şükela:  tümü | bugün
 • spider-man olarak miles morales'i göreceğimiz bir sony yapımı. beni heyecanlandırdı. ilk yayınlanan teaser için şöyle alalım;
  https://youtu.be/ii3n7hyqol4
 • fragmanı yayınlanmıştır, çaktırmadan geliyor ama güzel geliyor. animasyonları harika!
 • sadece miles morales yok içinde gwen stacy'nin de bulunduğu efsane olacak bir yapım.
 • çok fazla hype yaratan vizyon tarihi 14 aralık 2018 olarak gözüken yeni spider man animasyonu. isminden de anlaşılacağı üzere içinde birkaç tane spider-man barındıracak. trailer'ı paylaşılmış, harika görünüyor. tam anlamadım ama içinde stop- motion, cgi animasyon , çizgi roman animasyon gibi birden fazla çekim tekniği barındırıyor. senaryo falan hikaye olsa da sırf şu animasyonu için bile gidilip izlenir.
 • görsel tarzı, serigrafi baskı hatalarından, eski lenslerde istenmeyen kromatik sapmalara... japon animasyonunda daha popüler kare sayısı modülasyonundan, yine 'one punch man' gibi uzak doğudan gelen animasyonlarda uygulandığı gibi 'smear frame' kullanımı gibi fikirlerden beslenmiş, güzellik.

  pixar'ın kurallarını koyduğu üç boyutlu bilgisayar animasyonu tekniklerinin paralelinde değil ama dikine, bazı görsel seçimler var fragmanda görülebilen.

  mesela, gerçek bir kamera lensinden beklenen, alan derinliği... fiziksel olarak inandırıcı bir şekilde kullanılmıyor. bu alan derinliği, izleyicinin dikkatini kare üzerinde yönlendirmek için önemli bir araç. bu aracın yerine, kromatik sapmalar ya da eski çizgi romanlardaki baskı hataları kullanılıyor.

  fragmanda hareket tarzı da genel görsel tarzı destekleyecek şekilde.
  saniyede 24 kare filmlerde, enstantane hızına da bağlı olarak oluşan hareket bulanıklığı fragmanda görüldüğü gibi bu filmde yok.
  hareket bulanıklığının olmaması ve yukarıda bahsettiğim kare sayısı modülasyonu teknikleriyle, her pozun, karede net bir şekilde kalma süresi artırılabiliyor. bu da diğer üç boyutlu bilgisayar animasyonlarında karşımıza çıkmayan olanaklar sunuyor.

  tabiki üç boyutlu bilgisayar animasyonlarında klasik ve fiziksel tekniklerden ayrılmanın bazı sorunları var.
  mesela fiziksel simülasyonlar...
  eğer hareketler kesintisiz değilse (ki fiziksel hesaplamalar için böyle gerekiyor) bu tarz bir animasyonu üretmek, zannedilebileceğinin aksine kesintisiz bir animasyona kıyasla daha zor ve masraflı olabiliyor.

  ha diyeceksiniz ki... ne anlatıyon sen değişik...

  ama olur da ilginizi çekerse...
  https://youtu.be/tlrpo2nod64

  bir de...
  http://www.albertomielgo.com/digitalzz/