şükela:  tümü | bugün
 • defterin, yaprakları tellerle tutturulmuş biçimde olanı; telli defter de denir buna. bazı kitapların da bu şekilde yayımlandığı vardır.
 • tum defterler boyle olmali dedirten defter.
 • kaplanamaz bu defterler yanları spiralli olduğu için.bir kısım öğrenci azmeder kaplar ama bu sefer ya kap yırlıtır ya da defer rahat çevrilemez hale gelir
  (bkz: defter kaplamak)
 • artik bu defterlerin cogunun kapaklarini daha sert ya da plastik yaptiklari icin kaplamaya cok gerek yoktur. ama bu saglarinin sollarinin dagilmasina engel teskil etmez. cantaya atilan ve ozensizce tasinan her spiralli defterin spirallerinin egilip bukulmesi kacinilmazdir.
 • doğum kontrolüne önem veren defter...
 • kalitesiz modellerde kapakları ve hatta sayfaları spirallerden çıkarak adamı fitil eden defter türü. hard cover modellerde bu problem ortadan kaldırılmış.
 • ciltli defterlerin yerini almış yeni moda defter. ciltli defterlerin başlarında ve sonlarında oluşan, yarısının ince kalması nedeniyle kalemin boşluğa düşmesi ve sizin altına başka bir şey (kitap,defter) koymanızla sonuçlanan sorunu ortadan kaldıran defter türüdür. sayfa yaklaşık 350 derecelik bir dönüşle tur atarak (bkz: bildiğimden değil atıyorum) defterin altına alınır ve tek yüzlü hale getirilerek kullanılabilir. bu ayrıca yerdende tasarruf sağlayarak yanınızda oturan şahsın dirseğinize çarmak suretiyle "öküz çok yer kaplıyosun,toparlan azcık" demeye çalışmasınıda engeller. spiralin diğer anlamının ise defterle hiç alakası yoktur.
 • spiralli defterlerin ayrıca kızlar için değişik modelleri vardır. pasaklı öğrenciler, önlerinde bulunan üç beş kopartılmış yaprakla idare etmeye çalışırken kimi kızlar, her cildi ayrı bir renkten oluşmuş defterlerinde her ders için ayrı bir bölüm ayrı bir renk ayırmışlardır. kapağı şeffaf olması kuvvetle muhtemel bu defterlerin kapağın altında kalan sayfasında kimi özlü sözler veya şiirlerden alıntılar bulabilirsiniz. bu sözlerinde hepsinin ayrı bir renk tükenmez kalemle yazıldığını söylemeye ise gerek bile yoktur zaten..
 • matematik defteri olarak cok elverisli defter turudur. zira cizim yaparken yanda kalan sayfanin alta cevrilebilmesi gibi bi ozellik vardir ki, olayi kolaylastirir. yalniz kazak giydiginizde eger tellerin ucu aciksa takilip facia yaratabilir.
 • icadedilmiş olmasıyla ortalı defteri ortadan kaldıran defter biçimi. (bu meyanda tek ortalı defter de ortadan kalkıyor)
  abc diye bir firma bunların pek hoşlarını üretmektedir. firmayı bulursam ablukaya alacağımdır.
  a4 ebadında; çizgili, çift sütunlu çizgili, kareli ve çift sütunlu kareli olarak çeşitli üretimler mevcuttur.
  fakat siz kırtasiyenin tekine "çift sütunlu spiralli defteriniz mevcut mu" diye sorarsanız ebleh ebleh bakarlar suratınıza ve "bebeğim bu mu" diyip envanter defteri gösterirler. artık vatandaşın nerden bebeği olursunuz, hücre demek sütun demek midir, muallakta kalırsınız ööle.
  bu defterlerin kâğıdı pembe, mavi, yeşil olanları da mevcuttur, çizgileri (yahut kareleri, kareler de çizgilerden müteşekkil değil mi kardeşim, ne yoruyorsunuz beni) mavi, yeşil, pembe hatta mor olanları da mevcuttur.
  bu defterlerin (özellikle alttan üstten sağdan soldan cilt payı -dememeli aslında, göz nizam payı demeli- bırakılıp çizgilendirilmemiş olanlarının) tutulması da pek iç açıcıdır hani. okunması da ayrı bir hazdır.
  siz hiç sayfanın tamamına yazılmış bir kitap okudunuz mu?
  demek ki, defterlerde de kitaplarda olduğu gibi cilt ve nizam payı* olmalıdır. işte bunu ilk defa bu spiralli defterler gerçekleştirmiştir.