruptan sonra, toplanan her üç dört seksi kız, pop grubu olarak tanımlandı, hepsi ayrı fettandı. " hiç birimiz evden orgazm olmadan çıkmayız..." gibi açıklamalar yaparak erkekleri daha bir tahrik etme yoluna gitmişlerdi, albümlerini sattırmak için. kızları da "girl power" gibi uyduruk bir şeyle kandırmışlardı. bu da kızız yani, seksiyiz güçlüyüz, öyleyiz böyleyiz demekten öteye gidememişti, ama 8-12 yaşlarında kızları kendilerine hasta etmişlerdi. aynı yonca evcimik'in abone şarkısını söylediği dönemdeki gibi. erkekler onlara bakarak tahrik olur, küçük kızlar abla niyetine onları sever, nasıl bir ikilemdir bu?
 • (bkz: all saints)
 • bir muzik grubu olarak degil de basarili bir ticari paket olarak anılabilecek kızlar toplulugudur. muzik sirketi ve menajerlik isabetli tahminleri ve stratejileriyle hedef kitle olarak secilen cocuk ve genc kesmi (yani 7-14) yas arasını ilk once kolay, akılda kalan melodilerle etkilemeyi basarmıstır, asıl is ise muzigin arkasında kalan her cocugun kendine bir favori kimlik - baharat kız secip onun yan urunlerine kosusturmasıdır. tisortler, kitaplar, videolar hatta sekerler bile surulmustur, hasat iyi olmustur. devamının kotu gerceklesmesinin sebebi zenci kızın menajeri kovup grubun kendi kendini idare etmesini istemesidir ama elbette dısarıdan yardım gelmistir. new kids on the block, take thatve spice girls ; 90lardaki pop pazar cılgınlıgının en basarılı hatırdakalır grupları olmuslardır. devamında gelen gruplar taklitten oteye gidememislerdir ve grup isi bitmistir, solo paket yani britney spears vb. donemi baslamıstır.
 • tamamen ticari amaçla kurulmuş gruptur. gazete ilanına (ki sanırım şöyle bir ilanmış;müzik grubu kurulacaktır. sesinizin iyi olması gerekmez,kendine güvenen her bayan başvurabilir.) başvuran kişilerden 5 tanesi seçilmiş ve bu kişilere çeşitli görevler (?) verilmiştir.

  geri : ginger spice
  victoria : posh spice
  emma : baby spice
  mel-b : scary spice
  mel-c : sporty spice

  bu özellikler verilirken 9-13 yaş arasında ki kızlar düşünülmüştür. mesela cool mu olmak istiyorsun? al senin idolün victoria. sporla mı alakan var? sana mel-c uyar vs.. kızlar kendilerine onları örnek almış,duvarlarına boy boy posterlerini asmışlardır. bu çocuklar posterler yetmemiş,kendi aralarında 5 kişilik gruplar kurmuşlardır. (daha ciddi projeler için spice girls'ün fırtına gibi estiği senelerde türkiye de ortaya çıkan 'çıtır kızlar'ı,marmelat kızlar' ıda hatırlatmak isterim.) yani proje tutmuştur ve spice girls çok iyi bir yere gelmiştir. ama yapay bir grup ne kadar sürebilir? herkes bu işten torununun torununa yetecek kadar para kazandıktan sonra grup dağılmıştır,hayal sona ermiştir. baharat kızlarımız ilk zamanlar ortalıkta 'ben yoluma tek başıma devam edicem' nidaları atmış olsalar da 1-2 albüm çıkarabilmiş,sonradan ekranlarımızdan kaybolmuşlardır.
  son olarak hala spice girls dinlenen evler varmıdır? vardır. (mesela benim evim.) evet baharatların müziği sanat eseri değil ama çok eğlenceli! değerini bilmek lazım..
 • kızların kıskançlıktan nefret ettiklerini düşündüğüm, çok içten davranışları ile popularitelerini arttırmış ama birçok grup gibi çoook uzun bir süre birlikte olamadan ayrılan baharat kızlar. ayrıldıktan sonra sadece "holler" ı söylemişlerdi ve o şarkı da çok iyiydi...

  i wanna make you holler,
  imagine us together......
 • bir kaç sene boyunca dünyayı kasıp kavurup, kendilerine bütün ömür boyu lüks hayatı sağlayacak olan serveti elde etmiş olan kız topluluğu. içlerinden biri prens charles'ın kıçına çimdik atmıştı.

  victoria o zamanlar grupta en ezikti, hiç bi şarkıyı ona dooru düzgün söyletmezlerdi. ama en zengin kocayı o kaptı. yine de hiç üretmeyen tek o kaldı, dier kızlar hep bişiler yapmaya çabaladılar.
 • kendileri bir dönemin dünyaca ünlü ingiliz pop grubudur. 3 albüm çıkardilar olay oldular, 1 numara oldular, parçalandilar, etkisiz oldular, buharlaşıp gittiler.. ilk albumleri spice girls, wannabe, 2 become 1, mama gibi şarkılarla, özellikle 10-17 yaş arası gençler tarafından cok tutulmustur.. bir sene bile gecmeden, zirvedeyken ikinci albumleri spice world'u yayinladilar.. spice up your life şarkısıyla tekrar gündeme oturdular.. tam bu sırada dunya turneleri başladi ve istanbul'dan start aldi (bu konser daha sonra live in istanbul adinda vhs ve vcd formatinda piyasaya suruldu).

  (bkz: 12 ekim 1997 spice girls istanbul konseri)

  ardarda stop, too much sarkilarindan sonra filmleri de çıktı (spice world the movie) too much klibi filmden sahneler içermektedir.. bu albümün son klibi viva forever adında süper bir parcaya cekildi.. geri halliwell'in ayrılma tartışmalarinin başlamasiyla ha ayrildilar, ha dagildilar denildi ve sonunda geri, basin açıklamasıyla gruptan ayrıldığını açıkladi ve kendi solo kariyerini baslatti. bunu uzerine goodbye adinda bir maxi single çıkardılar ve şarkı ona ithaf edildi.. ama zaten victoria'nin david beckham ile evlenip hamile kalmasi, mel b'nin evlenmesi, mel c'nin iyice sismanlayip depresyon gecirmesi, emma'nin kaprisi derken grup dagilmisti.. taa ki 3. albumleri forever ile tekrar cikana kadar solo calismalar yaptilar.. mel c dışında hiçbiri tutmadi.. emma ve geri biraz sevilse de 2. albumleriyle batirdilar. 3. albumden ilk single holler'di ve beğenildi ama devami gelmedi. let love lead the way klibinden sonra ses ve soluklari cikmadi.. en son tekrar birleşecekleri konuşulup duruyordu.. bakalim..