şükela:  tümü | bugün
 • spoil eden ki$i/$ey.. (bkz: spoil etmek)
 • bir kitabin, filmin vs. daha once okumamis/seyretmemis olanlar icin rezil edecek kadar anlatildigi yazi da spoiler olarak gecer.
 • porno filmler için geçerli olmayan kavram.
 • sözlüğün genel zeka seviyesini gösteriyor bize. troll'ler var, biri spoiler veriyor. hatta öyle bir başlık açıyor ki başlığı okuduğunuz anda spoiler'a maruz kalıyorsunuz. hadi eleman mal, troll, çocuk vs. peki sözlükçü, sen ne yapıyorsun?

  gidip spoiler başlığının altına "çok kızdığım spoiler" diye entry giriyorsun. yani ne oluyor, başlık üstte kalıyor. daha çok kişi spoiler'a maruz kalıyor. baştaki eleman troll, sen ise kusura bakma ama bildiğin gerizakalı oluyorsun bu hareketle.
 • deve kadar reklamları insanların gözüne gözüne sokmayı, sağ frame'i kimsenin görmek istemediği çer çöple doldurmayı bilip spoiler gizletecek 3 satır kodu yazmaya erinmek nedir?

  reddit'te var bu mesela, spoiler parantezine aldığın her şeyi karartıyor, ancak üstüne tıklayınca görülüyor. 20 yıllık kitapların bile spoilerını vermek yasak, paranteze alıp gizleyeceksin. zaten edebiyatla ilgili subredditlerde insanların çoğu görgüsüz çomar değil de medeni olduğundan 30 yıl önce yayınlanmış kitapların bile en ufak spoilerlarını tag atıp gizliyor. onları daha okumamış, fantastik kurgu okumaya yeni başlamış kişilere saygı, genel bir görgü kuralı olarak. eskaza ufak bir spoiler kaçıran olursa moderasyon müdahale edip siliyor o entryleri zaten. orospu çocukluğu yapmak için kurallar kendilerine kibarca hatırlatılmasına rağmen dinlemeyip spoiler verenleri ise anında banlıyorlar.

  sanırım boş beleş hayatlarında başka hiç bir eğlencesi olmayan, ruhu ergen kalmış tiplerin bir nevi ilkokul bebelerinin milletin kapı zillerini çalıp kaçmasına denk bir eğlencesidir bu spoiler verip kaçma olayı.

  ancak ekşi sözlük nüfusunun demografisi para kazanmak uğruna değiştirildiği için çoğunluk reddit'in kitap ve edebiyatla ilgili subredditleri gibi kültürlü ve medeni insanlardan değil, spoiler verip milleti sinir ederek boş beleş hayatına heyecan katan 20 yaş altı ergenler den oluşuyor, o yüzden ekstra dikkat edilmesi lazım.
 • porsche'de 120 km/s uzerine ciktiginizda otomatik olarak acilan aksam. acilirkenki goruntuye bakinca orgazmdan daha keyifli anlar ba$ligini hatirliyor insan.
 • ing. bokeden
 • şahin' lerde standart olarak sunulması gereken aksesuar (bkz: müşteri memnuniyeti)
 • sözlükte nedenini anlayamadigim bir sekilde garip garip yerlerde kullanilan hede. millet anlamini mi bilmiyor, yoksa komik olmak icin filan mi yapiyor bilmiyorum.

  bir örnekle pekistirelim hemen; adam mesela bim'den bi sey almis, cok ucuzmus bu, tadi da güzelmis, entry'si söyle oluyor :

  "süperötesi, orgazmik gofret.

  ---spoiler---

  yakininizdaki bim magazasinda bulabilirsiniz!!!1111!!!11!!!

  ---spoiler---"

  kardesim, bilmiyorsan niye kullanacagini, kullanma. alla alla. kullaninca daha iyi yazmis olmuyorsun, kizlar teklif etmiyor, hayatinda önemli degisiklikler olmuyor.
 • geçen gün bir dizi karakteri hakkında şöyle bir spoiler'a rastladım;

  --- spoiler ---
  ölmüştür.
  --- spoiler ---

  amk böyle ilk cümlede yazılır mı? okumamak imkansız resmen. rica ediyorum biraz daha cümle içinde kullanın, boşluk bırakıp kullanın, ne bilim böyle yapmayın işte. azıcık zevkimiz kalsın