şükela:  tümü | bugün
  • ingiliz yapimi kötü bir blade runner ve alien karışımı bilimkurgu filmi... rutger hauer başrolde.
  • çok kısa, saniyeden de kisa süren bir eylemi anlatmakta kullanılan ingilizce deyim..
  • (bkz: salise)
  • 1992 yapımı aksiyon-bilimkurgu film. hikaye küresel ısınmanın etkisiyle kırk gün süren yağmurların londra'yı sular altında bıraktığı karanlık bir "gelecekte" geçiyor. rutger hauer yıllar önce ortağını öldürüp onu depresyon ve alkolizmle başbaşa bırakan bir katilin yeniden cinayetlere başlaması üzerine uzaklaştırıldığı polisliğe geri döner. tipik yoldan çıkmış polisimize yine tipik olarak onu toparlayacak bir ortak verilir ve sevimsiz ikili katilin peşine düşer.

    suyun diz seviyesinden aşağı inmediği karanlık sokaklar, çelik kapıları ve sıkı güvenliği ile robocop'takine benzeyen polis merkezi ve temiz hava soluma istasyonları gibi ögeler filme az bütçeyle belirli bir atmosfer sağlamış. benim gibi iyi niyetliyseniz, rutger hauer'in ev niyetine kullandığı mezbelelikte uçuşan güvercinlerin bir blade runner göndermesi olduğunu düşünebilirsiniz. bu arada söylemek gerekir ki, rutger hauer kafadan kopmuş polis tiplemesini çizerken işin biraz cılkını çıkartıyor. bir aylık bulaşığın arasından bulup çıkardığı fincanın dibindeki muhtemelen küflü kahveyi içip kan banyosuna dönmüş bar tuvaletlerinde yerlere yatmaktan çekinmeyen kahramanımız dişini fırçaladıktan sonra ağzındaki macunu temizlemeye bile tenezzül etmeyen çetin bir fındık. lethal weapon'daki mel gibson tarzı bir kendini yok etme eğilimi bas bas bağırıyor amcada.

    aslında senaryo yazılırken daha fazla birşeyler yapılmak istenmiş, ama yapımcılar ayrıntıya girmekten kaçınmış ve işi kısa kesmiş gibi bir hal var. hani hikayede yer yer öne çıkan burç sembolizmi, sular altında kalan bir şehirde işlenen cinayetlerin gelgitle ilişkili olması filan gibi bir takım oltalar atılmış ortaya ama biz daha o oltalara takılamadan başka sahneye atlamak durumunda kalıyoruz. sonuç olarak, fazla bir beklenti taşımaksızın boş vakit doldurmak için izlenebilecek bir film. film izlemeyi boş vakit doldurma eylemi olarak görmüyorsanız bu filmden keyif almanız için halihazırda türün takipçisi olmanız gerekiyor.
  • çocukluğumda bir gece vakti ev ahalisi uyuduktan sonra gizlice izlediğim ve etkilenip üç buçuk attığım film. kanal d`de yaratık avcısı adıyla yayınlanmıştı. hey gidi günler.