• genellikle salonların kataloglarında futbol sahası kadar görünen, ancak ne hikmetse gerçekte beş kişinin aynı anda girmesi halinde belediye otobüsü gibi göt göte durmanın icap ettiği, yüzmenin söz konusu olmadığı olimpik küvetler.
  • 7-8 yıldır düzensiz bir düzenle gittiğim yer ancak kendisinden çok şikayetçiyim içimi dökeyim.

- havuz her zaman istediğiniz gibi temiz olmayabilir. olsa da klor miktarı hassas bir solunum sisteminiz varsa sizi rahatsız edebilir. üniversitede seçmeli ders araştırma konum da spor salonu havuzlarıydı. klor ve ozon arasında birini seçmek zor. klor aktif olarak suyu koruyor, içme suyu sistemimizde de klor olması bundan. ancak ozon anlık bir temizlik sağlıyor. 5dk sonra suya mikrop dolsa temizlemiyor. klorün kanser etkisi de ayrı konu.

- havuz her zaman istediğimiz sıcaklıkta olmaz. bu sıcaklık korunmaz. 3 sene önce salon yöneticisi ısrla suyu kışın çok az ısıtıyordu. havuza girmek azap gibiydi. ilk 3-4 dk ısınana kadar kendimi o kadar kaşıyordum ki çıkınca başım ağrıyordu. fazla atmayayım ama 21 dereceydi sanırım. neyse şimdilerde su sıcaklığı fena değil. 27 derece desem atar mıyım bilmiyorum kontrol etmem gerekli. bu arada vücut ısımıza göre fazla soğuk suda yüzmek kilo bile yapabiliyormuş. sebebi de falan filan yüzünden sudan çıkınca yemek yeme isteği artıyormuş su soğuk olunca.

- havuz arkadaşları. ah ben bilirim onları ah. havuzun boyu rahatsız ettiği için enlemesine gidip gelenler mi dersin. sizin yüzmenizi görüp rahatsız etmek iç güdüsü ile önünüze atlayan veletler, suda tepişmeyi marifet sananlar mı, maç izler gibi oturup sizi izleyen insan grupları mı! neyse ki bu gruplar içinde laf atıp iltifat edenler insana iyi geliyor.

- havuzun derinliği ve uzunluğu. su sıcaklığı ve temizlik sonrası en büyük mesele bence bu. 25m altı bir havuzda yüzmek işkencedir bunu kendinize yapmayınız. ancak 25m havuz bulmak kolay değil. anlayamadığım bir şekilde küçük havuzda yüzmek çok zor. büyük havuzda 2 km yüzüp çıkabiliyorken küçük havuzda 1 km tamamladığınız zaman kendinizi rekor kırmış gibi hissedersiniz.

- havuzda görgü kuralı. spor salonları havuzu eğlence/spor arasında kaldığı için eğlenmeye gelenlerin edep adap bilmemezliği zorluyor. "ben zaten kel sayılırım ehe ehe" diyerek bone takmayan pişkin adamlar bile havuzdaki iyilerden kalabilir.

- akşam 10 sonrası çok ıssız ve korkunçtur. hoş ben akşam 8 sonrası havuza yalnız girmeyecek kadar fazla korkağım ama 10 sonrası cidden çok ürkütücü. kaç defa birkaç tur atıp kaçarak havuzdan çıktığımı bilirim.

- 24 saat ısıtma yoksa sabah serindir. ama en nezih zamandır.

- hafta sonu özelikle pazar günü kalabalıktır.

istanbul'da iyi ve uygun olanı yok. iyi para vermek gerek. abd gibi her ilçede eşek kadar bir public havuz ve bone takmadan havuza atlamayan insanlar rüyalarımızda kalacak gibi.
  • o kadar küçüktür ki bir antreman için gerçekten sayıyla yüz tur atmanız gerekir. bunu saymaya üşenen bir bünyeyseniz kendinize güvenip saatle idare edin canım nolcak, olimpiyata katılmıycaksınız ya
  • spor salonlarinin üyelerine yüzme imkani diye pazarladiklari insanin kendisini süs havuzunda kaplumbağa gibi hissetmesine neden olan orta yas teyzelerin sosyallesme alanı
  • üye olunur. her salı ve perşembe yüzme planı yapılır. 2. ayın sonunda sadece salıya düşülür. 6.ay dolmadan iki haftada bire düşülür ve üyelik yenilenme zamanı gelinceye kadar azalarak biter. süreç içinde disiplinli bir şekilde yapabilenlere, düzenli devam edenlere gıcık olunur. sonra indirimi alınca yeniden gaza gelinir, loop a alınarak böyle gider. en azından bende durum bu.
hesabın var mı? giriş yap