• rezalet puanım 10/10
  • entry'me başlamadan önce aksiyon filmleriyle, marvel ile ve hatta spider man ile hiçbir bağlantısı olmayan biri olarak yazacaklarımın bazı okuyucuları kanırtabileceği bilgisini vermek istiyorum :)

gelelim entrye; bugün avmde beklemem gereken 3 saatim vardı ben de sinemaya gireyim dedim. seans saati uyan bir tek bu film vardı. geçmiş filmleri hiç izlememiş biri olarak neyse en kötü vakit geçmiş olur düşüncesiyle bilet aldım. salona girdiğimde her taraf ergen doluydu, hatta inanmayacaksınız belki ama salon ergen kokuyordu:) film başladı. ne yalan söyleyeyim başları pek sarmadı zaten çoğu karakterleri tanımıyordum açıkcası hiçbirini tanımıyordum sadece spider man'i tanıyordum o da kostümden. ben saçma sapan vurdular kırılar beklerken ortaya dram çıktı. ve konularla hiç alakam olmamasına karşın benim bile ara ara gözlerim doldu :) hayranlarını düşünemiyorum. filmin ikinci yarısında artık tüm seriye hakimmişim gibi oldum. biraz şanslıydım filmin konusu açısından.

--- spoiler ---

spoiler mi bilmiyorum ama her ihtimale karşı koydum. dr strange'e bayıldım. aşırı güldüm esprilerine. sherlock hayranı olarak konuşmalarından yine bir sherlock vibe'ı aldım beni mutlu etti. keşke filmin ortasında yok olmak yerine daha çok izleseydik dedim ancak git kendi filmlerini izle o zaman diyeceksiniz, muhtemelen de öyle yapacağım.

--- spoiler ---

bunlar harici filmin müziklerini de çok beğendim. kısacası artık şansıma mı böyle güzel bir film denk geldi yoksa marvel dünyasının büyüsü mü böyle bilmiyorum, eskisi kadar önyargılı değilim bu tarz filmlere. bu konuda kendini özellikle bu kadar cahil bırakan birinin yazdıklarını ne derece ciddiye alırsınız bilemem. belki benim seviyemde insanlar için bir önemi olur diye düşündüm.

edit: imla
  • film sonunda 2 tane after credits varmış.birincisi film bittikten 1,2 dk sonra yayınlanıyor.bunu izleyip çıkmıştım ben.diğeri credits bittiğine yayınlanmış galiba.gidenler umarım dikkat eder.

edit : emin olmamakla birlikte dr strange multiverse of madness filminin fragmanıymış.

--- spoiler ---

filmi , peter parker'ın çocuk olduğunu ve karakterinin de bu şekilde işlendiğin unutmadan izleyince bazı sahneler daha mantıklı gelmeye başlıyor.

öncelikle marvel bu filmde ne vaat ettiyse fazlasını vermiş diyebilirim.

andrew ve tobey'nin bu kadar süre alacaklarını düşünmüyordum.5,6 dk görünüp giderler diye düşünmüştüm.bu açıdan beklediğimden fazlasını aldım.

may hala'nın ölümünü diğer peterlarla bağlamaları da hoşuma gitti.

far from home filminde bekleyip bulamadığım dramayı bu filme saklamışlar.dram sahnesi sevmeyen insanları bu sahneler biraz sıkabilir ama benim hoşuma gitti.

peterların aralarında yaptığı ağ geyikleri , siyah spider man göndermesi ve venom after creditsi i ile eğlenceli bir filmdi.

edit : daredevil'ı hiç beklemiyordum onu görmek güzel oldu.bir de kendi everininde dr octopus , çipinin bozulmasından dolayı çıldırmıştı.bu evrende böyle bir şey olmadığı için iyi biri olarak devam etmesi çok iyi olmuş.bunu da güzel işlemişler.

--- spoiler ---
  • sıradan başlayıp sonradan ağlattı. bence çıta bayağı yükseklere çıktı bu filmle ama sanki devamı da gelecek gibi bitti. spidar man izleyip ağlayan sadece ben olamam herhalde.
    puanım 10/9

--- spoiler ---

herkes yazmıştır ama beni şu üç spider man buluşması çok duygulandırdı. en iyi sahnelerden biriydi bence
    --- spoiler ---
  • entryler arasında kimsenin bahsettiğini görmedim, gözden kaçırdıysam kusura bakmayın. bundan sonrası spoiler.

.

.

.

.

