şükela:  tümü | bugün soru sor
 • profesyonel veya amatör sporculara yaralanmalardan korunma, performansın geliştirilmesi, beslenme, doping, spor öncesi taramalar, spora yönlendirme, spor travmatolojisi, pediatrik sporculara yaklaşım ve yaralanmalar sonrası tedaviyle ilgili hizmetler veren süper anabilim dalı.

  kısaca sporla ilgili rahatsızlıklarda ilk başvurulması gereken bölüm, bunun için illa 1. lig oyuncusu milli sporcu olmaya da gerek yok.

  ayrıca ilk cümlenin %99unu hacettepe üniversitesi hastanelerinin web sitesinden arakladım.

  http://www.hacettepe.com.tr/bolumdetay.aspx?id=133
 • muayene ucreti 15 milyondur (sigortasiz hem de). diger dallarin muayene ucretleri yaninda saka gibi.

  o degil de kadin spor hekimi eksikligi var bu anabilim dalinda resmen insanlik drami yeminle.
 • eğer spor kaynaklı bir sakatlık geçiriyorsanız kesinlikle gitmeniz gereken yer burası. bir menisküs yırtığını ortopedist de anlar ama çözüm olarak size sporu bırak diyecektir.
 • tıptaki uzmanlıklar arasında albenisi en yüksek olanı. tus'ta az kas, zevkli bir işe sahip ol. daha iyisi şam'da kayısı, yada house md.

  edit: olm hic para kazanamiyolarmis lan.

  edit2: ooo yukarıda yazan hiçbir bilgi doğru değil şu an. tus ile ilgili her şey boka bağlamış durumda.
 • (bkz: sakari orava)
 • ortopediyle doğrudan ilgili olduğundan almanya'nın uzmanlık alanı. fifa 14'te ve hazırlanıldığı son 4 yıl içinde almanya dr. müller wohlfahrt ile çok başarılı bir spor hekimliği/ortopedist kuşağı yakaladı. dolayısıyla dünya kupasını almasa da çağı geçtiği bu alan gözden kaçmayacak. dr. wohlfahrt alanının tarihine geçer, sadece gündelik başarılardan ve popülerlikten ibaret değil. kaç kişiyi, kaç sporcuyu yaşama da yeniden döndürdü, sakatlıklarını da kısalttı.
 • bugün tedavi olduğum, sakatlık yaşadığım bölgedeki kas grubundan iskelet sistemine, hangi hareketi nasıl yapmam gerektiğine kadar yardım aldığım alan. hekimin hasarlı bölgeyi düzeltip beni eski formumun da ötesine çıkartmanın yollarını aramasını ayrıca takdir ettim.
 • hala pek çok büyük hastanede bulunmayan dal.

  fizik tedaviciler ve ortopedistler onların yaptıklarını yapmaya çalışıyor.

  yaptıkları işin sadece mekanik kısmı yok tabii, ciddi bir akciğer ve dolaşım fizyolojisi bilgisi de gerekli.