• öncelikle cinemaximum denen sinema mafyalarının amk diyerek sözüme başlamak isterim.

film cinemaximum dışında neredeyse hiçbir sinema tarafından alınmamıştı. ben de yine zorunlu olarak bu leş heriflere para kaptırmış oldum. gözlükten bile 4 tl almaya başlamışlar. her yerde çocuk bağırışları. kazık bilet fiyatları. imax seanslarını sadece gündüz saatlerine koymaları vs.

fakat bu iğrenç herifler bile gölge düşüremedi filme. çünkü iyi bir iş tüm boktanlıkları delip geçebiliyor.

size tavsiyem mutlaka imax'te izleyin. normal 3d ile filmi biraz ziyan ediyorsunuz. ya da bulabiliyorsanız normal 2d izleyin. aşırı bir şey kaybetmezsiniz.

konuya girmeden şunu söyleyeyim. film çok iyi arkadaşlar. eğer bunu okuyorsanız düşünmeden gidin. hele görsel sanatlarla uğraşan bir insansanız hayli hayli gidin.

film hakkında bilgi içerebilir

miles morales sen ne afili çocukmuşsun ya. millet burada ağlayıp durmuş peter parker diye ama benim için de peter bitik bir karakter artık.

çocukken bolca okunmuş çizgi romanlar, çizgi filmler vs. derken büyük gücün büyük sorumluluk gerektirmesinden gına gelmişti. ki peter için de öyleymiş. bir sahnede miles'ı haşlıyor bu lafı söylediği için.

aklıma gelmişken filmde kahkahalar attığım sahne pelerin muhabbeti oldu. peter, kostümüne pelerin takmaya çalışan miles'ı 'öyle şeyler yapmıyoruz! saygısızlık etme' şeklinde fırçalıyor.

zaten en fazla gülünen sahneler peter ile miles'ın sahneleridir diye düşünüyorum. keşke bu usta çırak ilişkisini biraz daha izleyebilseydik.

miles'ın diğer spider-man hikayelerinin aksine pek de dramlı bir hayatı yok. anası babası hayatta. popüler bir çocuk. özgüvenli bir şekilde yetişmiş. hayatındaki tek engel baba figürü. çok derinlikli olmasa da sağlam bir şekilde çözüyor bu konuyu da. aslında tek ihtiyacı olan babasının ona inanması. her ne yaparsa yapsın ona inanması.

yurt odasındaki konuşma sırasında bu konu çözülüyor ve küçük örümceğimiz mahallesini kurtarmak için ölen peter'ın may halasına gidiyor.

bu arada ölen peter'ın cenazesi ile de şu dikkatimi çekti, ulan hiçbir kahraman gelmemiş cenazeye. ne hayırsız ne vefasız bir marvel evreniymiş la bura.

müzikler çok iyiydi. ilk sahnesinden itibaren müzikle birlikte görsellik size içine çekiyor. bazı filmleri ilk anından anlarsınız ya bu film güzel olacak diye. öyle bir intro var filmde. sonra da hiç bırakmıyor zaten.

film hakkında bilgi içermesi durumu bitti

film bitti ama ben doymamıştım. tekrar genç olmak istiyordum. 15 yaşında bir bebe olarak, kulaklığımı takıp sokaklarda koşturmak istiyordum.

velhasıl kelam bu işi yaratan, çizen herkesi ayakta alkışlamak isterim. uzun süredir yaşamadığım bir görsel deneyim. ve uzun zamandır almadığım bir haz. sinema denen şeyin varlığına direkt olarak hizmet eden bir eser.

notum kıttır ama: 9/10
  • müzikleri olsun o marvelin izleyiciyle konuşma temalı sahneleri olsun çizgi roman efektleri olsun çok başarılı bir yapım olmuş. yeni bir başlangıcı çok iyi bir şekilde anlatmış ve kurgulamışlar. peter parker karakterinden farklı örümcek karakterlerin devrine geçiş güzel betimlenmiş. miles morales karakterinin örümcek adama geçişi ve görünmez örümcek adam imajı farklılık katmış. 1-2 saniyede olsa türk bayrağının bir kaç ülke bayrağı ile beraber yer alması hoşuma gitti. stan lee detayı da güzel olmuş.

müzikleri için:
    - https://www.youtube.com/…cjsnjm5_irgsqim3v4dnwchg3d
    - https://www.youtube.com/watch?v=m9g3nid10ye

--- spoiler ---

- heeeyyy

-----------------

-sana iyi haber vereyim monitör olmasa da olur.

