şükela:  tümü | bugün
 • oldboy remake'i bi tarafında patlamış, bir zamanların sağlam yönetmeni..

  şu ana kadar sadece eleştirmenlerin izlediği filmin imdb puanı 4.4/10.. ama yapılan gizlilik anlaşmasına göre eleştiri yazılarını yayınlamaları için yarına kadar beklemeleri lazım..

  asıl epik sıçışlar yakın yani..

  üstelik orijinal filmdeki efsane tek plan, çekiçli dövüş sahnesinin us versiyonundaki çekimi stüdyo tarafından yönetmenin rızası dışında ellenerek final cut'ta kesmeli plan halini almış..

  sevgili spike lee üstad;

  normalde senin başarısızlığına üzülürdüm ama böyle özgün bir yapımı kendi topraklarından koparıp hollywood'a malzeme etmek gibi riskli ve gereksiz, adına da hiç ama hiç yakışmayan bir işe kalkışıyorsan "beter ol üzgün knicksli" demekten başka çare kalmıyor bize de..

  yılların yönetmenisin.. bu büyük filme senden çok daha fazla saygı gösterecek, yaşı senden çok daha genç onlarca yönetmen var hollywood'da.. fincher, nolan demedim bile dikkat edersen.. artık sundance'te bi tane bağımsız patlatmış ya da iyi bi dizide 2-3 bölüm yönetmenlik yapmış, hatta sadece birkaç tane orijinal müzik klibi çekmiş elemanlara paslıyorlar bu remake işlerini..

  hiç çekilmese daha iyi tabi ama madem stüdyo haklarını satın almış, sana da gelip sormuşlar; e yiyemeyeceksen yatma altına o zaman sen de.. kendini de rezil etme, hayranlarını da sinema aşıklarını da kızdırma..

  her fırsatta tarantino'ya sataşacağına önce kendi stüdyona laf geçir, sinemana sahip çık..
 • michael jackson'ın brezilya'da ve hapishanede çekilen iki ayrı klibe sahip şarkısı they don't care about us'ın yönetmenliğini yapmıştır. brezilya'dakinin daha güzel olduğunu söylemeye gerek yoktur sanırım.
 • dün sinan erdem koridorlarında dolaşırken görülen, abd maçı olmasa bile basketbolu yakından takip eden, sırf bu yüzden bile takdir edilesi adam.
 • jack nicholson lakers için neyse, bu adam da new york knicks için odur.
 • yeniden çevrim veya park chan-wook'un çektiği manganın farklı bir yorumu olsun, hiç fark etmez bu kafası karışık ergenler gibi sağda solda gezen spike lee, oldboy'u kirletmemeli, ama çok geç, kirletecek.
 • yabancı sinema haber sitelerinde, hakkında yapılan tüm haberlerde adının başına "asshole" kelimesi konur. örneğin: "oldboy" is directed by asshole spike lee, and co-stars josh brolin, elizabeth olsen and samuel l. jackson." bu nefretin sebebi kendisinin ırkçılığa karşı duruyor gibi görünüp ırkçılık yaptığı yönündeki kanıdır. gerçekten de, özgün tarzına rağmen ne zaman siyahilerden bahsedilse ortaya atılır gibi bir havası vardır kendisinin. yıllar önce jackie brown'ı izleyip "bu adam` :tarantinozenci :nigga` kelimesine bağımlı mı?" diye sormuştur mesela, tarantino da buna bir televizyon programı vasıtasıyla "kıçımı öpmen için tabureye çıkman gerekir" şeklinde bir cevap vermiştir.
 • tarantino ile yıllar önce ettiği kavganın ardından bu kez "n word"ün** çok sık kullanıldığı gerekçesiyle django unchained'e saldırmış, filmi izlemeyeceğini ve köle ticaretinin western'e dönüştürülemeyecek kadar ağır bir konu olduğunu söylemiştir. tarantino ise "gülünç bir durum, çünkü filmde bu kelime 1858 yılında mississippi'de kullanıldığından daha fazla geçmiyor. benden yalan söylememi beklemeyin" şeklinde bir açıklama yapmıştır. daha önce clint eastwood ve walt disney gibi birçok sinemacıyı ve tarantino'yu dava etmişliği de bulunmaktadır.
 • do the right thing ve yanilmiyorsam boys in the hood isimli filmleriyle (yaniliyorsun) afferin lan dedigimiz sinirsek asabi cuce bir yonetmen oyuncudur kendisi. do the right thing in isiklandirmasi, renk secimi susu busu o kadar guzeldir ki, sinema salonunda ter basar insani o yaz sicagi hissedilir olur gozeneklerde. natir cagirip kese yaptirilasi filmdir.
 • emek hırsızlarıyla çalışıp üstüne yardım isteyen tasarımcıya banane diyen kişi.

  http://www.hollywoodreporter.com/…signer-who-660765

  juan luis garcia oldboy filmi için afiş taslakları yapıp spike lee için çalışan reklam ajansına sunmuş fakat fiyatta anlaşamamışlar. daha sonra bir bakmış tasarladığı fikirler yine de kullanılmış. spike lee'ye şunların kulağını çekin de paramı ödesinler içerikli bir mektup atmış. spike lee ise büyük pişkinlikle "benle mi anlaştın yarrağım? git muhatabınla gör işini" yanıtı almış.

  bundan sonra imdb'de bu adamın bütün filmlerine 1 vermeyen top olsun.
 • sırf oldboy'un amerikan versiyonunu çektiği için yerin dibine girmesini istediğim, ne bileyim iflas falan etsin istediğim sinema adamı.