• beklediğimiz gibi zevkli geçiyor. galatasaray'ın antalya'yı yeneceğini varsayarsak 21. haftanın sonunda 4 puanlık bir bantta 4 takım şampiyonluk yarışı yapıyor. (gs yenemezse 4 değil 3 puanlık bir aralık.) aşağıda da güzel maçlar oluyor. bugünkü alanya-konya maçının temposu meselâ.

artık ligin son üçte birlik kısmına giriyoruz. haftasonları evde oturulup günde 2-3 maç izlenir. açacaksın netspor'u, sporcast'i, taraftarium'u, webspor'u, livetvsx'i; çağıracaksın lig müdavimi bir arkadaşını, yanına da çay, bira ne içiyorsanız artık, maç-muhabbet karışık. oh!
  • aykutun da dediği gibi, yeni başlamıştır.
    bu yeniden başlangıç için eminim katardan bak'a emrenin bilerek kart görmesinden normalde 3 taneden az atmayacak başakşehirin kale önünde paslaşmasına kadar planlanmış bir oyun oynanmıştır ve sonunda çok sağlam kazançlı çıkan bir kesim olmuştur.
    bütün taraftarlar da memnun kalmıştır tabi.
    ama iki gün sonra yine bu şekilde kollayıp bu futbolla halen feneri şampiyon yapmaya uğraşırlarsa bu gün sevinen taraftarın çoğu yarın sövecektir.
  • 2. devrede başakşehir, gs, fener ve beşiktaş daha fazla puan toplayacak. hepsi 30+ puan alır. trabzon, kayseri, göztepe ve sivas gibi takımlar 20-25 puan alır en fazla. trabzon 2 maçta 4 puan kaybetti. kayseri ve göztepe son 2 maçında da yenildi. sivasspor sadece 2 puan kaybetti, ama onlar da önümuzdeki haftalarda çok puan kaybedecekler.

şampiyonlukta bence en az şansı olan takım beşiktaş. liderin 6 puanın gerisindeler, 4. sıradalar, şampiyonlar liginde 2 maçları var ve cenk'i kaybettiler. bence ligi 2. veya 3. bitirirler.

bence en şanslı takım kolay fikstürüne ve terim faktörüne göre gs. başakşehir arda'yı transfer etti ve daha da güclendi. fener önümüzdeki 5 maçta en az 4 puan kaybeder düşünüyorum ve fark açılır. takım toparlanamaz daha sonra.

büyük ihtimalle lig sonunda puan tablosu şöyle olacak
    1. gs - 76-78 puan
    2. başakşehir - 73-75 puan
    3. fb-beşiktaş - 68-71 puan
  • galatasaray'ın şampiyon olacağı sezondur.

not:fb
  • game of thrones gibi bir sezon olacaktır.
    demir taht : şampiyonluk

haneler: takımlar

stark hanesi : asil ve şerefli duruşları , ve bunu hayatlarının merkezine koyuşları cesur ama dalavereden kurnazliktan uzak yapıları,sempatik olmaları ve kızıl düğünde kahpece katledilisleri bakımından fazlasıyla beşiktaş'la ozdeslestiriyorum besiktasin kartala verdiği anlam neyse onların da kurda verdiği anlam odur.

bu arada jon snow benim için bir starktir, ned stark'ın evinde büyümüş onun ahlakini duruşunu almıştır, ayrıca damarlarında da stark kanı vardır ve demir tahtin nazarimda en güçlü adayıdır, kendisi de tipki beşiktaşin son iki yıl besiktasin yaptığı gibi birbirleriyle asla bir araya gelemez denilenleri bir araya getirip bir safa toplamıştır.

lanninsterlar: evet tabii ki fenerbahçe.
    zenginlikleri , kurnazlıkları, dalavere ve dümeni hayatlarının merkezine koyuşları nefretin simgesi olmaları hırsları ve her daim demir tahta yakın oluslarıyla fenerbahçeyi bunlardan daha iyi tanımlayan bir aile olamaz.