----------------

- peki sen hangi evrendensin?
    + brooklyn

--- spoiler ---
  • olmus film. su anda imdb’de 8.8 puani var. hani bu kadar edip etmeyecegi tartisilir; ama 8+ kesin olan eglenceli bir yetiskin cizgi filmi.

biraz marvel’a ilgi gerekiyor tabi. zaten peter parker bilimle ilgilenen bir karakter; ama bu filmde bilimsel teoriler direkt konu olarak alinmis.

sountrackleri zaten harika olmus. ozenle, guzel ve hit olacak bazi sarkilar secilmis.

son olarak seslendirme kadrosu da iyi. hailee steinfeld vs iyi tercihler.

--- spoiler ---

ama sunu da ekleyelim; konu spider-man’se peter parker forever.

--- spoiler ---
  • çizgi romanlardaki gren efektini yer yer kullanmalarının apayrı bir lezzet kattığı animasyon film. tahmin ettiğimden çok daha güzel çıktı. spider-man severleri çok memnun ve tatmin eder kesinlikle. izleyiniz.
  • daha filmin ilk yarısı yeni bitti ama şimdiden söyleyebilirim ki olmuş filmdir. çizimi ve müzikleri söylenen kadar güzel.

benim gibi artık orta yaşlara gelmiş ve jetix/fox kidsle büyümüş olanlar çok zevk alacaktır.
  • oscar, pulitzer, nobel vs. şu filmi ödüle boğmazlarsa ecdadını sikeyim öyle sanat camiasının. sinemadan çıkarken kulaklarımdan rönesans akıyordu. neden bütün dünya her şeyi bırakıp şu anda bunu seyretmiyor, anlamıyorum.

bu arada, yapılmış en iyi spider-man filmi.
  • animasyon dahileri phil lord ve christopher miller'ın vizyonunun yönetmenler peter ramsey, rodney rothman ve bob persichetti tarafından hayata geçirildiği, bugüne kadarki en iyi spider-man filmi. hatta bugüne kadarki en iyi süper kahraman filmi bile olabilir.

yıllardır pixar ve disney'in esir aldığı animasyon piyasasının artık yorulmuş kalıplarını yenilikçi çizim teknikleri ve devrimsel animasyonlar ile yıkıp geçmiştir. animasyonun basit bir sinema türü olmadığını, vizyoner sinemacıların elinde nasıl bambaşka bir hikaye anlatım tuvaline dönüştüğünü göstermiştir.

şahsen bundan sonra izleyeceğim tüm animasyon filmlerini karşılaştıracağım kıstas olacaktır. benim artık pixar'ın (ve diğer çoğu stüdyonun) dümdüz, yenilikten uzak animasyon tarzına tahammülüm kalmadı. animasyon stüdyolarının da bahanesi kalmamıştır artık.
  • bugün 2 saatlik bir boşluğum vardı, tanımadığım bir semtte nasıl zaman geçireceğim diye düşünürken sinema gözüme ilişti. baktım spider-man var, 15 dk sonra da başlıyor, son dönem yapılan spider-man filmlerini sevmediğim için zaman geçirmelik olarak değerlendirip girdim filme.

tüm marvel filmlerini izlemiş biri olarak kendi adıma en çok güldüğüm, en çok keyif aldığım ve baştan sona kadar hayranlıkla izlediğim bir film olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. adamlar işi biliyor arkadaş, dc bokuyla oynasın
  • imdb top 250 listesine 43. sıradan girip yükselmeye başlamış olan filmdir. şu anda 34. sırada.
hesabın var mı? giriş yap