şükela:  tümü | bugün soru sor
  • ilk bakışta ''şu spor salonu çok güzel bak armut gibi hatunlar takılıyor bir götleri var inanmazsın!'' başlığı gibi gözükse de esas amacı spor salonuna gitmeye götü yemeyen, üşenen, gitmeye karar veren ama yanına yandaş bulamayan ya da yeni başlayacak olan bünyelere verilebilecek tavsiyeler bütününü oluşturan maddelerdir.

1- omzunda/boynunda sikko bir havlu ile pc başında duran ya da gözüne kestirdiği bir hatun ile uğraşan salon görevlisine yanaşıp ''şey... ben yeni geldim de..'' ya da '' selamunaleyküm birağe.. biz vücut şeyapacaktık da..'' gibi cümleler kurmayın. fazla da ezik durmayın.

2- salon görevlisi sizi muhtemelen adaptasyon adını verdikleri ve iki hafta sürecek hafif bir idman programına dahil edecektir. korkulacak bir şey yok. en eğlenceli iki haftanız bu olacaktır. bi' nevi deneme sürüşü gibi...

3- koşu bandına ilk defa çıkıyorsanız dibinizde koşan hatuna artistlik yapayım diye ilk günden elleri kolları bırakmaya çalışmayın. koşu bandı siz düştüğünüz zaman otomatik olarak duran bir alet değil...

4- adaptasyon programındaki ağırlık çalışmalarında kendinizi fazla zorlamayın. ''lan bu ne olm yap şunu 40 kilo çok hafif bu yeaa'' gibi cümleler kurmayın. ertesi sabah işemek için bile yataktan kalkamayanlar var!

5- salonda bulunan hatunların götüne bakmayın. çok canınız çektiyse önce salon görevlisine, sonra hatunun götüne bakın. o salon görevlilerinin en cılızının bir yumruğu 70 kilo kadar çekiyor. bunu aklınızdan çıkarmayın.

6- vücudunuz su kadar esnek bir yapıya sahip değildir. hemen değişim göstermez. ''ya aburagoyum 3 haftadır çekiyorum kaldırıyorum hala memelerim göbeğime değiyor!'' gibi cümleler kurmayın. az biraz sabredin lan! yediğiniz yarım ekmek dönerin 170 kalori civarında olduğunu ve bunun koşu bandı üzerinde saatte 9 kilometre hızla 10 dakika boyunca koşarak eriyebileceğini unutmayın.

7- soyunma odasında hemcinslerinizin ''vay anasını babasını adam ne kasmış, ne kas yapmış'' diye orasını burasını incelemeyin. adınız kötüye çıkabilir...

8- bayan salon görevlilerine asılmayın. 5. madde cidden gerçek..

9- spor güzel şeydir. utanmayın, sıkılmayın, sabırlı olun.
  • etrafınızdakilere bakıp sakın gaza gelmeyin. "şu herif 15 kiloluk dambıl kullanıysa ben ez az 20 basarım" demeyin. ummadık taş baş yarar hesabı.
  • salonun ortasında öylece duran sehpanın üzerinde sahipsizmişcesine bir adet iphone ve yanında audi anahtarı görürseniz "noluyo lan?" diye yadırgayın, daha da önemlisi sahibini aramaya kalkmayın zira o kaslı olan değil sahibi.
  • iki hafta sonra sıkılma ihtimaliniz çok yüksek. eğer kendinizde istikrar görmüyorsanız, hiç başlamayın. paranıza yazık.

gidin o parayla eve bi wii alın, hem spor yapın hem eğlenin.
  • aletlere yerlesmeden once sirtinizi yaslicaniz bolume bi havlu koyun rica edicem. ter icinde kaliyo sonra o oturma yerleri, insan sinir oluyo. gecen bi kadina kalktigi yeri sildirdim cok tatsiz oldu. hayir benim de hosuma gitmiyo boyle keyif kaciran itici bi insan olmak ama tanimadigim insanlarin teriyle olan mesafemi de daima korumak istemisimdir sorry
  • bu salonların bazılarında, kullanmadan önce boyunuzu, kilonuzu falan girdiğiniz ve üzerinde çalışırken size harcadığınız kaloriyi kabaca bildiren aletler (koşu bandı, eliptik zımbırtı, velespit, kürek çekermiş gibi yaptıran şey* vb.) vardır ya... hah! işte onlar. onlara çok dikkat edin.

"şüphesiz ki onlar, sizin dostunuzmuş gibi görünüp, sizi kandıran hayınlardır."(sport billy 25-17)

nacizane öneri geliyor:

işbu aletlerin üzerinde kıçınızdan terler damlarken sakın ola ki "hmmm... şu kadar kalori harcamışım, bir bardak x içkisinin kalorisi de şu kadar, o zaman bu akşam x içkisinden y bardak içebilirim." düşüncesinin sizi esir almasına izin vermeyin. ya da verin ama salondan çıkınca o y bardak içkiyi içmeyin.

yapmayın.

etmeyin.

ben yandım, siz de yanmayın.

zira, sonrasında "lan ben niye hala kilo alıyorum?" düşüncesiyle kemirilir beyniniz. yaa, yaaaa....

cevat abi şunlara bişey de. beni dinlemiyolar yaaaa...
  • o kestiğin sarışın hatuna hava atmak için kaldıramayacağın kiloları basma, ne bileyim, bench'te 100 kilo kaldırmak gibi fantastik şeyler deneme yani.
  • güçlü bacaklarım var diyip aletin altına girip bilmem kaç kiloyu kolayca iktiriyorum diye set sayılarını abartmayın sonra benim gibi onun altında kalmayın.

ayrıca aletlerin durması için bir mekanizmayı başka bir yere kilitlediğinizden emin olun,yine altında kalmayın.
  • işi bilen biriyle gidin. yoksa 5 ay sonra hala 2.5 kilo kaldırıyor olursunuz.