• --- spoiler ---
    baştan sona temposu düşmeyen çok eğlenceli bir film olmuş. tony başkan az görünüyor ama sesinin duyulması bile filmi bambaşka bir boyuta taşımaya yetiyor.
    ulan peter aslında yakışıklı adamsın sen, liz gibi bir kezbanla ne işin olur anlamadım.*
    ned karakterinin oyuncusu daha iyi olabilirdi ama yine de fena değildi.
    https://i.hizliresim.com/rj8jon.png
    https://i.hizliresim.com/zjlg06.png
    --- spoiler ---
  • bir defa onca spiderman filminden sonra asla hiç bir tanesinin çizgi filmlerinin tadını vermeyeceğine karar verdim. dolayısıyla filmi de bu gözle izledim.

net yorumumu söyliyim bence yapılmış en güzel spiderman filmi. yada çizgi filmiyle kıyaslamama kararım böyle düşünmemde etkili oldu.

film kusursuz değil. onu da söyleyelim.

fakat bir defa parker'ı çizgi roman karakterine uygun resmetmişler. tabi biz üniversitedeki halini biliyoruz. o adamın ergeni de böyle oluyor.

yan karakterlere gelince şu hintliydi, bu zenciydi takılmıyorum. amazing spiderman temalı bir seri bu. çizgi filmlerinden de gördüğümüz üzere spiderman'de farklı realmler olabiliyor. ezber bozması yadırganmamalı. yani böyle ufak şeylere takılarak izlediğim filmin tadını kaçıramam. bana göre karakterleri yedirmişler.

liz, mj*, flash, happy gayet başarılı olmuş. ned harika. ama spiderman kostümü fazla ironman vari olmuş. teknolojinin o kadarını abartı buldum. belki mizahı biraz fazla kaçırmış olabilirler.

avangers 1'den sonrasından başlamaları güzel enstantane.

diğer filmlerden daha başarılı bulmamda benim için en önemli kriter peter parker'ın karakteri. senaryoya bu defa çok daha iyi aktarmışlar. neticede baş karakteri iyi veremezseniz geri kalanların önemi azalıyor. umarım bu seriyi devam ettirirler. ilerde bu filmde yolunda gitmemiş işleri de yoluna koyacaklarına eminim. potansiyeli yüksek bir başlangıç. üstelik vulture gibi tırt bir kötü karakter seçilmesine rağmen.

sonuç olarak çizgi filmleriyle kıyaslayacağınız hiç bir spiderman filmini beğenemezsiniz. ama film olarak bana göre bu güzel olmuş. hele dün wonder woman'ı izledikten sonra diyebilirim ki ilaç gibi geldi.

çok uzun, buna rağmen başarısız yan karakterleriyle bir film izlemek istiyorsanız onu öneririm.
  • geçenlerde jessica jones dizisini izlerken şu zendaya'nın oynadığı michelle karakteri hakkında ince bir ayrıntının olabileceğini farkettiğim film. bilmiyorum daha önce hiç bahsedildi mi.

çizgiromanlardan jessica jones'un lisedelerken peter parker'ın sınıf arkadaşı olduğunu ve peter'a platonik aşık olduğunu biliyoruz. tabi bu ayrıntıyı yetişkin olduklarında öğreniyoruz. peter jessica jones'un yavuklusu luke cage ile "biliyon mu la senin hanım lisedeyken bana platonik aşıkmış ehe ehe" diye bi funny moment yaşıyorlardı. neyse bu michelle jones karakterinde de "mj" vurgusuyla hedef saptırtıldı ama jessica jones ayrıntısı yadsınamaz bence. dizisini falan izlediyseniz jessica jones böyle berduş, hayattan kopuk, ecnebilerin "weird" diye tanımladığı bi ablamız. filmdeki michelle'de de o berduşluğu hayattan kopukluğu gördüm ben. e peter parker'ın sınıf arkadaşı. üstüne ona platonik aşık hatta takık olduğunu da gördük. bence olabilir.
  • herkesin fikri farklıdır ancak benim en beğendiğim örümcek adam filmi oldu, ki kolay kolay film beğenen biri değilim.

