şükela:  tümü | bugün
  • (bkz: dukan)
    hoş, diyeti yaparken spor için zaten enerji kalmıyor ya.
  • bütün diyetlerdir. spor ve diyet iki bağımsız kilo verme aracı amk. birbirlerine bağlı değiller, istersen sadece spor yaparak kilo ver, istersen sadece diyetle.
  • diyetisyen, (adı diyetisyen olan değil, diploması olan) bir diyetisyen desteği ile yapılabilen bir diyettir. öncelikle diyetisyeniniz diyet kelimesindeki yanlış anlaşılmayı düzeltir, diyet zayıflamak için yapılmaz, beslenme alışkanlıklarınıza diyet denir. kilo almak için de diyet uygulanır, kilo koruma için de.

spor yapmadan 7 kilo verdim (bir kaç gün kardiyomsu 20 dakika spor yaptım da sayılmaz o kadar) diyetisyen desteği ile. diyetisyen arkadaşım, bu konuda televizyona çıkan doktorları ve kitapları kesinlikle dinlememem ve gerekli uzmanlardan destek almam gerektiğini söylediğinde inanmamıştım. ancak şimdi 1.5 ayda 7 kiloyu çok güzel bir şekilde vermiş biri olarak şunu söylüyorum, her konuda uzmanından destek alın.

unutmayın az yemekle kilo değil ancak vücudunuza zarar verirsiniz.

edit: bu bilgiyi bir doktordan dinlemiştim, doğru yanlışlığını söylerseniz düzeltirim: az enerji alırsanız vücut beyinden de enerji kısıtlamasına gideceği için aptallaşırsınız. aptallaşmama sadece bir etki, bütün organlarınızdan, en önemsizden başlayarak enerji kesintisi yapar vücut ve metabolizmanız yavaşlar.
  • kilo verdirten şeyin spor olduğunu zanneden insanlar için çok acayip bir şey helalde.

bizim milletçe bu kadar patates vücutlu olmamızın sebebi de zaten bu! spora yanlış anlamlar yüklemek!

spor mental ve fiziksel güzellikler katar insana! hayatımızda olması gerekliliği de buradan geliyor; ama biz spor diyince sadece kilo vermeyi düşünüyoruz, o nedenle kilo vermek istediğimizde, ilk işimiz pilates zumba falan yapıp koşmak...
    sonra etraftan "gıdın mıdın hep gitti bak, süzüldün..." laflarını duymaya başlayınca da bırakıyoruz. çünkü bizim için, aslında sporun kendisinin üstlenmediği misyon, tamamlanmış oluyor.
  • şimdi gençler size tecrübelerimden yola çıkarak tavsiyelerde bulunayım.

kilo vermek aslında sanıldığı kadar zor bir olay değil. hele aç kalmak hiç değildir. sadece doğru beslenme yöntemidir. siz karbonhidrat yediğiniz zaman vücudunuz bunu hemen sindirir ve yine açlık hissi doğar. bu sefer yeniden yemek yemek istersiniz. vücudunuza yavaş sindirilen karbonhidrat aldığınızda uzun süre tok kalırsınız. hani uzmanlar bağırıyor ya beyaz ekmek yemeyin buğday unundan yapılmış ekmek yiyin diye işte bu yüzden. daha uzun süre tok tuttuğu için.

gelelim kilo vermenin mantığına.

30 yaşında 1,82 boyunda ve 80 kilo ağırlığında birisi üzerinde ele alalım.

google.com'a girip günlük kalori miktarı hesaplama yazıp açılan sitelerden birisine girip günlük kalori miktarını öğreniyoruz. ben yazdım bu kişinin günlük alması gereken miktar 2240 kalori çıktı. bu şu demektir. bu kişinin hayati organlarını düzgün ve sağlıklı çalıştırabilmesi için 2240 kalori alması gerekiyor. hiç hareket etmese bile bu kişi organları çalıştığı için bu kadar kalori yakacak demektir. siz bu miktarın altında besin tüketirseniz kilo vermeye, üstünde tüketirseniz kilo almaya yönelirsiniz.

bir de metabolizma hızı denen nane var. bu da sizin gün içindeki aktivitenize ve yediğiniz besinlere göre değişen bir şeydir. ne kadar yüksek olursa o kadar fazla kalori harcarsınız.

