şükela:  tümü | bugün soru sor
  • bloomberg ht'de bu sabah izlediğim eğlenceli program.

    bölüm türkiye'de geçiyordu. belli bir baharatı baz alarak gezen bir ikili var. farklı yemekler deniyorlar. bugün kimyon vardı. her yemekte döndü dolaştı kimyona geldi konu.
  • bloomberg ht de pazar günleri yayınlanan ödüllü bir aşçı olan stevie ve baharat uzmanı olan emma'nın baharat yolculuğunu anlatan bir program. bu programda hangi baharat hangi ülkede yetişiyorsa o ülkeye gidip, o baharatın üretiminden sofraya geldiği ana kadar ki yolculuğunu anlatıp, o ülkede kullanıldığı yemekleri yerli halka yaptırıyorlar, daha sonra da aşcı stevie o baharatla kısıtlı malzeme ve imkanlarla kendi tariflerini deneyip, yerli halka tattırıp, fikirlerini alıyor. programın türkiye bölümünde kimyonun hikayesini anlatıyorlardı.ıspartada başlayan yolcukları g.antep'te bitiyordu.bu programda her ülkenin kendi topraklarında yetişen ve dünyaya yayılan baharatın öyküsünü izleyebilirsiniz.
  • pazar sabahları kahvaltımı yaparken keyifle izlediğim bir program. farklı kulturlerdeki baharatlar anlatilip, stevie parle bu baharatlardan yemek yapıyor.

    yemekteyiz gibi başağrısından baska bir şey yapmayan programlar yerine, bu tarz belgeselin ve yemek yapmanın iç içe olduğu programların yapılması ve yayınlanması en azından toplumdaki iq seviyesini biraz da olsa yukseltebilir ve insanları kesfetmeye, farklı ve yeni seyler yapmaya yönlendirebilir diye düşünüyorum.