çizgi roman olaylarını bilmiyorum ama sürekli kendini tekrar eden senaryo izlemektense böyle biraz farklı bir örümcek adam filmi bana güzel geldi. detayları spoiler içinde vereyim:

--- spoiler ---

tony stark'ın verdiği kıyafete falan laf edenler olmuş. önceki filmlerde biri bileğinden direkt teninin içinden ağ atıyordu, tırmanması için teninde kıllar çıktığını gösteriyordu ama üzerine kostum giyerek tırmanmaya devam ediyordu. bence kendi garajında böyle mükemmel ağ atan bir sistem yapabilmesi yerine imkanı olan birinin milyon dolarlar ile yapıp bizim oğlana hediye etmesi daha mantıklı.

ayrıca örümcek hisleri nerede diyenler olmuş. oğlanımız ilk defa bu kadar toy ve çoğu şeyi yeni öğreniyor. sızdırılan avengers fragmanında bu duruma da gönderme yaptıkları küçük bir sahne var hatta.bizim oğlan ilk defa o filmde örümcek hislerinin farkına varacak muhtemelen.

bir de bu farklılıklar silsilesi inşallah örümcek adamın gazeteci olmasıyla beni hayal kırıklığına uğratmaz. gazeteci de olmasın amk, may halasına para yetiştirme derdinde biri de olmasın. tony stark burs versin bi bok yapsınlar halletsinler. gına geldi yemin ediyorum aynı pembe dizi dertlerinden.

ayrıca en beğendiğim şeylerden birisi, final düşmanı sahneleri oldu. normalde olsa önce dayak yer sonra bi hırslanır kalkıp döverdi. bunda herkes ekmeğinin peşindeydi, güzeldi o yüzden. daha olgun ve daha gerçekçi geldi bana.

kimliğini bu kadar kişinin bilmesi de rahatsız etmedi. hatta nasıl olur da saklayabilir bu kadar kabak gibi şeyleri diyodum. valla ben yazsam böyle yazardım filmi o kadar diyim.

--- spoiler ---
  • örümcek adam değilde gençlik filmi olan film.
  • az önce izlediğim film.

--- spoiler ---

spiderman kostümünün içinden çıkan dronu r2-d2 çakması yapmışlar resmen çıkarttığı seslerle.
    --- spoiler ---

film zayıf puanım 5.5/10
  • çizgi roman şablonunda düşünürsek olmamış. marvel'in hayal gücüyle gayet de olmuş film.
    tabi ki spider man in beyaz perdede şahane bir geçmişi var ama bu seriyi ayrı tutmak gerekiyor diye düşünüyorum. karakterin yeniden yaratılıp olgunlaşmasını izliyoruz resmen ve daha bu karakter emekliyor. afacan bir örümcek onun ergen kankaları ki michelle'i de ned'i de oldukça beğendim. sempatik bir ortam ve arkasında töbe haşa peygamber gibi iron man. aksiyon sahneleri cidden şahane. konu güzel örülüyor. başta da dediğim gibi tek sıkıntı çizgi romandan oldukça bağımsız ilerlenmesi ki marvel bunu tercih ettiyse kesinlikle bir bildiği vardır.
  • keyifli ve ilerleyen öyküye bakınca gayet güzel filmdi. sinemada değil de evde izlemelik :)
  • beğendiğim ama eleştirmeden de duramadığım filmdir.

--- spoiler ---

önceki serileri hatim etmiş birisi olarak filmin daha fragmanını izlediğimde tom holland'a karşı ben de ön yargılıydım fakat "örümcek adam acemilik evresi" için rolüne cuk oturan bir karakter izletti.

konu malesef ki iron man'in ev ödevinden ibaretti. friday'ın bile -bakın iron man demiyorum friday'ın bile- demir lejyonlarla halledebileceği bir işi örümcek adam yapmış gözüksün diye ona bırakmaları çok absürt. tamam acemilik dönemi, tamam daha tam pişmemiş bir kahraman ama her marvel kahramanı dünya'yı kurtarırken bizim örümcek tony'nin kargo uçağını kurtarıyor. bize de bu kahramanlık diye yediriliyor. gerçi uçağı da kurtaramıyor yere düşürüyor. vulture'ın kanatları arızalanmasa onu da elinden kaçıracak. yani süper kahraman filminde -ki kendisi örümcek adam- ahım şahım bir kahramanlık göremeyince garipsiyorum.

