şükela:  tümü | bugün
  • her anlamda acaip keyifli geçeçeğine inandığım sezon.

beşiktaş son yılların açık ara en iyi kadrosunu kurdu, eğer domagoj vida da gelirse ligin 1 gömlek üzerine çıkacaklarına inanıyorum. takım yıldız karmasına döndü, en büyük yıldızımız da şenol güneş.

galatasaray iyi transferler yaptı, ama sneijder podolski ve bruma gibi heyecanverici isimleri gönderip 1 tık alt kateqori topçularla doldurdular aynı mevkileri. hem yönetim hem de teknik direktör bazında epey amatörce kararlarla karşımıza çıkacaklarını düşünüyorum sezon boyunca.

fenerbahçe kadrosuna süper isimler kattı, son 3 yıldır yokluğunu yaşadıkları teknik direktör eksikliklerini de kapadılar ancak hala en büyük problemlerini çöze bilmiş değiller. (bkz: aziz yıldırım)

trabzonspor hem 50. kurulu yıldönümünü kutlayacak bu sezon hem de ersun yanal kendi kurmuş olduğu kadrosuyla daha özgüvenli bir takım sürecek sahaya.

başakşehir toplama bi takım oldu biraz, tipik abdullah avcı yetiştirme/sistem takımından sıyrılıp üst sıralara oynayacak kadar tecrübeli bir kadroya sahip oldular. avrupada yapacağı maçlar yıpratacağı kesin, ama lige farklı tat verdikleri yadsınamaz.

göztepe, antalyaspor, osmanlıspor, bursaspor, konyaspor gibi anadolu takımları da lige çekişme katacaktır bence.

her şeyden ziyade, yayıncı kuruluşta (bkz: bein sports türkiye) olan bitenler beni daha heyecanlandırıyor bu sene. yalçın çetin, ismail şenol, güntekin onay gibi sesleri duya bileceğiz bu sene mikrofon başında ve organizasyon geçmiş yıllara nazaran daha profesionalce.

tanım: negredo, caner erkin, gökhan gönül, pepe, medel, oğuzhan özyakup, quaresma, adriano, cenk tosun, soldado, valbuena, isla, mehmet topal, gomis, feghouli, muslera, burak yılmaz, yusuf yazıcı, kucka, elijero elia, edin visca, adebayor gibi yıldızlarla bizi buluşturacak sezon.

--- spoiler ---

on sekiz takımın yarıştığı, şampiyonun beşiktaş olacağı sezon

--- spoiler ---
  • kanımca güzel geçecektir. önceki sezonlara göre daha kaliteli bir sezon olacaktır. güzel transferler yapıldı, güzel kadrolar kuruldu. başakşehir güçlendi, trabzon toparladı. şampiyonluk yarışı son haftalara kadar ikiden fazla takımla sürerse sürpriz olmaz. göztepe yıllar sonra döndü, antalya menez'i aldı.

bir sonraki sezon (2018-19) -şimdiden tahmin yürütmek zor ama- bence bu sezonun altında bir kalitede olacaktır. büyük takımların yaptığı transferlerde yaşlı oyuncular var. zâten mevcut kadrolar da yaşlı. beşiktaş'ta atiba ve quaresma başta olmak üzere bir sürü oyuncu, fener'de valbuena, soldado vs., galatasaray'da gomis falan... çaptan düşmüş 30'u aşmış eski üst düzey topçuları almak çok yaygınlaştığı için takımlar çok kısa süreli projelerle karşımıza çıkıyor. tabiî eto'o gibi yaşa başa bakmadan oynayanlar da çıkabilir ama ne kadarı? podolski galatasaray'a 30 yaşında geldi. 3+1 yıllık sözleşme yapıldı ama 2 sene sonunda gönderildi. rvp oynuyor ama kimse memnun değil. de jong elde patladı. ve bence kulüpler ffp'yi çok da önemsememeye başladı. tekrar cezalar gelebilir.