çok kilolu insanlar birden hiç bir şey yemeden kilo vermeye çalışırlar ve 1 ay sonunda on kilo verdim diye sevinirler ya sonrası hep hüsran olur. sonra derler ya ben kilo verdim ama su içsem yarıyor diye. işte bunun sebebi sağlıksız diet yaptıklarından metabolizma hızı düşmüş olur ve ne yerseler vücut onu enerji olarak kullanmaya çalışır ve depolamaya çalışır. vücut sandığınız kadar aptal değil. günlük yaşamıyor.

sıkı diet yapacaksınız ama hareket etmeyi ve vücüdunuzu çalıştırmayı unutmayacaksınız. metabolizma hızını düşürmemeye hatta arttırmaya çalışacaksınız. ne kadar artarsa vücudunuz o kadar enerji harcar ve kilo verirsiniz.

şimdi gelelim günlük neler ve nasıl yemeli kısmına.

kahvaltı:
    1 adet haşlanmış yumurta 75 kalori. sabahları 2 adet yeseniz 150 kalori eder.
    50 gr beyaz peynir 150 kalori filan.
    1 adet siyah zeytin 10 kalori filan ve bundan 5 tane yeseniz 50 kalori eder.
    1 tane domates ise 20 kalori.
    hadi 1 dilim kepek ekmeği yiyin o da 50 kalori desek toplamda

420 kalori etti. sabah kahvaltısında aç kalmadan 420 kalori aldınız.

gelelim öğle yemeğine:

1 tabak az yağlı pirinç pilavı 200-300 kalori arasında değişir. biz 250'den hesaplayalım.
    bunun yanında da 150 gram ızgara tavuk göğsü yediğinizde alacağınız kalori 160 kaloridir.
    yanında yoğurt, salata yesek ve onlarda 100 kaloriye yakın olsa

toplam 500 kalori aldık öğle yemeğinde.

akşam yemeği de öğle yemeğinin aynısı olabilir hatta pilav daha az salata biraz daha fazla olabilir. pilav yerine sebze yemeği de yiyebilirsiniz ki yiyin zaten. çeşitli sebzelerden vitamin ve minareller almak şart. baktınız çok acıkmıyorsunuz öğle yemeğinde pilavı çok az alıp sebze yersiniz.

akşam yemeğinde de 500 kalori aldık diye farzedelim.

bu arada yemeklerinizin üzerine zeytinyağı dökmeyi unutmayın. yağ almayı sakın ama sakın ihmal etmeyin. bir-,ki yemek kaşığı zeytin yağını dökün ızgara tavuğunuzun üzerine, salatanızın üzerine. olmada sek için. evet yanlış duymadınız sek için. ben shakerin içine koyup içiyordum.

toplamda 420+500+500= 1420 kalori aldık. öğün aralarında elmaydı, yulaftı, bademdi, fındıktı filan atıştırdık ve bunlarda 300-400 kalori olsa yani günde 1800 kalori aldık.
    1800 kaloriyi alırken hem dengeli beslendik hem de her türlü besinden aldık. karbonhidrat var, sebze var, protein var, süt ürünleri var. tam anlamıyla dengeli beslenme oldu.

biz günlük ne kadar kalori alacaktık? 2240 ne kadar aldık 1800. yani günlük 440 kalori açık verdik. bu şu demektir biz 440 kalorilik kilo vereceğiz anlamına gelir. bu ne kadar kilo demektir diye somut bir veri isterseniz 7000 kalori 1 kiloya tekabül eder. böyle beslenirse 17,5 gün sonra 1 kilo vermiş oluruz.

