şükela:  tümü | bugün
  • araci kurumlarda calisan ve calismaya devam etmek isteyen herkesin belli bir surede gecmesi gereken sinav. ilki 28-29 eylül 2002, temel ve ileri düzey olarak ikiye ayriliyor. kimin gercekten ne bildigini gormek acisindan belirleyici olabilecek, balonlari sondurecek sinav ama maalesef genel mudurler girmiyor!!!!
  • dun ilk sinavinin sonuclari aciklanan, toplamda girenlerin %1'inin bile sertifika alamadigi sinav.
  • sonuçlar açıklandığında dökülen analistlerimizi görünce neden feryat ettiklerini daha iyi anladığımız sınav. önünen gelen stratejist, analist olursa olcağı bu. eee ne demiş atalarımız "böyle borsaya böyle analistler".:)
  • bugün marmara üniversitesi göztepe kampüsünü altüst eden sınav.
    bu sınav yüzünden bütün hocalar gözetmenlikle görevlendirilmiş ve bazı kurslar yapılamamıştır.
  • giderek zorlaşan, her sınav bir öncekinden daha da agır sorular içeren sınav. çok şükür zamanında aldım lisanslarımı, rahatım, ama bu haksızlık değilmi bu sene girenler veya girecek olanlar neden geçen senekilerden daha zor sınavlara sokuluyor. zaten dogru düzgün kimse lisan alamıyordu defalarca sınava giriyorlardı. son sınavda başarı ortalaması taban yaptı gelecek sınavlar
    da ne olacak merak ediyorum.
  • aslinda birden cok tipi vardir ama genel olarak kastedilen 1. (ve bazen de ikinci) tipidir:

1. sermaye piyasası faaliyetleri temel düzey sınavı
    2. sermaye piyasası faaliyetleri ileri düzey sınavı
    3. türev araçlar sınavı
    4. değerleme uzmanlığı sınavı
    5. kredi derecelendirme uzmanlığı sınavı
    6. kurumsal yönetim derecelendirme uzmanlığı sınavı

bu sinavlardan temel duzeyi gecmek icin (zamaninda finansi adam gibi ogrenmis olarak) isletme/ekonomi mezunu olmak, ileri duzeyi gecmek icin ise gerektiginde ineklemek gerekebilir. 3.-6. sinavlar ise adlarindan da anla$ildigi uzere belirli dallar icin gecerlidir; tekniktir. bu sinavlarda $imdiye kadar genel ba$ari oranlari %8-10 arasinda..

http://www.spk.gov.tr/…berduyuru.htm?tur=lisanslama

an itibariyle her sinav icin 75ytl gibi bir miktar gider olarak gelir tablonuza kaydedilmektedir..
  • tam turk i$i bir surec izleyen sinav.
    ilki eylul 2002'de yapildi.
    butun amaci para indirmektir. bana oyle geliyor, darilmasinlar.
    sanirim konunun avrupa birligi uyum sureci ile de alkasi var.

herkes alacak, lisanssiz cali$an kalmayacak, mayis 2005 son, 2 yil sure var falan diyerek kararli girdiler.
    sonra oyunun kurallari, daha dogrusu kararliliklari 40 kere degi$ti. don lastigi oldu.
    gecilemeyen modulleri kursla tamamlama cikardilar, baktilar ba$ari az, lisans alma suresini uzattilar, lisanssiz cali$abilme suresini uzattilar, sinav hakki sayisini artirdilar.

muthi$ para akiyor.
    sinavdan ayri, lisansi teslim almaktan ayri, yenileme kursu denen kurslardan ayri... bu kurslar ocak 2006'da ba$layacakmi$.

lisansi alabilmek icin bir modulu gecme siniri 60, toplam ortalama geregi ise 70 puandir. moduller genellikle 25 sorudur. bu daminimum 15 yapmak demektir. haliyle 1 soru 4 puandir. yanli$lar dogruyu goturmez. 5 kitapcik sistemi ile osym standardinda yapilir.

sinavlar hakkinda teknik anlamda goru$um ise $udur:
    sorular toplamda kolay.
    lakin cali$madan gecilebilecek modul yok denecek kadar az.
    cali$acaksin ama nasil?

elindeki tugla gibi notlardan "test sinavina uygun" yerleri gorebilen, konulardan cikacak soru sayisi tablosunu onune alip, bunlari notlarin ve konularin uzunlugu ile kiyaslayarak verimli cali$an zeki adamlar, sadece sinavlardan 1 gun once, toplamda bir 5-6 saat net cali$arak, 3 ila 4 hakta (toplamda 7 hak var) istedikleri lisansi alacaklardir. bunu 8-9 modul olanlar icin yaziyorum. bir de ortak modullerden dolayi daha az sayida girilenler var, bunlar da olsa olsa 2 hakta bitirilir.

ama okuyup okuyup, "- uzunmu$!" falan diyen, duz yazilarin nasil test sorusu yapildigini sezemeyen, buradan toplam notun %70-80'ini eleyemeyen, sinav esnasinda icabinda ba$ka testlerdeki sorular ile bile "- bu boyleyse bu bu olamaz, demek ki $u da degil..." falan gibi mantik yurutmeleri dogru uygulayamayan klasik baki$, hem cok cali$mayi hem de ba$arisizligi getirebilir. cok sayida zorlanan adam var. her sinavdan once bir hafta izin alip deli gibi cali$anlar var. iznini zehir edenler var.
  • giderek zorlaştırılan sınav, baktılar çok az insan geçiyor ve bu sertifikayı almaları lazım, insanları bir kaç kez sınava sokarak iyice yolmaya çalışıyorlar, 75 milyonlu ne masraf var anlamıyorum . her şey internetten oluyor posta masrafı bile kalmadı. bende var bunlardan iki tane kazandım sınavları ama almak için istenen belgelere ve paraya kıyamıyorum, sınavı geçtiysem verin benim sertifikamı nedir ya finans sınavına girdik diye para basıyor degiliz herhalde. ortalık sertifikasız finansçı bankacı kaynıyor ne demeye aldırdınız bunları bana.
  • turkiye sermaye piyasasi araci kuruluslari birligi bu konuyla ilgili egitimler vermektedir. hazirladigi ders notlari siteden indirilebilir.

http://www.tspakb.org.tr/…ktopdefault.aspx?tabid=95