şükela:  tümü | bugün
 • bünyesinde çok fazla mıknatıs bulunduğundan uçaklarin fazla yaklaşmadığı dağimiz.
 • manisa'yı sevmeyenlerin klasik bir lafı vardır. kıblesi kapalı derler bu şehir için. kıbleyi kapatan dağdır işte spil.

  ama bu şehrin en güzel yeridir de aynı zamanda. dört mevsimi de ayrı güzeldir. yolu pek keyifli değildir. yıllardır bir teleferik muhabbeti vardır. bir türlü yapılamaz. her seçim öncesi gündeme gelir.

  izmirliler kıymetini daha iyi bilir. haftasonları için gayet iyi bir tercihtir. tesis sıkıntısı vardır. ama bu bir yandan da iyidir böyle olması.

  özel sektörün büyük bir yatırım yapması bekleniyor zirveye (atalanı) doğru. bundan mıdır bilinmez, yoğun bir altyapı çalışması var yukarıda. bakalım zaman ne gösterecek..

  ayrıca katalanların (barselona) aslen atalan türklerinden olduğu ve spil'den göç ettiğine dair ciddi muhabbet döner içki ortamlarında. sabah ayılınca geçer tabi.

  bu kadar laftan sonra bir ziyaret etmek şart oldu. nankörlük etmemek lazım.
 • - türkçede spil diye bir kelime var mı?

  (bir zamanlar sipil dağı başlığı altında incelenen dağı spil dağı'na taşıtmaya çalışırken eski bir moddan aldığım cevap. sene 2004 gibi)
 • çevre ve orman bakanlığı'na ait kamp alalnındaki 6 - 8 kişilik bungalovları ortalama 100 liraya kiralayarak harika bir haftasonu geçriebilirsiniz. 1 balya da odun satın alıp şömine başında sesten, şehirden, gürültüden, kirden ve stresten uzak harika bir haftasonu yaşarsınız. sabah kalktığınızda mis gibi tertemiz bir hava sizi bekler ve sis yoksa yürüyüş mesafesindeki kır kahvesine gidip ateşte sucuk ve sahanda yumurta ile güne başlayabilirsiniz. sis bastığında kendinizi masal ülkesinde zannedersiniz. sabaha karşı güneş aydınlatmaya yeni başladığında dışarıya bakarsanız vahşi atları görmeniz mümkün.

  tüm bunlar için tek şart var; ya erkek erkeğe kız kıza gibi mono seks olacaksınız ya da evlilik cüzdanınız yanınızda olacak. 2 evli çiftin yanındaki kuzenleri dahi geri çevirdiler soyadları farklı evlilik cüzdanı isteriz diyerek. ama bu seneler önceydi belki kafa yapısı değişmiştir.

  edit: evet değişmiş. artık evlilik cüzdanı sorulmuyormuş. bunu da not edelim gidecek arkadaşlara.
 • 2 gün önce ansızın sabahın köründe gelen telefonla 5dk da hazırlanıp yola koyulduğumuz, her plansız etkinlik gibi mükemmel eğlenceli zaman geçirdiğimiz yer. 1100 metre yüksekliğe kadar çıktık.. kar daha yeni yağmış yumuşacıktı.. 10 metre ilerisinin sisten gözükmediği 'izmir körfez manzarası ' yazan tabela önünde komikli fotoğraf da çekilelim dedik ama çok üşendik.

  şu an ateşler içinde, boğaz ağrısıyla birlikte yutkunmakta zorluk çekerek sonsuz baş ağrısı içinde uykuyla uyanıklık arasında da olsam, içtiğim antibiyotiğin boyutu daha önce hiç görmediğim kadar bile olsa.. bence değdi.. hala bunları gülümseyerek hatırlayıp yazabiliyorum.. çok da eğlendik, çok da güzel eğlendik..

  özet olarak, kar hasreti çekenler için çok güzel gidilesi bi yer, sıkı sıkı * giyinip gidilebilir.
 • anlatılanlara göre manisa sancak beyi iken fatih sultan mehmed'in molla hüsrev ile beraber kamp kurup istanbul'un fethinin hayallarine daldıkları yer. gemilerin karadan yürütülmesi fikrinin burada filizlendiği de söylentiler arasındadır.
 • her önünden geçişimde sersem sersem bakıp azametiyle keyiflendiğim dağ. bu sefer de orasına burasına aşağıya doğru sarkan lila rengi bulutlar asmıştı kendi gibi deli deli. ey manisalılar, size sesleniyorum. "e, tamam biz alıştık ona. hep duruyor işte orada. ne var yani?" demeyin. sırtını dağa yaslamak güzeldir. sevin onu hep. çok güzel lan.
 • cybelle, sybyl ve sibel isimlerinin kokeni olan dağ. (bkz: evet)
 • izmir de yaşanların kar görmek için gittikleri yer
 • orman bakanligina ait iki katli evleri cok ucuz bir fiyata kiralayip kalinabilecek, istenirse orman alaninda kamp da kurulabilecek gidilmesi, cikilmasi kolay dag.