şimdi neden dietin yanında sporu öneriyorlar. spor yapmak hem metabolizmayı hızlandırıyor hem de kaslarımızı çalıştırarak kas kaybını önlemiş oluyor. spor yapmazsak vereceğimiz kilolar yağlardan da olur kaslardan da . 1 kilo yağ almak çok kolay ve çok kısa sürer ama 1 kilo kas kazanmak ileri derece sporcular için 1 sene veya daha uzun sürer. gördüğünüz iri yarı adamlar 1 kilo kas kazanabilmek için dünyanın yemeğini yiyip dünyanın paralarını harcıyor sonra steroid kullanmaya başvuruyorlar. bu yüzden spor yapıp kaslarımızı koruyoruz.
    spor yaptığınızda da enerji harcarsınız ve günlük 440 kalori değil de 700 kalori açık verirsiniz.

ne kadar fazla ka kütlemiz olursa o kadar yüksek metabolizma hızımız olur. metabolizma hızı yüksek olursa günlük 2240 kalori değil daha fazlasını almak zorunda oluruz ve daha aynı dietle daha fazla kalori açığı oluştururuz. bu da daha kısa sürede daha fazla yağ yakma demektir.

ben yukarıya örnek bir diet listesi yazdım ama her gün bunu yemek zorunda değilsiniz. zaten yemeyin de. siz kendinize göre değiştirin. siyah zeytin yerine yeşil zeytin yiyin. domates yerine salatalık yiyin, turp yiyin. haşlanmış yumurta yerine yulaflı,peynirli omlet yapıp yiyin. ama protein-karbonhidrat-yağ dengesini bozmayın. bu arada balık yazmayı unutmuşum. öğle veya akşam yemeklerinde haftada 2 defa balık tüketin. balık demek sağlıklı omega yağ demektir.
    sağlıklı yağlar vücuttaki protein sentezinin arttırır. yağ dokuları oluşmasını engeller ve olanları da bozulmasına sebep olur.

yediğiniz paketli ürünlerin üzerinde besin değerleri yazar. genelde 100 gram üzerinden yazarlar. siz de yiyeceğiniz besinlerin kalorilerini buralardan bakıp hesaplayabilirsiniz.

şunu da unutmayın sabah iyi beslenin, öğlen biraz daha az akşam fakir gibi olsun. hem güne enerjik başlarsınız hem de uyumadan önce vücudunuzda az besin olacağından sindirilmesi kolay olur. uyurken de daha fazla yağ yakarsınız.

hani dedik ya vücudunuz aptal değil diye her gün bu şekilde beslenirseniz vücut bir süre sonra buna da alışacak. ne yapacaksınız peki? gavurlar cheat days diyor biz ise ödül günü diyelim. 10 günde yada 15 günde bir günlük diyetimize ihanet edebiliriz. pizza yiyebiliriz, hamur işi, biraz çikolata veya pasta filan. yani zararlı yiyecekler. canınız çeker ama çekmiyor olsa bile yiyin. spor yaparken de vücudu şaşırtmak lazım. her gün 30 dakika yürümeyin. bir gün full tempo koşun, bir gün hitt kardiyo yapın, bir gün bileşik ezgersiz hareketleri yapın, merdiven çıkın falan filan. alışmasın vücudunuz rutin tempoya. ona küçük süprizler yapın.

geldik sona.
    aç kaldınız mı? hayır.
    3 ana öğün yediniz, 2 de ara öğün yediniz. her türlü besin kaynaklarından tükettiniz.
    ne yapmadınız? sağlıksız olan trans yağlı yiyeceklerden uzak durdunuz. şekerli yiyeceklerden uzak durdunuz. çabuk sindirilen ve hemen acıkmanızı sağlayan yiyeceklerden uzak durdunuz.

internette gördüğünüz diet listelerinin temeli bu şekildedir. sadece insanlar yiyecekleri farklılaştırıyor o kadar. hemen hemen hepsi kalori açığı oluşturmaya çalışır.

