• düzenli spor yapmak, bir "kendime saygım var" davranışıdır, kendini seven ve özen gösteren insan işidir. çoğunun belirttiği gibi, amaç uzun yaşamak değil, kaliteli yaşamaktır zaten o eforda.
    sadece fiziksel anlamda değil, diğer alanlarda da insanın yaşam standardini üste çeker düzenli spor alışkanlığı.
    spor yapan insanın itle kopukla arası pek olmaz mesela. eşiti olan insanlardan, psikolojik anlamda daha stabil, daha dengelidir; mental anlamda daha sağlamdır genelde.

spor adildir. cebinizdeki paraya, sosyal statünüze, nerede yaşadığınıza bakmaz.
    gösterdiğiniz emeğin karşılığını, bi holding patronununa vereceği şekilde verir. fit ve güçlü bir beden, sağlıklı bir kafa, temiz ve güçlü akciğerler, dirayetli bir kalp ve dolaşım sistemi...

spor yapmak, erken yaşta başlandığında muhteşem bir zenginlik sağlar insana.
    çocukluktan itibaren yapılan düzenli spor; kas, eklem ve organ gelişiminde sayısız fayda sağlamakla kalmaz, ömrün ileri yillari için, ikamesi mümkün olmayan bir sermaye sağlar kişiye sağlık hususunda.
    iskeletimizi, sinir ağımızı ve organlarımızı birarada tutan şey kaslarımızdır. spor, bu yapıyı güçlendirir, destekler.
    gelişme çağında yapılan spor, kas hafızası vesilesiyle ileri yıllarda alacağımız olası kilolardan daha hızlı kurtulmamizi sağlar, kalbimizi, akciğer ve dolaşım sistemimizi güçlendirerek hastalık direnci kazandırır, bağışıklık sistemimizi güçlendirir.

çocuğuna iyi bir miras bırakmak isteyen herkes; banka hesabını şişirmeden önce, ona düzenli spor alışkanlığı kazandırılmalı bence. bu cok daha hayati bir yatırım gibi geliyor bana.
    para ve imkanlar ayrı bir olay, ama çocuğuna ömrü boyunca ekmeğini yiyeceği bir sağlık girdisi sağlamak kesinlikle ilk sıraya yazılmalı.

olabildiğince düzenli spor yapmaya çalışıyorum ve düzenli spor yapan insana da çok büyük pozitif önyargıyla yaklaşıyorum ben.
    ve kesinlikle tavsiye ediyorum.
  • aslında yapılan ağır sporların ömrü kısalttığı ile ilgili bir çok kaynak var. tam tersi kalbi orta üst nabızda belli bir süre tutmak da yasam kalitesiyle birlikte, süresini de uzatmakta. bunun için tempolu yürüyüş, hafif ağırlık antremanları, bisiklet binme, yüzme gibi sporlar hem ruhunuzu, hem de bedeninizi gençleştirecektir.
  • 80 yaşını sağlık problemleriyle, düşük zihinsel ayıklıkla geçirmektense aynı süreyi problemsiz, daha aydınlık şekilde yaşamayı tercih ederim.
  • aklıma bir sınav sorumuzu getirmiş olan başlık. aynı anda bütün hastalıklara iyi gelen tek şey nedir? cevap düzenli egzersizdi.
  • sporun zararlı, egzersizin ise faydalı olmasından kaynaklanan durum..

performansa dayalı sporların hepsi uzun vadede zarar verir.

düşük tempolu düzenli egzersizler ise çok faydalıdır.
  • ömrü uzatıp uzatmamasından ziyade sağlıklı kaliteli yaşamak için spor yapacaksın.
    götün göbeğin çıkmasın, iki merdiven çıkınca nefes nefese kalma, hafif sıcak havada ekşi ekşi terleme, üzerine kıyafet ararken zorlanma, aynaya baktığında kendinle barışık ol. protein tozu alıp götünde ceviz kıracak gibi şişir kendini demiyorum.
    fit adam ol. bisiklet bin, koş, yüz, boks yap, sex yap. çalıştır vücudunu.
  • düşük götlü karaciğeri yağlanmış şişman ya da sıska ekşiciler gelmiş yine. ömür uzamaz zaten güzel kardeşim. spor senin görünüşünü nefesini yaşam kaliteni artırır. merdiven çıkarken götünden solumazsın mesela ya da amca gibi oldun demezler bakınca. ota boka üşenmezsin. kan dolaşımı daha iyi olur kalbin ciğerlerin kasların daha kuvvetli olur. büyüttüğün götün yüzünden eklem ağrıları yaşlılıkta dizlerinde sıkıntı çekemezsin karaciğerin yağlanmaz. ya da rüzgarda yaprak gibi uçarım diye hissetmezsin. kendini dede gibi hissetmezsin genç yaşta. pc başında götünü büyütüp margarinli poğaçayı su bardağında çayla gömen tipler burada ahkam kesmiyor mu? acıyorum vallahi yazık. bunların arada gaza gelip spor salonuna gelen versiyonları var. ya ben senin gibi olmak istemiyorum diye girerler olaya. ve yahut temmuza kadar bi şeyler olur mu diye sorarlar. buralarda sallayıp bir yandan da içten içe şekil şemal düzeltmeye çalışırlar.ama götleri zoru gördü mü maksimum 3 gün gelebilirler. kolum kalkmıyor yürüyemiyorum diye ağlarlar.
  • spor ömrü uzatmaz, yasam kalitesini arttirir.
  • işte bilimsel kaynak, atletlerin ve diğer performans sporu yapan insanların ömrünün daha uzun olduğuna dair araştırma. bunun gibi onlarca var:
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/…/articles/pmc4534511/

performans sporları (özellikle kısa sürede çok yoran sporlar) kanser oluşumunu da önlüyor. araştırmaları var. bunun için bol bol kısa sürede yoran egzersiz yapın, interval training gibi. az zamanda çok iş yaparsınız hem de sağlıklı olursunuz.
  • omru uzatan spor 90 dakikada 10 km kosmak veya 80 kiloluk adamdan ringde 50 yumruk yemek değil. hafif egzersizler, sabah kosulari vs...
hesabın var mı? giriş yap