• (bkz: spinning)
  • baş dönmesi, titreme, ani uyku hali ve esneme gibi belirtilerden biri veya daha fazlasıyla beraber hissediliyorsa bir kaç saniye içinde kendinizden geçebileceğinizin ve kafayı gözü yarabileceğinizin habercisi olan bulantı. bu durumda derhal sporu kesip mümkünse yatay bir duruma geçmenizde, en azından başınızı dizlerinizin arasına alarak oturmanızda fayda var.

(bkz: senkop)
    (bkz: vazovagal senkop)
  • askerdeyken hergun olan.

her sabah kahvaltidan hemen sonra sabah sporuna alinan mehmetcik once tufekli tufeksiz hareketlerle mideyi guzel bi calkalar. daha sonra ise mekik cekerekten mide kapaginin bi guzel ebesine atlar. daha da sonrasinda ise barfiks istasyonunda ustune tuz biber eker.
  • sıcak ve açlığın etkisiyle vuku bulan, sporu yarım bıraktıran, üzücü ve gurur kırıcı hadise.
    rahatlamak amaçlı içilen soğuk su ise her şeyi daha da kötü hale getirebilir.

(bkz: terli terli soğuk su içmek)
  • bir sonraki aşaması: spor yaparken kusmak

fazla yenilenler çıkarıldıktan sonra bacak çalışmaya devam edilir.
  • hayvan gibi bacak çalışınca görülebilen durum. tabi bu arada halsizlik, aşır terleme, baş dönmesi de bu duruma eşlik edebilir. kan şekerinin düştüğünü gösterir.
    (bkz: hipoglisemi)
  • eğer sizi dorian yates çalıştırırsa başınıza gelmesi muhtemel olay. :)
  • öğün atlanmış şekilde bol sıvı tüketildiğinde sporda başa gelmesi muhtemel olaydır. özellikle protein tozu tükettiyseniz daha da iğrenç bir hal alabilir.

tavsiye : spor öncesi 20-30 gr civarında karbonhidrat tüketmektir (40 gr yulaf ve yoğurt hemen hemen yeterli olacaktır). bazal metabolizmanızın üzerine çıkmanız halinde bayılmaya kadar götürebilecek olaydır.
  • çok başa gelendir. genelde sporu düzensiz yapan insanlarda görülür. düzenli yapsaydı spor yapmadan 1.5-2 saat öncesinde yerdi yemeğini.
  • benim gibi sabahları iştahsız olan bünyeler için kabus gibidir. ip atlamak, lunge, squat ve son olarak twist stepperdan sonra az kalsın ölüyordum. 5 dakikada götümden solumaya başlamama rağmen 1 saat boyunca ufak aralıklarla yaptım. götümden soluyamadım bile çünkü o göt squat yapıyordu sjdksldl. işin kötüsü hala mide bulantım geçmedi.
hesabın var mı? giriş yap