şükela:  tümü | bugün
  • log dosyalari, config dosyalari, diger uygulamalardan gelen alert mesajlari ..vs... gibi onlarca farkli kaynaktan gelen bilgileri gercek zamanli olarak analiz edip, indexleyen ve daha sonra icerisinde arama yapmaya yarayan bir uygulama.

http://www.splunk.com/
  • (bkz: spelunk)
  • google'a benzer basit bir arayüzden kullanılan bilgi sistemleri kaynaklı her tür veriyi indeksleyip görselleştirebilen bir program...

dahice ancak pahalı gibi biraz...
  • (bkz: sumologic)
  • (bkz: logstash)
  • hayvan gibi pahali, lisansi el yakar, 50 gb ye kadar forwarderlari ücretsiz biliyorum, lakin 50 gb hic bi sey. elastic search ile v.s. open source alternatifleri yapmak mümkün, ancak splunk kadar kullanisli midir bilmiyorum, denemedim. güzrl, kullanisli tool splunk.
  • bigdata üzerinden veri tekilleştirmesi yapıp kullanıcılara basit arayüzlerle analiz imkanı sunan çok oturaklı ve anlamlı bir analiz programı. kullanımı da oldukça pahalı daha user friendly olmasını bekliyoruz. oms arkadasından koşarak geliyor microsoftun desteği ile yakalayıp tokatlaması bir kaç yılı bulabilir.
  • o degilde login ekrani bu kadar kil bir sey mi olur.

login tusuna basarsin bi feedback yok. abi sunu dusunemediniz mi ya? yemin ederim, bi spinner koy bisey yap. oturmus 1 dakika bekliyo insan, ulan acaba calismadi mi diye soruyor.

sonra bidaha tikliyosun falan filan... olmaz yani boyle.
  • piyasada bulunan muadillerini, arcsight ve qradarı performans, kullanım kolaylığı ve yönetilebilirlik konularında tokatlayan* sıemdir. fiyatının hakkını verirken, türkiye'de bu lisans fiyatlarına para yatıracak ticari firmalar var mıdır, büyük bir soru işareti.
  • bir siem'den fazla bir log framework'üdür. farkli uygulamalar kurarak logu hamur gibi yogurabilirsiniz.
    hatta isletim sistemi performans monitoring cözümü olarak dahi kullanabilirsiniz.****