• elimde 1 liraya aldığım suyum olduğu için inanmadığım iddia. pahalı denilen ayakkabılar asgari ücretin yarısı kadar, bak diğer yarısı cebinde duruyor. böyle bir takım aslı astarı olmayan iddialarla hükümeti töhmet altında bırakamazsınız, çıkar göster telefonunu desem en az 3 yıllık ve 2.000 liralık telefonun vardır kesin. her gün simit yesen açlıktan ölmezsin, çok nankörsünüz.

edit: hâlâ mesaj atıp pandemi yüzünden iş bulamıyorum diyenler var, hükümet bana kapanma boyunca her ay 3.000 lira maaş verdi hibe olarak, kömür ve makarna yardımı yaptı, maske verdi bedava. bu 128 milyar dolar nereye gitti sanıyorsunuz? bakın oturduğum yerden entry girerek 20 lira kazanıyorum, fahrettin bey sağolsun anlık yatırıyor hesabıma.
  • sadece avm’lerde geçerli. eminönü’nde eyırmeks 40 lira. hemi de tabanı laylonlu.
  • 2007 - yuh ya 100 liraya ayakkabı mı olur?
    2010 - yuh ya 200 liraya ayakkabı mı olur?
    2014 - yuh ya 300 liraya aykkabı mı olur?
    2017 - yuh ya 500 liraya ayakkabı mı olur?
    2021 - yuh ya 1000 liraya ayakkabı mı olur?

bizi kıskanan dünya ülkelerinde ise tüm bu fiyatlar her yıl 30$\€ civarındadır.

düzeltme: yurtdışı fiyaflarıyla ilgili uyaranlar olmuş teşekkür ederim. yurtdışı 30€/$ olarak "standart" modelleri kastediyorum. yoksa mesela nike revolution 5 45- 50€, airjordanlar falan da 60-65 €/$ bandında.
  • uzun süredir spor ayakkabı almadım. bir süre converse giydim, bir süre yat ayakkabısı denilen timberland'in en babasını ürettiği ayakkabılardan giydim ve elbet kış ayları da bot giydim.

bir şekilde bu spor ayakkabılardan almamız gerekti ve fiyatları öğrenince güzel bi siktir çektim içimden.

elle tutulur marka model ayakkabıların fiyatları: 300, 350, 425, 260 tl falan. tamam kur etkisi illa vardır ama bu nasıl fiyatlama anlamak güç. ayrıca kim alıp giyiyor lan bunları.
  • fiyatlardan hala markaları sorumlu tutanları gösteren başlık.

arkadaşlar dün bi market broşüründe 4kg yağ fiyatını 66 tl olarak gördüm 66 tl. sorun sizce markalarda mı gerçekten.

"bu yağcılarında logolarını bastığı en ufak litre bile çok pahalı."
  • yaşadığım şehrin en büyük spor ürünleri satıcısında çalışıyorum ve bir çok ürünün geliş fiyatını ilk elden görmüşlüğüm var. müşterilere her ne kadar bu zamları adidas nike ne bilim salomon yapıyor desek de o zamları bizzat firmalar yapıyor.
    o bize 500 600 tl gibi rakamlara satılan ürünlerin geliş fiyatları 200 250 tl bandında.

bu gözler 2.000 tl'ye satılan the northface montun geliş fiyatının 450 tl olduğuna şahit oldu.

not: indirimden bir ürün alıyorsanız ve bu ayakkabı ise dilin içindeki etikette imal tarihi yazar ona dikkat edin, 8-9 senelik ayakkabıyı kakalamasınlar. bu ürün tekstil ise de bel kısmının içinde bulunan o hepimizin belini kaşındıran etiketlerde imal tarihi bulunur. 7 senelik tshirt 5 senelik şort sizi 2 ay götürmez.
    hani diyorsunuz ya hemen dağıldı, hemen rengi soldu vs. sebebi bu işte
  • dolar/euro bunlar tırı vırı.

reklamın ve marka değerinin arkasına saklanmış birkaç firmanın kerizleri yolmasıdır.
    o ayakkabıların net maliyeti 20 doları geçmez. (ki buna nakliye, ayakkabı vitrinde sergilenirken harcanan elektrik vs. dahil)

sonuç olarak mağaza karını bile koyunca maksimum fiyatı 100 tl olan ayakkabıya 400 tl fiyat çekip %300 kar etmeye çalışmalarıdır.

piyasada 400 tl olan ayakkabının muadili yan mağazada 175 tl'ye var. araştırmadan almayın.
  • çok güzel bir analiz var nike ve adidas'ın maliyet yapısı ile ilgili:
    spor ayakkabı maliyetleri

adidas 100 lirık ayakkabıdan 2 lira, nike ise 5 lira kazanıyormuş aslında.