he örümcek daha yolun başında mı? daha çocuk gözüyle mi bakılıyor? o zaman montunu giydirip parka yollamayın tek başına abi biraz destek olun. fbi yollayıp, gemi lehimleyerek değil ama bayağı bayağı destek yani gidin vurun, dökün. peter defalarca "bu herifler tehlikeli" demesine rağmen "biz bakmayız olm böyle şeylere, uzaylı falan görürsen haber ver" diyen bir iron man var filmde. bunu söylerken de hindistan'da bir partideydi yamulmuyorsam. egosuna taptığım o tony stark'ın ilk itici hareketi bu oldu gözümde. bir diğeri de finalde peter'a yeni suiti sunması oldu. çocuğun vulture'u yeneceğini mi tahmin ettin? ne ara hazırladın o suiti? hazırdı da niye baştan vermedin? sadece yenilmezler'e sokacağım seni desen yeterliydi yani niye kostüm gösteriyorsun? başka filme sakla onu. biz de 'zaten hazırmış' demeyelim. ki önceki verdiğin kostümde yapay zeka niye var? war machine mi bu? örümcek adam lan! herşeyi kendisi öğrensin diye siklemediğiniz çocuğa niye böyle bir yardım? şu happy abimiz de bir filmde dahi işe yarasa keseceğim kendimi zaten. niye var bu karakter hâlâ anlamış değilim.

yani tony stark var diye izlediğim film tony stark yüzünden mahvolmuş.

ayrıca tam bir spider-man ruhu yoktu. yani ben parker ölümü, süper kahraman sorumluluğu gibi spider-man serilerinin klasik mottolarını izlemedik ama sanırım onlar gerekliydi. diğer yazarların da değindiği gibi tek amacı tony stark'ın gözüne girmek olan bir peter parker izledik. sırf böyle düşünmeyelim diye finalde tony'nin teklifini reddetti çocuk ama hıhhh yemedi be.

karakterlere gelirsek; oyunculuklar tamam ama cast seçimi yine de tepkimi çekti. midtown lisesini afro-amerikanlarla doldurup araya da tek espirisi "penis parker" olan hintli flash'ı kaynatan yönetmene ben de ayar oldum. o nasıl flash, o nasıl mj? hele ki liz. ya tamam ırkçılık yapmıyorum ama koca stüdyoda hiç kimse birazcık yakıştırmadan da mı anlamıyor? o çocuk ile o kız, o kızın anası ile de vulture yakışmamış, olmamış yani. allah'tan diğer filmlerde olmayacaklar. kötü adamların hakkını verelim yalnız güzel oynamışlar, kötü adam olduklarını hissettirmişler.

neyse fazla uzatmayalım. filmde bir kaç absürd sahneyi de yazıp kaçayım ben.

bir sahnede spider-man bir sokak satıcısının "takla at lan iiiğbine" demesiyle takla atıyordu. sonraki sahnelerde peter'ın "spider-man bir parti eğlencesi değildir" demesiyle örtüşmedi bu sahne. bir diğer mantığıma ters gelen sahne ise peter vs shocker sahnesinde arkadaşının ağ atıcı ile ağ fırlatması oldu. yahu örümcek ağının özü sende değil mi peter? benzin bidonu da degil ki bu içinde biraz kalmıştır deyip silkeleyesin. saçmaydı.

çoğunun aksine after credits sahnesini beğendim. captain zırt pırt tv de çıkıp liselilere 'yaramazlık yapmayın' diye sırıtarak sinirimi bozmuştu. sonunda "bu ne mnskm, ne zaman bitecek lan bu" deyip onu da zorunlu bıraktıklarını anladım. biraz da steve'in oradan oraya tiyatroya koştuğu ilk filmi aklıma geldi bu sahne ile. nostaljikti. mcu ile ilgili ipucu gelmesini ben de bekliyordum ama büyük ihtimal thor ragnarok'ta çıkacaktır. bekleyelim.

--- spoiler ---
  • tam bir ergen filmi olmuş. ergenler beğenebilir tabii ki. amaç satış ama iyi bir film değil.
hesabın var mı? giriş yap