şükela:  tümü | bugün
 • adsl teknik servis elemanlarının splinter dediği alet. bu kadar çok insanın bu alete splinter demesinden, toplumumuzda splinter ustanın aslında ne kadar saygıdeğer bir yere sahip olduğunu anlayabiliriz sanırım.
  tamam saygıdeğer olmasa bile herkes tanıyor kendisini en azından. o kadar ki annem elemanların splinter aşağı splinter yukarı konuşması üzerine gitmelerinin hemen ardından splinter fare değil miydi kızım diye sordu.
  gerçi belki bu noktada o kadar ki demek yanlış olacaktır, çizgifilm meraklısı bir insanın annesi de çizgifilm kahramanlarını tanımaya daha yatkın olacaktır.
 • adsl hat kalitesini oldukça etkileyen kutucuk.

  elimde olan 4 splitter'ın snr margin değerleri şöyle;

  made in china yazılı olan 11,
  s-link marka 16 ,
  modemin yanında gelen 17,
  diğerlerine göre daha ağır olan l s e marka splitter ise 18 değerini verdi.

  splittersiz ise 19 değerini aldım. eğer hat kaliteniz düşükse, kopmalar ve dalgalanmalar yaşıyorsanız splitter'inizi kontrol etmeyi unutmayın.
 • adsl yardım hattındaki kadının inatla splinter dedigi minik alet.
 • telefon hattınız modeme bağlıyken telefonla da konuşabilmenizi sağlayan aparat. splitter olmadan da doğrudan telefon hattınızı modeme takarak internete bağlanabilirsiniz. ama aynı hat üzerinden internete bağlıyken telefonu da kullanmak istiyorsanız splitter kullanmanız şart.
 • adsl modemin kullandığı frekans ile bizin telefon hattı ile yaptığımız görüşmelerin frekanslarını birbiri üzerinde etki etmeyecek şekilde "ayıran" (ki kelime anlamı da budur) küçük elektronik devre...
 • adsl modemin yaptığı gürültüyü filtreleyerek cızırtıları duymamızı engelleyen; bu sayede konuşmamızı sağlayan küçük kutucuk...

  bir girişi iki çıkışı mevcuttur:

  modeme giden uç herhangibir filtrelemeye uğramaksızın direk giderken telefona giden uçta filtreleyici vardır...

  yani modem telefon hattına herhangibir yerden bağlıyken (splittersız direk bağlantıdan bahsediyorum); telefonla paralelden konuşmak için hat splitter girişine bağlanır telefonsa splitter'ın telefon çıkışına bağlanır. ve rahatça konuşulur...

  özetle: splitter telefonla konuşabilmek için telefon'dan önce takılan filtreleyiciden başka birşey değildir...

  hem modemden önce splitter hemde paralel telefonundan önce splitter kullanan parasını sokağa atmış olur...
 • kibrit kutusu kadar olan ebatına rağmen hayli iş yapan alet. az laf çok iş bi yerde..
 • çalışmaması/bozulması halinde telefonun ahizesi her kaldırıldığında bağlantının ağzına sıçılır.
 • paralel olan telefonlardan her birine birer tane baglandiginda, telefonlardan birinde adsl modem veri alisverisi yaparken digerinde olusan gurultuyu onleyen alet.