şükela:  tümü | bugün soru sor
 • daha çok borderlinelarda gözlemlenen, bi savunma mekanizması.. insanlar misal, diğer insanları ambivalans olarak değerlendirir, yani bi insan hem iyi, hem de kötüdür, iki özelliği de bünyesinde bulundurur.. borderline ise, dünyaya bu şekilde bakmaz.. onlara göre bişii ya iyi/güzel vs.. ya da kötü/çirkin vs..dir.. bu savunmanın daha küçükken inşa edilmeye başlandığı biliniyor.. çocuk kendisine zarar veren kişi/durum/şeyleri kötü olarak, hoşuna giden şeyleriyse ii olarak hafızasında konumluyor-
  bunlar aynı şeyler için de geçerli olabilir: misal, çocuk beklediği tepkiyi göremediği annesini kötü-anne olarak algılarken, bi süre sonra beklediği tepkiyi veren annesini bu defa ii-anne olarak algılar.. ilginç olansa bu iki durum, bilinç düzeyinde yan yana bulunsa bile, çocuk bunları asla aynı anda kabullenemez..
  büyüdüğündeyse, bu durum devam eder: bi borderline yeni/bi süredir tanıştığı/karşılaştığı kişi/durum/şeylere başka bi savunma mekanizmasını, ilkel idealleştirmeyi, uygular.. buna göre o şey sonsuz iidir.. ancak, herhangi bi sorun çıktığında splitting devreye girer ve bpd, kendini korumak için bu defa değersizleştirmeyi kullanır..
  kötü di mi??
 • aslinda iyi anne/kotu anne yoktur, iyi meme/kotu meme vardir, kotu meme de olmayan memedir der melanie klein. bu iyi meme/kotu meme konusu milletce cogu turk erkeginin ve dolayisiyla turk kadininin hayatini mikip atmis bi konudur ve vakit olan bi zaman uzuuuun uzun anlatilmasi gerekmektedir.

  yapilmisi varmis ya: (bkz: #28445899)
 • bebeğin dünyayı kesin çizgilerle bölerek iyi ve kötü şeklinde algılamasıdır. hem nesne hem kendilik tasarımı için geçerli. egonun amacı iyi ve kötüyü ayırıp iyiyi kendinde bırakırken kötüleri dış dünyaya atmaya gayret etmek
 • yarılma da denilen ve ne yaptığını biraz olsun kestirebilen insan için, bazen gerekli olan savunma mekanizmasıdır. borderline ve psikotik kişilik yapılarında yoğun olarak kullanılır. nevrotik birinin splitting'i kullanmayacağı söylenmektedir. fakat geldiğimiz yüzyılda, saf nevrotik yapıdan eser kalıp kalmadığı da tartışmalı olduğundan ötürü bu bilginin kıymeti tartışılır.

  ilkel bir savunma mekanizmasıdır. ve bu kadar ilkel bir savunma mekanizmasını kullanmak, yoğun bir regresyon * yaşandığının göstergesi olabilir. zira splitting dediğimiz şey iyi meme/kötü meme ayrımından gelir. annenin memesinin iki farklı yüzü vardır. besleyen, doyuran, bakım veren yüzü ile, kıçınızı yırtana kadar ağlasanız da bir türlü gelmeyen, hayal kırıklığı yaşatan, aç bırakan, gaz yapan, can yakan yüzü. bu ikisinin aynı şey olduğunu bilmezsiniz. bir olması gerektiği zamanda orada olan meme vardır, bir de asla orada olmayan. birini sever, birinden nefret edersiniz. biri doyum sağlar, biri zarar verir. ikisinin aynı meme olduğunu anladığınız gün, hayatın gerçeğini öğrenirsiniz. evet bunu daha meme emerken öğrenirsiniz. en önemli nesneler, hem iyi, hem kötü olabilmektedir. gri'yi öğrenirsiniz. gri, depresif pozisyon geçmenize sebep olur. ayrıntılı bilgi için (bkz: melanie klein)

  meme emdiğiniz döneme regrese olacak şiddette şeyler yaşamanız belki sizin suçunuz değildir. belki insanlar gerçekten ya sadece iyi, ya da sadece kötüdür. belki aynı anda hem bu kadar iyi hem bu kadar kötü olmak, esas psikotik olandır. ya da belki bazı insanların tamamıyla kötü görülmek zorunda oldukları bir an gelir. o insanların iyilikleri, kötülüklerinin altında ezildiyse ve o kötülük, sizi delirtecek noktaya geldiyse.

  bazı problemli gözüken savunmaları düşürmemek gerekir, zira o savunmalar, çok daha büyük problemlerin ortaya çıkmasına yapıcı bir biçimde engel oluyor olabilir. evet, splitting, yetişkinlikte de kullanılabilen bir savunma mekanizmasıdır. ama ruh hastası olan siz olmayabilirsiniz.

  korkmayın. yarın.
 • (bkz: document splitting)
  (bkz: sap)
 • tr. bölme.

  en ilkel savunma mekanizmalarındandır.
  nesne ilişkileri teorisine göre yoğun olarak yaşamın ilk iki yılında kullanılır. bebek kendisine haz veren iyi nesneler ile hazsızlık yaratan kötü nesneleri psişik yapısında ayrı ayrı kompartımanlara yerleştirir. böylece haz veren iyi nesneler kötü olanların yıkıcılığından korunmuş olur.
  gelişim sürdükçe çocuk ebeveyninin davranışına göre ayırdığı kendisine ait iyi ve kötü nitelikleri de “iyi ve kötü ben” olarak ayırır.
  yıllar geçtikçe çocuk saf iyi ve saf kötü olmadığını, başta annesi olmak üzere dışsal nesnelerin iyi ve kötü görünen yanları olduğunu anlar. böylece bölünme ortadan kalkar ve iyi-kötü özelliklerin tek bir nesneye ait olduğu kabul edilir.

  borderline kişilik bozukluğu ve narsisitik kişilik örgütlenmesinde (sınır kişilik) bölünme mekanizması erişkin hayatta kullanılmaya devam edilir. bu tür hastalar dünyayı siyah-beyaz olarak görür ve kendi benliklerini de bütün ve devamlılığa sahip tek bir ben gibi görmezler.
  ideal nesneler ve ideal ben değerleri ile değersiz nesneler ve değersiz ben değerleri ayrı kompartımanlarda tutulmaya devam edilir..
 • borderline kişilik bozukluğunda dikey (iyi-kötü) bölmeleme narsistik kişilik bozukluğunda yatay bölmeleme( kendilik ve nesne) mevcuttur.