targaryen: geçmişte yıllarca demir tahta oturmaları ejderhalarla ortalığın anasını ağlatmaları daha sonra tahttan indirilip şimdilerde yeniden yaptıkları takviyelerle güçlenip demir tahta yürümeleri sürekli aegonun 300 yıl önce 3 ejderhayla demir tahta ele geçirişlerinin dillendirilmesi ve mazilerini tekerrür ettirme çabalarıyla galatasarayla özdeşlestiriyorum, targaryenin 3 ejderhası varsa galatasarayin da uefa kupası var :))

greyjorlar : yabani vahşi halka sahip demir adalarının lideri greyjor ailesini trabzonspora benzetmek yanlış olmaz sanırım, tahtta iddialılar diyebiliriz.

basaksehirspor: akgezenler
    çok iddialı geliyorlar , güçlü bir ordu kurmuşlar her ne kadar sadece ordudan olusan yerel halki olmayan ve antipatik bir güruh olsalar da night king önderliğinde tüm haneleri üst üste koyup ortalığı dağıtabilecek kapasiteleri var.
    tüm bu özellikleriyle başakşehirden daha çok bu tanıma uyacak takım goremiyorum.

bakalım sene sonunda demir tahta kim oturacak , belki de 4 büyüğün de bu denli iddiali olduğu başka bir sezon olmamıştır bunlara bonus olarak basaksehiri de ekleyebiliriz, bakalım mevlam neler gösterecek.
  • ligin 14 haftası itibariyle puan tablosu genel olarak şekillendi gibi.

başakşehir - galatasaray - fenerbahçe - beşiktaş - kayseri - bursa - göztepe - trabzonspor ilk 8 sırayı oluşturuyor. bu takımlar kendi aralarında yer değiştirseler de gerek kadro kaliteleri gerek oynadıkları oyun gerek de camialarının büyüklüğü ile ilk 8'de kalacaklardır. bu sıralamadan çok büyük bir sapma olacağını sanmıyorum.

9 ve 10. sıralarda akhisar ve sivasspor ligin ilk 10 haftasında üst sıralarda boy gösterselerde kalite eksikliği nedeniyle üst sıralarda tutunamadılar.

11-12. sıradaki alanya ve kasımpaşa top oynayan, kaliteleri olan ekipler olsa da savunma problemlerini çözemedikleri için üst sıralardan uzaktalar.

ligin yeni ekibi malatya batmaz, çıkmaz bir takım olacak. küme düşeceklerini sanmıyorum. üst sıraları zorlamak için henüz yeterliliğe sahip değiller.

antalyaspor ligin en sorunlu takımlarından biri. kulüp ve takım içi kaynaklı sorunlar bunlar bildiğiniz üzere. bence bu kadar kaliteli kadro götü sıkışırsa 2-3 maç kazanıp kendini kurtarır ama yukarıyı zorlayacak bir hava hiç bulunmuyor.

osmanlı kaliteli oyuncuları olsa da aşırı uyumsuz ve yeni bir oyun yaratamamış bir takım. şu anda baya kötü oynuyorlar hatta gençlerbirliğini dahi sırf bireysel kalite farkıyla yenmeyi başardılar. direksiyon nereye kırılır kestirmek bir hayli zor.

konyaspor geçen seneki en önemli oyuncularını sattı( bajic, vukovic, barry douglas) geriye kala kala bir skubic kaldı. geçen senelerde pik yapmış oyuncular doğal olarak düşüşe geçti(ömer ali, serkan kırıntılı, ali turan, çamdalı) yeni transferler genelde menejerlerin getirdiği saçma sapan isimler. hem kadro - teknik adam geçişi yaşanırken avrupa ligi yıpratıcılığı da üstüne eklenince baya kötü duruma düştüler devre arası takviye yapmazlarsa rahata çıkmaları zor. geçen seneden bir oyun ve takım savunması hafızası bulunduğu için yine de toparlanabilir.

gençlerbirliği kesin düştü gözüyle bakılan takım iken 14. haftada aldığı tek galibiyetle kafayı gösterdi. bu kadro devam ederse bence düşer ama devre arası transfer yaparak tutunabilirler. bildiğim kadarıyla finansal problemleri yok. hatta ligin borcu harcı olmayan tek takımıydı bir aralar. transfer dönemi nokta atışı yapılması veya yapıl(a)maması kaderini tayin eder.

