• senaryo nasıl yazılır adlı film.

mcavoy muhteşem oynamış. diğer oyuncular 0.

bir eksiklik var gibi sanki denilmiş hep. evet bir şey eksik. o şey sanıyorum ışık ve müzik kullanımı.

bir de mekanların aşırı dar olması. hani bir kaçırılma hikayesi elbette ama bu darlık üzerine çökücü bir darlık değil de basitleştirici bir darlık gibi sanki. the room filminde de aynı tarz darlık vardı ama orda hissediyorduk o bunalmayı.

burda hissedemiyoruz çünkü ordan çıkıyo oraya giriyor kim nerde napıyor tam odaklanamıyoruz. karakterlerin yaşadığı o bunalmayı ve korkuyu tam hissedemiyoruz. bunun 1. sebebi dediğim gibi yan rollerin 0 oyunculk yapması 2. sebebi de sürekli bi gezinme ve atmosfer oluşturmada eksiklik var.

hani ne bileyim şamalan senaryoyu yazsa da başkası yönetse daha mi olurdu diye düşünmeden edemiyor insan.

sonuçta güzel bir film. unbreakable sequeli şamalan üniverse'ün oluşacağını da glass filminin fragmanı çıkınca anlamış olduk. merakla bekliyoruz efendim.
  • basarili bir psikolojik gerilim filmi
  • adamlar 16 yıl sonra devam filmi çekebiliyorlar, biz daha yarınımızdan emin değiliz :(
  • herseyi koy bir kenera ki sadece ve sadece mcavoy un oyunculugu icin bile izlenir adam gercekten cok buyuk oyuncu ...

film ise benim icin gercekten mukemmeldi..
  • (bkz: m. night shyamalan) bu abiden (bkz: the last airbender)'ı katlettiği günden beri derin derin nefret duyuyordum. hala daha sevmiyorum. hehe

ama (bkz: glass) oyuncu kadrosuna dayanamayıp, sonunda gidip filmi izledim. tabi glass'ı da izleyeceğim.
    (bkz: samuel l. jackson) god bless you...

(bkz: james mcavoy) gerçekten parlamış, tek kelime inanılmaz. filmi yürütmüş, büyütmüş, almış götürmüş yani.

kaliteli senaryo, kaliteli oyunculuklar, kaliteli film. 7.5/10

ve yine değinmeden geçemeyeceğim;
    (bkz: the sixth sense) ve (bkz: the last airbender)'i çeken insan aynı kişi olamaz.

çocukluğumun katili.
  • filmi izlemekten ziyade james mcavoy nin muhteşem oyunculuğuna kilitleniyorsunuz resmen. adamın anında farklı bir role girdiğini görünce sessizce hassiktir çekebiliyorsunuz.

--- spoiler ---

farklı kişiliklerde beynin farklı kimyasallar salgıladığını öğrendiğimde elimdeki sigara resmen yere düştü. vay canına !
    --- spoiler ---
  • devam filmi gelmiştir (bkz: glass movie) hemi de samuel jackson ve bruce willis eklenerek!
  • sonuna bakılırsa devamı da çekilecek gibi.
  • geçtiğimiz senelerde çoklu kişilik bozukluğu ile ilgili bir makalede, hastanin birinci kişiliğinde iken görebildiğini ama ikinci kişiliğine geçtiği anda gözlerinin görmediğini yani kör olabildiğini okumamla hayretler içerisinde kalmıştım ve bu makaleye konu olan kadın meğer bu filme ilham olan kadının ta kendisi imiş.

şimdi bu filmle birlikte öğreniyoruz ki kişilik bölünmesi yaşayan kimselerin beyin kimyasalları ile birlikte fiziksel rahatsızlıkları da değişebiliyormuş. film beni çok etkiledi ve başrol oyuncusu muhteşem bir oyunculuk sergiliyor filmin akıcı senaryosunun yanında.
  • james mcavoy'un oyunculuk dersi verdiği film olmuş.
    daha bitirmedim bile, ortasından yazıyorum duramadım.
    müt-hiş.

--- aşağıda çok ağır spoiler var gerçekten ---

ben film hakkında çok bişey okumadan, fragmanından psikolojik gerilim filan zannederek başlamıştım. işte kişilik bölünmesi, müthiş süper ilginç bir klinik vak'a görücez diye.. böyle supernatural bişeye bağlandığını bilmiyordum yani başta. o yüzden sonda abimizin duvarlara filan tırmanmaya başlaması bende bir "eaah kapatıyorum lan" hissi yaratmadı değil. fakat final sahnesindeki cümleyle anladım ki glass'e bu yüzden ve bu şekilde bağlıyorlar, o zaman tamam dedim. onu da majör heyecanla bekliyorum zira.
    --- spoiler ---
hesabın var mı? giriş yap