.

andrew'nün, tobey'nin belini kıtlatması öyle basit bir espri değil. olayın arka planına bi' balıklama atlayalım…

2003 yılında tobey maguire seabiscuit adlı bir sinema filminde yer alıyor. ilgili filmde red pollard adlı jokeyi canlandırırken attan düşüyor ve bir bel travması alıyor.

bunun üstüne 2004 yılında sam raimi'nin 2. spider-man filminde tobey'nin role geri dönmesi soru işareti haline geliyor ve o dönem mj'i canlandıran kirsten dunst, jake gyllenhaal ile birlikte olduğu için badigudisini tobey'nin yerine aldırmaya çalışıyor ve neredeyse başarılı da oluyor.

bir başka kaynağa göreyse tobey, travmasını bahane ederek 2. film için biraz daha fazla para koparmaya çalışıyor ve rahatsızlığını imite ediyor. bu sebeple de tobey'nin yerine jake düşünülüyor. ancak son dakika tobey bi' u dönüşü yapıyor ve özür dileyerek iyileştiğini ve çekimlere hazır olduğunu beyan ediyor.

bunun üzerine sam raimi'nin 2. spider-man filminde bu mevzu senaryonun bir parçası haline getiriliyor ve peter'in güçlerini geri kazanmaya çalıştığı bir sekansta binadan binaya zıplamaya kalktığı anda yer çekimine yenik düşüp çamaşır iplerine tutunuyor, duvara çarpıyor ve en sonunda iki arabanın üzerinden sekerek yeri boyluyor. bunun üzerine kalkarken de “my back!” diyor.

no way home'da tobey birtakım açma germe hareketleri yaparken andrew “you're okay?” diye sorduğunda o da “my back” cevabını veriyor. sonrasında ise malum kıtlatma anına geçiyorlar.

ha bu arada bu tobey ve andrew'nün katıldığı ilk spider-verse değil. dan slott'un çizgi roman sayfalarına taşıdığı asıl spider-verse'de bir örümcek diğerine; “maskesiz olan örümceklerden birinin seabiscuit de oynayan elemana” benzettiğini söylüyor. diğeri de ona “gerçekten mi, sanırım bende social network de oynayan elemanı gördüm” diye cevap veriyor. malumunuz, social network filmi facebook'un kuruluşunu anlatıyor ve andrew da ilgili filmde eduardo saverin'i canlandırıyor.
  • --- spoiler ---

williem dafoe ilk filmdekinden de iyi bir goblin canlandırmış. en beğendiğim oyuncuydu kuşkusuz.

onun dışında da ben çok beğendim. tek sıkıntım tobynin kostümsüz girişiydi.

9.5/10 elbette ki marvel filmi olarak.
    --- spoiler ---
  • --- spoiler ---
    tom holland'ın nanotek afillisi kostümünden çıkan 4 kola karşılık octavius'un
    "görünüşe göre bize yeni rakip çıktı" esprisine değinmemişlerdir diye dikkat çekmeye karar verdim
    --- spoiler ---
    görev tamamlandı.

not: altyazılı izledim ne orijinal sözü ne de çevirisini tam hatırlıyorum. my back ve i'm something of a scientist myself repliklerinin analizini diğer tobey severlere emanet ediyorum.
  • gece seansinda bugun izledigim cok ozel film. sirf tobey i gormek icin gittim diyebilirim. dafoe in '' scientist myself'' repligi ile tobey'in ''my back'' gondermelerinin ustune araya bi '' i missed the part where that's my problem'' ekleseler gulmekten altima sicardim lol
  • bir daha marvel izlemek için sinemaya gitmeyeceğimin andı oldu bu film.
    sadece ayna dünyalar her zamanki gibi enfesti onun dışında çok baydı, çok klasik hala herşey, kuantum, sicim kelimelerini kullanınca mevzu derinleşmiyor.
    6.5/10

fanatik bir dune hayranı olarak yorumluyorum.
  • --- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---

--- spoiler ---

olası bir miles morales yapımı konusunda ipucu veren film.

electro'nun " there's gotta be a black spider-man out there somewhere" sözünün ardından artık dedikodular başladı. miles morales ile ilgili bir hint de homecoming filminde verilmişti. peter miles'ın amcası aaron ile konuşmuştu ve aaron bir yeğeninin olduğunu söylemişti.

andrew garfield'ın the amazing spider-man 3 için geri döneceği konuşuluyor. bence andrew sony ile anlaşıp dönecek ve the amazing spider-man 3 de miles morales ve tom hardy'nin venom'unu da göreceğiz. trailer'ı yayınlanan yeni spider-man oyununda da benzer bir plot söz konusu.

--- spoiler ---

--- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap