• sikeyim örümcek adam'ını da, uzaylısını da marvel'ini de. amk bu tip sikik yapımlar yüzünden adam gibi film izleyemez olduk. bir taraf zencili eşcinselli film çeker, diğeri örümcekli adamlı süpermenli. koca koca yönetmenler yapımcı bulamıyor amk, sağa dön heri potır sola dön örümcek adam. sikeyim böyle sinema düzenini.
  • gaziantep cinemaximum’da izlemeye çalıştım fakat sinemanın karanlığına hapsoldum.

perdede renk yok!

yeminle perde o kadar karanlıktı ki lizard’ı göremedim.

abartmıyorum, film arasında gidip söylememe rağmen ışığı açmadılar.

telefonda sinema çekimi izlesem daha çok zevk alırdım, güzelim filmden alacağım hazzın içine ettiler maalesef.
  • --- spoiler ---

isin özü en agir dram bu spider man'e oldu. tam dc comics'lik hikaye aslinda, kaptan amerika bu kadar dram yemedi anasini satayim. vay be.

bu arada tobey maguire'i görünce iki damla göz yasi döken fav.

--- spoiler ---
  • film bittikten sonra hemen kalkıp gitmeyin yazıların geçmesini bekleyin. orada sizi güzel bir sürpriz bekliyor olacak.
  • salonda alkış kıyamet, kesinlikle çok iyiydi, spoiler vermeyeceğim, izleyin ve görün..

ayrıca en sevdiğim marvel karakteri olan (bkz: dr. strange) olması açısından da benden artı puanı aldı.

filme puanım 8.7/10
  • fazlasıyla etkilendiğim film oldu, rezalet geçen türkiye gerçekliğinde bir süreliğine o evrene girdim açıkçası ve hayatsal dertlerimi unuttum. marvel ve kendi seyircisi arasında kırılmaz bir bağ var ve sahnede her ne olursa olsun bir şekilde izleyiciyi kendisine çekebiliyor. sinema salonunda veya herhangi bir yerde evrene dair, dizi olsun film olsun, bir şeyler duyabiliyorsunuz. marka sadakati yaratmış durumdalar ve yeni çıkan ürünü herkes tatmak istiyor.

filme gelirsek duygu seli yaşandık, spider duyularıma dokundu film.

--- spoiler ---

gerek başlangıcıyla gerekse de sonuyla 10/10'luk bir seyirlik bana kalırsa. arada tempo düşüyor, yalpalıyor, covid sebebiyle yada senaryosal değişiklikler nedeniyle noluyora geliyor mevzu ama film elindeki tüm kozları da burada kullanıyor aslında. strange çıkıyor, daredevil çıkıyor, kötüler çıkıyor, tabi ki spiderlar çıkıyor, aksiyon sahneleriyle geçmişe yönelik bizim bildiğimiz konular ekranda konuşuluyor ve damarımdan vuruluyoruz. tobey işin duygusal tarafı, 10 yaşında sinemada izlediğimiz ilk süperkahramanı 20 sene görmek bambaşka bir konu elbet, tema müziği bile farklı adamın. hiç bir filmde de uzun süredir oynamadığından adamın kendisi çıkmış gibiydi ilk sahnede. andrew'a gelirsek bence bu adam spiderman olmayı bir kez daha hakediyor ve sony yada marvel kendisini bir şekilde kullanmalı. olgunluğu, duygusallığı, sesi, duruşu ve muzipliğiyle çok iyi peter ve aynı zamanda çok spiderman olmuş. mcu her projeyi neredeyse adam ediyor, sony'le beraber andrew'la da bir şeyler yapmalılar. tom holland ise en sonunda tek tabanca kalıyor, birinin evlatlığı modunda önümüzdeki filmlerde çıkacak. home üçlemesini başarıyla bitiriyor, olgunlaştığını gösteriyor bize. geleceğin neler göstereceğini kendisiyle beraber izlemek keyifli olacak.
    --- spoiler ---

en az bir kez daha sinemada izlemeye çalışacağım bu filmi.
  • --- spoiler ---

benim için filmin en komik sahnesi norman osborn'un "ı'm something of a scientist myself" dediği sahneydi, salonda kimse anlamadı. tek başıma öküz gibi böğürdüğümle kaldım.