şimdi kaldırın o koca popolarınızı ve bu yazdıklarımı uygulayın. yaza 5 ay kalmış. tam ideal zaman başlamaya. burada fitness yapanlara uyuz oluyorlar ama gerçekten spor yapmak insan hayatının kalitesini arttırıyor. gidin spora ve o demir yığınlarının altına girin. koşu bandında koşun.
  • dukandır. sağlıklı demiyorum ama dukan bu diyetlerden birisidir. iki kere uygulayıp ikisinde de 1 2 ay içerisinde 10 kiloya yakın verdim. özet geçmek gerekirse:

ilk 5 gün sadece protein. protein derken, karbonhidrat ve yağ değerleri düşük her şey aslında. ben genelde paket paket salam, yağsız yoğurt, tavuk, biraz tatsız tuzsuz köfte, bonfile, pirzola vesaire yiyordum. bunları yemek sınırsız. aç kalmazsınız ama bazı şeylere özleminiz olur.

sonraki günler kilonuza ulaşana kadar bir gün sadece protein, bir gün ise sebze ve protein karışık yiyorsunuz.

üçüncü aşamada verdiğiniz kilo kadar hafta boyunca bir kaç şey daha eklenmiş şekilde karışık yiyorsunuz. haftada 2 öğün istediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz, bunlara ödül deniyor. ben genelde ya hamburger menüsü ya da iskender vesaire yiyordum.

dördüncü aşama ise hayatınız boyunca devam ediyor. haftada bir gün sadece protein yiyorsunuz. geri kalan her gün istediğinizden istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

ha ben bu üçüncü ve dördüncü aşamayı hiç yapmadım. istediğim kiloya ulaşınca kafama göre takıldım. tabi ki geri alınıyor kilolar. eğer ki siz dördüncü aşamaya gelip uygulayabilirseniz mis gibi diyettir kendisi. en güzel özelliği de ilk 5 gün neredeyse 5 kilo verdirdiği için diyetten caymıyorsunuz. daha hızlı bir diyet var mıdır bilmiyorum.
  • spor yaparak hiçbir diyet yapmadan kolaylıkla kilo vermek varken insanlar neden spor yapmadan diyetle kilo vermeye çalışarak psikolojik ve fiziksel olarak kendilerine eziyet ederler anlamam. üstelik spor vücudu daha forma sokuyor ve kendinizi iyi hissettiriyor. hem istediğini yiyorsun içiyorsun hem de sporla sağlıklı hissediyorsun.

not: spor yapabilecek durumda olmayanlar için tabiki diyet önemli bir mevzu ama benim lafım spor yapma olanağı olanlara.
  • harcanılan kaloriden az kalori alınan her beslenme düzeniyle spor yapmadan kilo verilir. vücudun enerji ihtiyacı boy, yaş, metabolizma hızı, yağ/kas oranı ve aktivite durumuna göre örneğin günde 2.200 kalori. 2.100 kalorilik sadece dondurma yenilen dondurma diyetiyle de kilo verilir.

fakat makrolar (yağ, protein, karbonhidrat) ve detaylı besin bileşenleri (lif, vitamin, aminoasit zincirleri) vs. hesaplanmadan sırf yakılandan az kalori alımıyla, dengesiz beslenip kilo verilirse er geç yaraklara gelinir.

ya karaciğer ya insülin durumu ya başka konular bünyeyi folloş eder.

doğru spor yapıp dengeli beslenmek bi arada uygulanmazsa dışsal olarak sarkık derili, orantısız, güçsüz en iyi ihtimalle eski maratoncular görünümlü şekilsiz bi vücut edinilir. iç organlar, dolaşım ve boşaltım sistemi olarak ise değil maratoncu gibi üstün bir bünye son derece sağlıksız bir anatomiye merhaba der aşırı dengesiz beslenip ve sporsuz göt göbek eritmeye yeltenen.
  • (bkz: haşgerya)
    sabah bir kibrit kutusu kadar
    öğlen sınırsız
    akşam yarım kibrit kutusu