bu sezon keyifli geçecek, ötesi belki karanlık.
  • game of thrones gibi bir sezon olacaktır.
    demir taht : şampiyonluk

haneler: takımlar

stark hanesi : asil ve şerefli duruşları , ve bunu hayatlarının merkezine koyuşları cesur ama dalavereden kurnazliktan uzak yapıları,sempatik olmaları ve kızıl düğünde kahpece katledilisleri bakımından fazlasıyla beşiktaş'la ozdeslestiriyorum besiktasin kartala verdiği anlam neyse onların da kurda verdiği anlam odur.

bu arada jon snow benim için bir starktir, ned stark'ın evinde büyümüş onun ahlakini duruşunu almıştır, ayrıca damarlarında da stark kanı vardır ve demir tahtin nazarimda en güçlü adayıdır, kendisi de tipki beşiktaşin son iki yıl besiktasin yaptığı gibi birbirleriyle asla bir araya gelemez denilenleri bir araya getirip bir safa toplamıştır.

lanninsterlar: evet tabii ki fenerbahçe.
    zenginlikleri , kurnazlıkları, dalavere ve dümeni hayatlarının merkezine koyuşları nefretin simgesi olmaları hırsları ve her daim demir tahta yakın oluslarıyla fenerbahçeyi bunlardan daha iyi tanımlayan bir aile olamaz.

targaryen: geçmişte yıllarca demir tahta oturmaları ejderhalarla ortalığın anasını ağlatmaları daha sonra tahttan indirilip şimdilerde yeniden yaptıkları takviyelerle güçlenip demir tahta yürümeleri sürekli aegonun 300 yıl önce 3 ejderhayla demir tahta ele geçirişlerinin dillendirilmesi ve mazilerini tekerrür ettirme çabalarıyla galatasarayla özdeşlestiriyorum, targaryenin 3 ejderhası varsa galatasarayin da uefa kupası var :))

greyjorlar : yabani vahşi halka sahip demir adalarının lideri greyjor ailesini trabzonspora benzetmek yanlış olmaz sanırım, tahtta iddialılar diyebiliriz.

basaksehirspor: akgezenler
    çok iddialı geliyorlar , güçlü bir ordu kurmuşlar her ne kadar sadece ordudan olusan yerel halki olmayan ve antipatik bir güruh olsalar da night king önderliğinde tüm haneleri üst üste koyup ortalığı dağıtabilecek kapasiteleri var.
    tüm bu özellikleriyle başakşehirden daha çok bu tanıma uyacak takım goremiyorum.

bakalım sene sonunda demir tahta kim oturacak , belki de 4 büyüğün de bu denli iddiali olduğu başka bir sezon olmamıştır bunlara bonus olarak basaksehiri de ekleyebiliriz, bakalım mevlam neler gösterecek.
  • yine bok gibi bir sezon olacaktır. çünkü futbolu güzelleştiren hiç bir iyi neden yok. bok gibi taraftarlar var, bok gibi takım yöneticileri var, bok gibi futbolcular var, bok gibi şaklabanlıklar yapıp "şirifli diriş" diye zırlayan, komiklik sıçan, ayağı yere basmayan, trolden öte mal sözlük yazarları var. var oğlu var. itoğluit.
  • daha açılış haftasından, futbol dışında her şeyin konuşulacağı bir sezon olacağı belli olmuş sezondur...

görünen o ki, yine hakemleri, yöneticileri, sahada futbol yerine arenaya çıkmış gladyatör kafasındaki futbolcuları ve onları buna teşvik, oyun planını buna bina eden teknik direktörleri vs. konuşacağız...

o yüzden futbolseverlere tavsiyem ingiltere premier lig 2017-2018 sezonuna yönelmeleri... digitürk ssport kanalından bedava yayınlıyor maçları. yapmanız gereken ailenin yıldızı paketini almak. sadece 25 kağıt... üstelik tff 1. lig maçlarını da yine bedava izliyorsunuz... (iban numaramı bilahare ileticem sana digitürk)