edit: ilk filmdeki şu sahneye gönderme var click

--- spoiler ---
  • --- spoiler ---

beklentilerim mükemmel ötesi olduğu için beklentilerimi karşılamayan film. yanlış anlamayın çocukluğundan beri spiderman hayranı olan ben için film hala çok çok iyi. sadece ben çok fazla şey bekledim. gelelim film hakkında görüşlerime:

filmdeki espriler hala marvel klasiği olarak vasat bile denemeyecek kadar kötü. yani "dr. otto octavius ve adı" sekansı o kadar kötüydü ki anlatamam.

ve bence son filmlerde çok fazla görmeye başladığımız "tesadüf" gücü can sıkıcı oluyor artık. yani muhteşem üçlünün daha iyi buluşmasını beklerdim. tesadüfen portal açılıyor, tesadüfen strange zamanında geliyor vs. bu can sıkıyo artık benim için.

dr. octopus bu kadar pasif kalmasaydı çok daha mutlu olurdum. yani girişte ağırlıklı olan o evet ama goblin'in gerisinde kalması beni üzdü açıkçası.

üçlünün aralarındaki sohbete bayıldım açıkçası. hani böyle 3 tane nerd insanın konuştuğu çok belli oluyor. peter parker'ın karakterine tam olarak uyan sohbetleri vardı. ayrıca andrew'in diğer ikisi dövüştükleri uzaylıları anlatırken "ben sıkıcıyım." diye tepki koyması da hoş olmuş.

filmdeki en iyi sahne benim için andrew ve mj sahnesi. cidden göz yaşartacak bir sahne varsa o da budur abi açık ve net.

peter'ı herkesin unutmasına çok üzüldüm açıkçası. hani en azından avengers üyeleri falan hatırlasaydı diyeceğim ama onların da olayı kalmadı.

f for aunt may.

aklıma bir şey takıldı. paralel evrenlerden gelenler için strange "seni, örümcek adamı, peter parker olarak tanıyan herkes bu evrene geliyor." demedi mi? o zaman after creditte sony evreninde olan ve 2 filmini izlediğimiz venom nasıl oluyor da peter parker'ı biliyor. bunu bilen aydınlatsın.

söylenecek daha çok şey var ama filmin sıcaklığını henüz atamadım. detaylı incelemeyi 2. kez izlediğimde yaparım herhalde.

--- spoiler ---
  • filmi izlemedim, zaten bir filme gidip gelmek bayağı tuzlu artık, hamdolsun sözlük yazarları bu eksiğimizi giderdi, spoilerlardan tüm filmin heyecanını doyasıya yaşamış oldum, mutluyum, sağol sözlük, mutlusun dimi kanzuk!
  • ekşi sözlük her boku beğenmeme timi doluşmuş. örümcek adam evrenleri, kötüleri, iyileri farklı olsa da peter parker'ın özü hep aynıdır. mahallenizin arkadaş canlısı örümcek adamıdır. bunu bu filmde çok iyi hissettirdiler. sony ve marvel seyirciye istediğini verdi. yüzeysel geçiştirilmiş dediğiniz şeyler önceki filmlerde vardı, tekrar tekrar üstünden geçecek halleri yok. bir film kötüsü kadar iyidir sözünün ete kemiğe bürünmüş hali green goblin karakterine can veren willem dafoe oldu. peter yaptığı fedakarlıkla peterlığını konuşturdu diyebilirim. sony tom'u vermek istemediği için venom'u başka bir yere bağlamak istedi, bağlantıyı güzel yaptılar. zaten bir sürü spoiler yediniz ama şunu söyleyeyim. andrew ve tobey geldiğinde gözlerim doldu. sinema zaten koptu oralarda. peter'ın verdiği son karar ise halasını anladığını gösteren bir karar oldu. büyük güç büyük sorumluluk getirir.
hesabın var mı? giriş yap