karabük ise düşeceği en belirginleşmeye başlayan takım. öncelikle saha dışı sorunlu. yönetim istifa etti, seçimde yönetim için aday çıkmıyor. futbolculara para ödenmiyor. avustralya'dan getirdikleri teknik direktör'e de kızmak zor. bu kadar sıkıntılı, başı boş ortamda ihaleyi ona yıkmak komik olur. geçen seneki kadro büyük oranda korundu ama bu kadar belirsizliğin olduğu ortamda oyuncu grubu da performans ve mental olarak sallanıyor. hala bir arada kalıyorlar son maçta da baya oynadılar ama kulübün içindeki güven endeksinin düşüklüğü kendilerine de yansıyor. eğer mevcut durumdan bir düzelme olmazsa takımda çözülmenin başlaması çok uzak değil. şayet iyi bir yönetim gelip; oyuncuların parasını öder, güveni sağlar, bir iki de takviye yaparsa şansları olabilir. yoksa battı balık.
  • köyden indim şehire'de bir sahne vardır; altın çuvalı 4 kardeş ve ali rıza emmi arasında elden ele dolaşır. altınlar bir himmet'e geçer, bir gayret'e. işte o sahnenin aynısına döndü bu sezon. her hafta ayrı bir takım favori. zevkli bir lig olacak.
  • yabancı sınırının kalkması sebebiyle çok keyifli geçen sezon. umarım bu sınırı tekrar getirip bizleri kötü futbola mahkum etmezler. bu sayede avrupa'ya daha rekabetçi takımlar gönderme şansımız da artar.

şampiyonlar ligi'ne gelen yeni düzenlemeyle birlikte 2 takım gönderme şansımız oldukça arttı. bu ligi ilk iki sırada bitiren takımlar mutlaka şampiyonlar ligi seviyesinde takımlar olacaktır. bekleyip görelim.
  • 6. haftası resmen penaltı şov şeklinde geçmektedir. bu sebeple de fazla gole sahne olmuştur. şöyle ki,

trabzonspor - alanyaspor maçında 3
    konyaspor - akhisarspor maçında 1
    fenerbahçe - beşiktaş maçında 2
    sivasspor göztepe maçında 2
    karabükspor - yeni malatyaspor maçında 1

olmak üzere şu anda toplam 9 penaltı oldu ve 8 tanesi golle sonuçlandı. şu ana kadar oynanan maçlar arasında sadece gençlerbirliği - başakşehir maçında penaltı olmadı. ilginç bir haftayı geride bırakıyoruz. şu ana kadar 24 gol oldu ve daha 3 maç daha var haftanın tamamlanmasına. rekor kaçtır bilmiyorum ama kalan 3 maç da kısır geçmediği takdirde en çok gol atılan haftalardan birisi olacak muhtemelen.
  • çok değil 25 senedir yaşıyorum hatırladığım en boktan sezonlardan biri olabilir. herkes dört takım da son haftalara başa baş girdi diye heyecanlı olduğunu düşünüyor ama bence durum tam tersi.

dört takım son haftalara birbirine çok yakın puanlarla girdiler fakat bana sorarsanız dört takım da başarısız bir sezon geçirdi. 28. hafta itibariyle lider takım alınabilecek 84 puandan 59'unu alabilmiş; dört takım da 14 deplasman maçına çıkmış; iki tanesini sadece 7 tanesini kazanabilirken diğer ikisi de sadece 5 tanesini kazanabilmiş. şu an için istatiksel olarak şampiyonluk şansı en yüksek ikinci takım 7 kere yenilmiş.

bana göre ortada son derece kalitesiz bir sezon var. takımların başarısızlığı yüzünden de son haftalara kadar şampiyonluk potasından kopan bir takım yok. vasatın biraz üstü performans sergileyen bir takım olsaydı 4-5 hafta önceden şampiyonluğunu büyük oranda garantilerdi. iki takımın çatır çatır oynayıp birbirleriyle yarıştığı bir sezonu bu tür dört takımlı yarışa tercih ederim.

galatasaraylıyım, galatasaray bu sezon şampiyonlar liginde olmuş olsa bu oyunuyla sıfır çekerdi. defans hattımız tam da şampiyonlar liginde rezil olmalık.
hesabın var mı? giriş yap