şükela:  tümü | bugün
  • tek bir tanesi gerçektir.

--- spoiler ---

bir gün hepimiz öleceğiz laaaan !!!

--- spoiler ---

ha dip not: tüm şakirtlerin amk.
  • geçen gün bir dizi karakteri hakkında şöyle bir spoiler'a rastladım;

--- spoiler ---
    ölmüştür.
    --- spoiler ---

amk böyle ilk cümlede yazılır mı? okumamak imkansız resmen. rica ediyorum biraz daha cümle içinde kullanın, boşluk bırakıp kullanın, ne bilim böyle yapmayın işte. azıcık zevkimiz kalsın
  • yorumlarına filmde/dizide geçen olayları kattığında belirtilmesi gereken sözcük.
  • yıllardır neden isteğe göre kapatma seçeneğinin sunulmadığını anlayamadığım yarak ötesi olay. şu lanet butonla dizi keyfimizin anasını sikiyorsunuz ey sözlük halkı. az biraz vicdanlı olun.

ssg, sana da iki çift lafım var. git ekşi++'yı yapan adamdan bir şeyler öğren. ayıp sana.
  • twitter ve facebook'ta kaçınması çok zor hede. az önce bir arkadaşım adeta durumu kabullenmiş bir şekilde ne yaptığını yazıyor duvarına:

breaking bad spoiler içerir.

--- spoiler ---

'gideyim de walter white'ı bir de ben öldüreyim.'

--- spoiler ---
  • 90ların ünlü friends dizisinin 4. sezon finalinde allahı yapılır bunun.. adamlar dizinin jeneriğini değiştirip son bölümde olacak ne var ne yoksa hepsinden birer sahne kolajlamışlardır... istemezsen seyretmeyebilirsin bile diziyi anlaşılır ne olacağı zaten...
  • sözlükte en çok tartışılan meselelerden birisi. kurallara uymadan spoiler verenler eminim altıncı his filminin sonunu herkese gıcıklığına söyleyen tiplerdi. hepsinden nefret ediyorum.

spoiler başlık açanlar ayrı, direkt spoiler ibaresi vermeden bilgileri döşeyenler ayrı ama benim özellikle gıcık olduğum bir tip daha var. bir tarihteki entrysini 1-2 yıl sonra editleyip o 1-2 yıl sonraki bölümlere ait spoiler verenlerden spoiler ibaresi koymalarına rağmen nefret ediyorum.

ya kardeşim ben tek tek her entry editlenmiş mi diye kontrol etmek zorunda mıyım? en son izlediğim bölümün yayınlandığı tarihe kadar ki entryleri okuyorum ve sen oraya taa 1-2 yıl sonraki bölümden spoiler koyuyorsun, üstelik hiç uyarmadan. ya spoiler ibaresinin başına hangi bölüme ait spoiler koydugunu belirt, ya da git yeni bir entry yaz. o yazdığın entryde önceki yazdığın entryle alaklı bir şeyler söyleyeceksen, "bakınız" ver.

demek ki her entrynin editlendiği tarihe de bakacağız, sonra okuma zevki nerede kalacak, onu bilemiyorum.
  • cambridge üniversitesi’nin sözlüğünde şöyle tanımlanıyormuş:

kendisiyle aynı kategoride bir başka çalışmaya yönelecek ilgiyi yok etmek amacıyla onun ‘sunumundan hemen önce’ veya ‘onunla aynı anda’ yazılan gazete yazısı, yapılan televizyon programı.

tam olarak neyin spoiler sayılabileceği, neyin sayılmayacağı konusunu radikal'den tayfun atay, bir yazısında ele almış:

http://www.radikal.com.tr/…iler_simarikligi-1156529
  • bugün breaking bad dizisi için henüz tüm bölümleri izlememiş olan benim gibileri hiç düşünmeden ulusal haber kanallarında (milliyet de vardı ancak kaldırılmış sanırım) verilen bir haberdir. yahu arkadaş hadi haberin içeriğinde hayvani spoiler vereceksin anladık, haber değeri var. da hiç mi düşünmüyorsun manşetten başlık olarak veriyorsun bu haberi. bence bu kadarının insanları rahatsız edebileceğinin tahmin edilebiliyor olması lazım. şimdi manşetten kaldırılmış ancak haber linki şöyle. bu arada duyduğuma göre benim gibi birkaç arkadaş daha mağdur. millet spoiler manyağı olmuş resmen.

--- spoiler ---

http://www.radikal.com.tr/…ir_gibi_gomduler-1156598

--- spoiler ---

edit: milliyette de hala duruyor haber. milliyet caddede ana haberlerin içinde.

--- spoiler ---

http://cadde.milliyet.com.tr/…i-cakir-gibi-gomduler

--- spoiler ---