100 liranın dağılımı ise şöylemiş:

adidas
    21 üretim maliyeti
    5 sigorta, gümrük, nakliye
    8 pazarlama
    13 sabit masraflar ve diğer maliyetler
    1 vergi ve harçlar
    2 adidas karı
    50 perakendeci marjı

nike
    22 üretim maliyeti
    5 sigorta, gümrük, nakliye
    5 pazarlama
    11 sabit masraflar ve diğer maliyetler
    2 vergi ve harçlar
    5 nike karı
    50 perakendeci marjı

bunlar etiket fiyatı elbette. bu sayede perakendeci %50'ye kadar indirim yapabiliyor ve zarar etmiyor.
  • bu haftasonu benim de dikkatimi çekti. ıs gereği spor ayakkabı giyemedigim için haftada 1-2 gün giyebildigim spor ayakkabılar haliyle 4-5 sene götürebiliyor. kendimi bildim bileli de adidas originals serisi giyerim. üniversitede sürekli giydiğim için her sene alırdım.

o zamanları hatırlıyorum da, beyaz samba alırdım sonra siyahta olsun diye gider rom alırdım. bunu ailemin gönderdiği cuzi harcliklarla alirdim hem de. eşofmanla da giyerim diye superstar alırdım mesela. dolabımda 2-3 çeşit adidas original olurdu yani öğrenci halimle. bunların da bana yük olduğunu hatırlamam. 6-7 sene önce..

haftasonu bir spor ayakkap alayim diye boynere gittim. alışkanlıkla adidas reyonuna gittim. elimi attigim ayakkap tam ayak numaramdı denedim oldu. baktigim ayakkabı stan smith ti. bide daha ince bisey olsun diye farklı renkte gazelle baktım. dedim ya öğrenciyken 2 tane alırdım şimdi çalışan adamım tuzum kuru. fiyata falan bakmıyorum yardiriyorum. neyse sonra ne olmuş bunların fiyatları dedim o da ne amk. stan smith 569 tl. bildiğin öğrenciyken alabildigim stan smith ile şimdi çocuk okutuyorsun. gazelle de alırsam baya 800 tl falan oluyor iki ayakkabı. oha lan. bu ayakkabılar bu kadar pahalı değildi olm. tövbe estağfurullah bisey olmuş fiyatlara. neticesinde alamadım ayakkabıyı. gittim hummel falan baktım. çünkü benim üni.de 100 tl civarı verdiğim şeylerin şimdiki değeri max 200-250 tl olmalı. olm 569 tl ne lan ayağımıza giyiyoruz bunları. çok değil 6-7 sene önce arkasına basıp bayram namazına gidiyordum ben bunlarla.

kısacası biz akp döneminde devalüasyon yaşadık. ülkede bir sansür olduğu için ismi konmadi ve kimse de dile getiremedi. 5 sene önce 60-70k olan arabalar şimdi 130k oldu. 5 sene önce 150tl ye aldığımız ayakkabılar 500tl oldu. bunun adı açık açık devaluasyondur. fakat bunu dile getirecek birisi fetöcü diye içeri atılacağı için adi soylenmedi.
  • sadece spor ayakkabilarin degil tum ayakkabilarin pahali olmasidir. %70 indirim var diyor vitrinde, iceri giriyorsun 300 tl civari her sey. cunku sezon fiyati 700-800. bu ulkede asgari ucret ne kadar da sen siradan bir ayakkabiya bu kadar fiyat cekiyorsun? ortalama ayakkabilardan bahsediyorum ya. avm ayakkabicilarindan. yuh!
hesabın var mı? giriş yap